;

Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?

Yayın Tarihi : 2018/08/30 22:55 • Güncelleme Tarihi : 2020/04/21 18:03 •
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize, hamilelik durumu olmadan, yapılması önerilen bazı testler vardır.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize, hamilelik durumu olmadan, yapılması önerilen bazı testler vardır. Bu testler şu şekilde sınıflandırılabilir;

A.Kalıtsal hastalık olasılığını belirleyebilmek için yapılan testler;

- Hemoglobin bozuklukları için genel testler

-Kistik fibroz taşıyıcılık testi

B.Hamilelik öncesi yapılması önerilen diğer testler;

-Kızamıkçığa (Rubella) karşı bağışıklık testi

-İnsan Bağışıklık Yetersizliği Virüsü (HIV) antikor testi

-Gonore (bel soğukluğu) testi

-Klamidya ve Sifilis(Frengi) testleri

-Pap sürüntü testi (Vajinal-servikal smear)

-Hepatit B taraması

Yorumlar

Yorum
D*********** :

mrb ben 27 yaşındayım 3.5 yıllık ewliyim.çocuk istiyorum koyulmuş bi teşis yok fakat düzenli adet göremiyorum.bugün adetimn 3.günü hormon testi yaptırdım.sonuçlarımı açıklarmısınız? Estradiol:60 Fsh: 4.09 Prolactin: 16.51. LH2: 14.49. TSH: 0.43


Cevap:

Bilhassa kadınlar olmak üzere tüm hormon tetkik ve tahlillerinin değerlendirilip yorumlanma aşamasında yapılan testlerin referans değerleri, tahlil için kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Hormon testi sonuçlarınıza dair Tahlil.com'a sorunuzu,  belirtilen kurallara göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Konuya dair aşağıdaki bağlantıda  detaylı bilgi ve açaıklamaları  bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

s********** :

ben size kan testinde yazanları yollayayım. Testin adı: BETA HCG- SONUÇ BİRİMİ <2.0 BİRİM mIU/ML REFERANS AОžIRLIОžI: GEBE OLMAYANLAR 0-2 Doktorumun genital bölgeden yaptığı ultrasonda kese görüyorum gebe olabilirsiniz ancak kan testi istiyorum sonuca göre ne olduğunu söylerim dedi. Sizce ne olabilir?


Cevap:

Hamile değilsiniz, Beta HCG değeriniz düşük. 10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve konuya dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


s********** :

Ultrason da gebelik kesesi görüldü fakat kan testinde negatif çıktı. Sonuçta <2.0 birimde mIU.mL yazıyor. Gebe miyim acaba?


Cevap:

Asıl olan ultrasonda görülmesidir gebelik kesesinin ama yazdıklarınıza göre de çelişkili bir durum var.Sonuç olarak her 2 tahlilden biri yanlış, doktorunuz ultrasonda gebelik var diyorsa bu sonuç en akla yatkın olanı.

; ;