Geniz Akıntısı Neden Olur?

08.12.2015 01:08 | Güncelleme: 02.04.2021 03:15
Geniz akıntısı kişide ağız kokusuna ve sürekli olarak yutkunma hissine neden olur
Geniz Akıntısı Neden Olur?
A

Geniz akıntısı kişide ağız kokusuna ve sürekli olarak yutkunma hissine neden olur. Bu akıntının nedeni genellikle vücutta var olan bir enfeksiyondur. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde geniz akıntısına sıklıkla rastlanmaktadır. Uygun antibiyotik tedavi ile iyileşme gözlenmektedir. 

Geniz Neresidir? Görevi Nedir?

Burun ve ağız, senkronize çalışan ve birbirlerini etkileyen mekanizmalardır. İkisi birlikte üst solunum yolu kaynağını oluştururlar. Burun koku, agız içindeki dil tat organı olmasına rağmen, burnunuzla kokusunu aldığınız bir besinin tadına bakmış gibi hissedebilirsiniz. Bunun sebebi senkronize çalışmalarından kaynaklıdır. Veya ağzınıza aldığınız besinin tadından önce kokusunu alırsınız. Geniz ise her ikisinin birleşme noktasıdır. Haliyle burada meydana gelen bi aksama hem ağız hem de burun kısmını ilgilendirir.

Geniz akıntısı, üst solunum yolu hastalıklarında, hastalık etkeninin iç organları etkisi altına almaması için vücudun savunma sistemidir. Yani geniz bölgesinden mukus salgılanır ve böylece hastalık yapıcı etkenin zararı ortadan kaldırılır veya en aza indirgenir. Ancak insan bunu bir dolgunluk olarak algılar ve devamlı olarak dışarı atmak ister.

Unutulmamalıdır ki, sağlıklı bir solunum sisteminde geniz akıntısı görülmez. Geniz akıntısı, solunum sisteminin bir enfeksiyonla savaştığının ve tepki gösterdiğinin kanıtıdır. Bu sebeple geniz akıntısı olduğu durumlarda bağışıklık sistemi güçlendirilmeli, bol sıvı tüketilmeli ve ihtiyaç dahilinde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Geniz Akıntısı Kronik midir?

Geniz akıntısı genel olarak kronik değildir. Solunum sisteminde meydana gelen hasarların en hafif şekilde atlatılmasına yönelik bir sistemdir. Ancak kronik bir akciğer problemi olan kişilerde, akciğer hastalığına bağlı olarak geniz akıntısı da kronikleşebilir.  

Zona Aşısı Nedir? Kimler Zona Aşısı Olmalıdır?
Zona ağrılı ve kabarcıklı döküntülerden oluşan hastalığa verilen addır. Zona hastalığından korunmak amacıyla aşı geliştirilmiştir.Kimlerin zona aşısı olması gerektiği konusunda aşağıdaki…
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
Günümüzde insülin direnci sık rastlanan bir sağlık sorunudur.Diyabet olarak da bilinen Şeker Hastalığının bir habercisi olarak da nitelenebilir.7 soru ve cevapta insülin direnci…
Bahar Yorgunluğu Nedir?
''Bahar yorgunluğu'' adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyon fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen ''tükenmişlik sendromu''nu tetikliyor.
Cornelia de Large Sendromu Nedir?
Cornelia de Large sendromu, anne karnında veya doğum sonrasında görülen bir gelişim bozukluğudur. 
Ektropion Hastalığı ve Tedavisi
Gözü dış etkilerden koruyan ve göz yüzeyinin sürekli olarak nemli kalabilmesini sağlayan göz kapağının bir sebepten dolayı dışa doğru bükülmesi olayı ektropion…
Sarılık ( İkter) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumuna sarılık denir.
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu İhmal Edilmemeli
Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları anne ve babalar için daima büyük bir sorundur.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.
AİDS Belirtileri İle Boş Yere Kafanızı Karıştırmayın
Yaşadığı şüpheli cinsel ilişki sonrası bir kaç gün veya hafta sonra acaba AIDS'e yakalanma korkusuyla panik olan bir çok okurumuz var. Endişe duyan bir çok kişi AIDS belirtilerini…
Hipokondriyasis (Hastalık Hastalığı) Nedir ?
Hipokondriyasis  günümüzde sıkça görülen bir sağlık sorunudur.
Doku veya Kanda Hangi Durumlarda Oksijen Azlığı Görülür?
Solunum yoluyla aldığımız oksijen insan vücudu için son derece önemlidir.Özellikle dokularımız ve kanda oksijen azlığı(hipoksi) ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.Doku ve kanda…
Balgamda Kan Görülmesi Ne Anlama Gelir?
Geniz akıntısı veya enfeksiyon gelişimi sonrası balgam oluşumu sıklıkla görülür.Balgamda kan görülmesi ise hemen herkesi ciddi bir hastalık endişesi yönünden korkutur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com