Beta HCG Testi Nedir? Gebelik Testi Olarak Kullanılır mı?

12.09.2018 10:47 | Güncelleme: 15.03.2019 04:16 | Yazar: Dr. Cem Argun
Beta HCG Günümüzde gebelik şüphesinde istenen istenen bir kan testtir. Beta HCG hormonunun hamilelik şüphesi olan kadınlarda kan ve idrarda araştırılması ile gebelik testi olarak kullanımı bulunmaktadır.Beta HCG testi ayrıca kadınlarda mol hidatiform ve yumurtalık kanseri, erkeklerde ise testis kanseri teşhis ve takibinde kullanılmaktadır.
Beta HCG Testi Nedir? Gebelik Testi Olarak Kullanılır mı?
A

Beta HCG Testi Nedir?

Beta HCG gebelik tanısı için doktorlarca kullanılan tahlilidir..Kan alınarak yapıldığı gibi idrarda da Beta HCG saptanarak yapılan gebelik varlığını araştıran tahlildir.
Gebelik tanısında hızlı ve kesin sonuç verdiğinden kanda Beta HCG testi hekimlerce tercih edilmektedir.Beta HCG aslında bir hormondur bu nedenle tahlil de bir hormon tahlilidir.
Gebe kalındıktan sonra Beta HCG adı verilen bir hormon salgılanır. Beta HCG düzeyleri döllenmeden yaklaşık 1 hafta sonra kanda normal seviyelerin üstüne çıkar.
Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir.Beta HCG seviyesinin 6 mIU/ml den yüksek olması gebelik lehine sonuç vermektedir.
Kanda Beta HCG testi ayrıca kadınlarda yumurtalık erkeklerde de testis kanserlerinin tanı ve takibinde kullanılmaktadır.Her iki durumda da Beta HCG değerlerinde yükselme gözlenmektedir.
Beta HCG ayrıca down sendromu riskinin belirlenmesi ve düşük riskinin araştırılmasında da doktorlarca istenen bir tahlildir.
Beta HCG testi için açlık veya tokluk önemli değildir.Tercihan aç karına verilmesi önerilse de tok karınayken de alınan örnek değerlendirmeye alınabilir.

Kanda Beta HCG Testi ile İdrarda Gebelik Testi Arasındaki Fark Nedir?

Kanda Beta HCG'nin hamileliği gösteren değerinin üstünde olması ile gebeliğin ön tanısı koyulur.Sonraki günlerde Beta HCG değerlerinde düzenli bir artış ve nihayet gebelik kesesinin ultrason muayenesinde de görülmesiyle kesin gebelik tanısı koyulur.

Kan Beta HCG seviyesi belirli bir miktarın üstüne çıkınca idrarda da ortaya çıkar.
İdrarda da Beta HCG saptayan gebelik testleri de vardır.Ancak bunlar kanla yapılan beta HCG tahliline göre gebeliği daha geç saptamaktadır.

Hamilelik testlerinde Beta HCG hormonun seviyeleri ölçülür. Gebeliğin takibi esnasında Beta HCG artışları gebelik seyri  hakkında bilgi verir.
Beta HCG değerleri dış gebeliğin tanısında son derece önemlidir.
Mol Hidatiform denilen hastalıkta da yapılan cerrahi girişimden sonra bir iyileşmenin elde edilip edilmediği seri halde yapılan Beta HCG tahlil değerleri ile anlaşılır.

Beta HCG Testi Birimi Nedir?

Kanda yapılan Beta HCG testi sonuçlarının değerleri birim olarak ifade edilmelidir.
Beta HCG testi birimi ise mIU / ml'dir. Örneğin sonucu 10 çıkan bir Beta HCG sonusu tahlil raporunda 10 mIU / ml olarak belirtilir.

Beta HCG Testi Nerelerde Yapılır?

Hemen her hastanede Beta HCG testi yapılmaktadır.Devlet kurumlarında sosyal güvencesi olanlara ücretsiz yapılmakta olup özel laboratuvar ve hastanelerde ise ücretli yapılmaktadır.

Beta HCG Testi Ücreti Nedir?

2019 yılı itibariyle Beta HCG testi 60 ile 100 TL arası ücretler karşılığı yapılmaktadır.

Beta HCG testi ile ilgili çok daha detaylı bilgi öğrenmek,gebelik şüphesi ve Beta HCG testi yorumlanmasına dair soru sormak,bu konuda sorulmuş soruları ve uzman doktorlarımızca verilmiş cevapları okumak için tıklayınız....

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

kanayaramasi | 03.03.2015 08:56

beta hcg sonucum < 0.100 mlU/mL çıktı acaba hamile miyim? Referans aralığı 2.00 mlU/mL gösteriyor. Hamile değilsem bile herhangi bir dış gebelik söz konusu olabilir mi?

Tahlil.Com | 04.03.2015 09:46

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük.
10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....


hulyalbayrak87 | 05.02.2015 09:57

Beta HCG  sonucum:H 622.2. referarans aralığı; 5 Yorumlayabilir misiniz?
Teşekkürler..

Tahlil.Com | 05.02.2015 01:44

Tahlil.com'un kanda Beta HCG testi sonucunu  merak eden okurları için günün her saatinde gebe olup olmadıklarını öğrenebilecekleri  bir GEBEMATİK uygulaması bulunuyor.

Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp,GEBEMATİK sayfamızı ziyaret edin.  
Beta HCG değerinizi açılacak ilgili sayfaya girin hamilelik  olup olmadığın, hamilelik varsa da  tahmini kaç haftalık hamilelik  olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

tuba güven | 22.09.2014 11:17

iyi akşamlar hocam tüp bebek transferinden sonra 3. gun istem dışı orgazm oldum ilaçlardan ve fazla hormondan olurmus ama bunun tutunmaya herhangi bir zararı varmı diye çok merak ediyorum

Tahlil.Com | 23.09.2014 07:08
Orgazm olmanızın bebeğin oluşumuna direkt olarak olumlu veya olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.
cemre yağmur | 21.09.2014 03:29

Merhabalar ben 10 gün önce aşılama yaptırdım yapıldığı gün dahil 10. Günü beta hsg test yaptirdim 1.30 çıktı bu değer yukselebilirmi yoksa sonuç negatif mi yada testi tekrarlamam gerekirmi bilgi Verirseniz sevinirim

Tahlil.Com | 22.09.2014 07:38
Test sonucunuz negatiftir, birkaç gün sonra tekrarlayabilirsiniz..
dilek.2008 | 11.06.2014 06:17

Yas 34 hamile yim 12 gün reglm gecikti.beta Hcg 164.3 doktorum bebeğin ölü olabileceğini söyledi siz yorumlarınız.

Tahlil.Com | 11.06.2014 09:12
Sadece Beta HCG değeri ile birşey söylenemez, ultrason incelemesi ve beta HCG takibi ile karar verilebilir..
cnsuozdemir | 11.06.2014 02:51

Gebelik icin kan testi sonucum beta hcg serum 3,70 referans <2,39 mlU/L gebemiyim ?idrar mikroskobisi idrar tahlilinde 5-6 lökosit 6-7 epitel goruldu ne demek

Tahlil.Com | 11.06.2014 05:53

Kanda Beta HCG testi sonucunu sizin gibi merak eden okurlaımız için günün her saatinde bizlere gerek kalmadan sonuçlarını öğrenecekleri bir GEBEMATİK uygulamamız var.

Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp,GEBEMATİK uygulamamızı ziyaret edin.  Beta HCG değerinizi açılacak ilgili sayfaya girin hamilelik  olup olmadığın, hamilelik  varsa da  tahmini kaç haftalık hamilelik  olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.


asilzade__02 | 11.06.2014 10:32

Iyi günler benim beta Hcg oranım 2.47 çıktı doktor suan varda diyemem yok da diyemem dedi sizce hamile miyim ?

Tahlil.Com | 11.06.2014 10:46

Hamile değilsiniz, Beta HCG değeriniz düşük. 10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve konuya dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....



| 20.01.2014 12:39

İyi günler. Beta hcg değeri kadın doğum dışında bi bölümün örneğin dahiliyenin yaptığı bir tahlilde gözükür mü? Cildim solgun ve nedenini öğrenebilmek için kan tahlili yaptırıcaz. Beta hcg değeri gözükür mü lütfen bilgi verir misiniz??

Tahlil.Com | 20.01.2014 01:40
Özellikle Beta HCG olarak istenmedikçe bilgi vermez..
keles.serife.89 | 24.10.2013 09:08

Hocam merhabalar,

gebeliğimin 6. haftasına yeni girdim 5+1 bugün beta hcg değerim 9693 çıktı sizce normalmi sizin verdiğiniz aralıklarda normal görünüyor ama sizede sormak istedim

Tahlil.Com | 25.10.2013 09:08

  Her ne kadar Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyit edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.
  Şu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürün önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve Beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?
http://tahlil.com/gebelikte-kese-ne-zaman-ultrasonda-gorulur

Kimyasal gebelik nedir?
http://tahlil.com/biyokimyasal-gebelik-kimyasal-gebelik-nedir-nasil-anlasilir

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?
http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


halime_3866 | 22.10.2013 02:56

merhaba hocam kan tetsim de sonuç1304 cıktı. hamilemiyim dış gebeliğin olup olmadığını bu sonuçlardan nasıl anlayabiliriz

Tahlil.Com | 23.10.2013 08:48

Yaptırdığınız Beta HCG testini inceledik.Sonucunuz hamilelik lehine.Ancak tek başına bu Beta HCG değeriyle hamilelik tanısı kesin olarak koyulmaz.Önümüzdeki günlerde yapılacak Beta HCG testi sonuçlarında da Beta HCG değerinde yükselme görülmesi ve daha önemlisi yapılacak ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin görülmesi hamilelik tanısını koyduracaktır.
   Aşağıdaki bağlantımızda bu konuda sorulmuş benzer sorular ve Beta HCG testtine dair detaylı bilgiler bulunmaktadır.



DAHA FAZLA GÖSTER
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.İdrar kültürünün nasıl verileceği konusunda aşağıdaki…
24 Saatlik İdrar Örneklerinin Toplama Yöntemi ve Örnek Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doktorlar bazı durumlarda hastalarından 24 saatlik idrar örneklerini toplayıp tahlil için biriktirmelerini ister. Bu işlem öncesi, hastaneden, laboratuvardan veya eczaneden toplama kaplarını…
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.Kanda trombosit düşüklüğü ise normal bir durum olmayıp trombositopeni olarak bilinir.
EMG (Elektromiyografi) Ne Anlama Gelir?
Dış dünyadan gelen sinirsel uyarıların vücut tarafından doğru bir şekilde alınıp alınmadığını, gerekli yerlere iletilip iletilmediğini inceleyen yöntemdir.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol…
MR Tahlili İle Hangi Bölgelerin İncelemesi Yapılabilir?
MR tahlili ile bir çok organın radyolojik incelemesi yapılabilmektedir. Bu bölgelerin ne olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
RUT Testi (Rapid urease test) Neden Yapılır?
RUT testi için kan, dışkı veya mide dokusundan biyopsi ile alınan örneklerle yapılır.
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
ANA Testi Nedir?
ANA testi, kişinin kendi bağışıklık sistemine karşı bir antikor geliştirdiğinde istenen bir testtir.
FSH ve LH Hormonlarının Görevi Nedir?
FSH ve LH hormonları her iki cinste de  üreme fonksiyonları ile ilgilidir.
Hepatit Nedir? Hepatit Tanısında Tahliller Nelerdir?
Viral Hepatit halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ülkemizde bir çok…
AFP (alfa feto protein) Testi Nedir?
Alfa Feto Protein testi (AFP), fetüsün karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir.Genellikle gebelik sürecinde kadın doğum doktorları tarafından istenen bir kan testidir.Ancak bazı…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com