Göz Duşu Nedir? Göz Duşu Ne İşe Yarar?

11.09.2017 11:29 | Güncelleme: 06.10.2020 07:52 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili önlemlerin giderek yaygınlaşmasıyla göz duşları da yoğun şekilde kullanılmaya başlandı
Göz Duşu Nedir? Göz Duşu Ne İşe Yarar?
A

Göz duşu; kimyasal etkiye maruz kalan gözü korumak adına üretilen bir ilkyardım ürünüdür. Göz dışarıya açık ve oldukça hassas bir organdır. Göze gelen kimyasallar, çabukça temizlenmediğinde ciddi göz hasarlarına sebep olabilmekle beraber, göz kayıplarına kadar neticelerle de sonlanabilmektedir. İşte acil durumlarda gözün korunması için göz duşunun kullanılması, bırakın göz kayıplarını, gözdeki hafif hasarları dahi hiç olmamışçasına rahatlatabilir.

Göze bir kimyasal dokunduğunda ilk öneri bol su ile yıkamaktır. Ancak suyun yakıcı da bir etkisi vardır. Yani bu uygulamayı yaparken gözün bir süre şiddetli yanması söz konusudur. Ya da ellerde de bulunan kimyasallar, daha şiddetli yanmalara ve daha büyük tahrişlere yol açabilirler.  Göz duşunda ise, suyun iyi yanları pekiştirilmiş, zararlı olabilecek etkileri kısıtlanmıştır. Göz duşunda uygulanan madde, kimyasalları emme özelliğine sahiptir. Yani göze dokunan kimyasalları kendine bağlamak suretiyle göz dışına aktarır. Acıyı azaltma etkisi vardır. Özellikle göze kimyasal bir madde temas ettiğinde şiddetli bir yangı hissedilir. Ancak göz duşu ile bu yanma ortadan kalkar. Aşındırıcı ve tahriş edici hiçbir etken göz duşu maddesinde kullanılmamıştır.

Göz Duşu Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz duşları pek çok marka ve özellikte bulunabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, göz duşunun kimyasal mı yoksa fiziksel tahrişe mi uygun olduğudur. Şayet; taş, talaş, toz, kirpik gibi bir madde yani teknik bir malzeme tahrişinde fiziksel, asit alkali gibi tahrişlerde ise kimyasal çözünürlükte göz duşları kullanılmalıdır. Ancak iki ayrı göz duşu ani durumda karışıklığa neden olduğundan, uzmanların tavsiyesi her iki tahrişe de duyarlı olan göz duşu kullanımlarıdır.

Göz duşu kullanılacak olan işyerinde çalışan kişiler mutlaka göz duşu kullanımı konusunda bilgilendirilmeli ve sabit bir yer belirlenmelidir. Çünkü göze yabancı madde teması, acil müdahale gerektiren bir durumdur ve yaralanan kişi o an kendine müdahale edebilecek konumda olmayabilir. Bu sebeple diğer çalışanların anında yardımcı olabilmesi gerekmektedir.

Göz duşunun tarihi geçmemiş olmalı ve acil durumlarda açılmamış paketler kullanılmalıdır. Göz ne kadar hassas bir organsa, göze kullanılan malzemeler de o kadar hassas olmalı ki göz sağlığını doğru korusun. Bu sebeple her gereksinimde yeni göz duşu açılmalıdır.

 

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Göz altı morlukları neden oluşur?
Göz altı morlukların en önemli nedeni çeşitli alerjilerdir
Sabahları Erken Kalkmakta Neden Zorlanırız?
Sabahları erken saatlerde uyanmak birçok kişi için çoğunlukla kabus haline dönüşen bir sorun haline gelmiştir
Gebelikte Aşırı Kilo Almayın
Her kadın sağlıklı bir bebek doğurmak için gebelikte, 9 ay boyunca kilo alması gerekir
Tik nedir? Tikler Nasıl Ortaya Çıkar?
Birçok psikologa göre sinirsel tiklerin tek ana nedeni vücuttaki iyon ve minerallerin eksikliğidir
İştahsızlık Nedir?
İştahsızlık veya anoreksi tıbbi açıdan bir hastalık belirtisi olabilir
Kurban Eti Pişirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kurban etlerini pişirmede farklı yöntemler kullanılabilir
Kabızlık durumunda hangi besinler alınmalı hangi besinlerden uzak durulmalı?
Kabızlık durumunda tüketebileceğimiz besinler şunlardır
Uyku Apnesi ( Apne ) Nedir?
Çok şiddetli horladığınız söyleniyorsa, sabahları yorgun uyanıyorsanız ve gündüzleri uyukluyorsanız, uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan rahatsızlığa…
Estetik Nedir? Güzellik Nedir? Aradaki Fark Nedir?
Estetik ve güzellik kavramları özellikle bayanlar olmak üzere hemen herkesin üzerinde kafa yorduğu kavramlardır
Yıkanabilir Alçı İle Denize veya Havuza Girilebiliyor
Mucidi Güney Koreli bir doktor olan Hibrit Alçı, yaz aylarında sıkça yaşanan kazalarda, özellikle kol ve bacak kırıklarında, tedavi için alçı kullanılmasını gerektiren sakatlanmalarda, kazazedenin tedavisini…
Kurban Bayramında Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Manevi anlamda önemli günlerimizden olan Kurban Bayramı’nda et tüketimi artmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com