Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?

30.08.2018 09:55 | Güncelleme: 21.04.2020 05:03
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize, hamilelik durumu olmadan, yapılması önerilen bazı testler vardır.
Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?
A

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize, hamilelik durumu olmadan, yapılması önerilen bazı testler vardır. Bu testler şu şekilde sınıflandırılabilir;

A.Kalıtsal hastalık olasılığını belirleyebilmek için yapılan testler;

- Hemoglobin bozuklukları için genel testler

-Kistik fibroz taşıyıcılık testi

B.Hamilelik öncesi yapılması önerilen diğer testler;

-Kızamıkçığa (Rubella) karşı bağışıklık testi

-İnsan Bağışıklık Yetersizliği Virüsü (HIV) antikor testi

-Gonore (bel soğukluğu) testi

-Klamidya ve Sifilis(Frengi) testleri

-Pap sürüntü testi (Vajinal-servikal smear)

-Hepatit B taraması

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Deryasafak53 | 16.01.2015 01:55

mrb ben 27 yaşındayım 3.5 yıllık ewliyim.çocuk istiyorum koyulmuş bi teşis yok fakat düzenli adet göremiyorum.bugün adetimn 3.günü hormon testi yaptırdım.sonuçlarımı açıklarmısınız? Estradiol:60 Fsh: 4.09 Prolactin: 16.51. LH2: 14.49. TSH: 0.43

Tahlil.Com | 17.01.2015 12:51

Bilhassa kadınlar olmak üzere tüm hormon tetkik ve tahlillerinin değerlendirilip yorumlanma aşamasında yapılan testlerin referans değerleri, tahlil için kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Hormon testi sonuçlarınıza dair Tahlil.com'a sorunuzu,  belirtilen kurallara göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Konuya dair aşağıdaki bağlantıda  detaylı bilgi ve açaıklamaları  bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

sariiilacii | 04.10.2013 11:26

ben size kan testinde yazanları yollayayım. Testin adı: BETA HCG- SONUÇ BİRİMİ <2.0 BİRİM mIU/ML REFERANS AОžIRLIОžI: GEBE OLMAYANLAR 0-2 Doktorumun genital bölgeden yaptığı ultrasonda kese görüyorum gebe olabilirsiniz ancak kan testi istiyorum sonuca göre ne olduğunu söylerim dedi. Sizce ne olabilir?

Tahlil.Com | 06.10.2013 02:19

Hamile değilsiniz, Beta HCG değeriniz düşük. 10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve konuya dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


sariiilacii | 04.10.2013 01:39

Ultrason da gebelik kesesi görüldü fakat kan testinde negatif çıktı. Sonuçta <2.0 birimde mIU.mL yazıyor. Gebe miyim acaba?

Tahlil.Com | 04.10.2013 06:09
Asıl olan ultrasonda görülmesidir gebelik kesesinin ama yazdıklarınıza göre de çelişkili bir durum var.Sonuç olarak her 2 tahlilden biri yanlış, doktorunuz ultrasonda gebelik var diyorsa bu sonuç en akla yatkın olanı.
Protrombin Zamanı (PTZ) (PT) Testi ve Normal Değerleri Nedir?
Bu makalemizde Protrombin Testi nedir, ne zaman gerek duyarız, nasıl yapılır ve sonuçlarının ne anlama geldiğine dair bilgiler edinmeniz mümkündür. PTZ testi normal değerleri, PTZ…
C-Peptid Testi
C-peptid testi nedir? Ne işe yarar? Niye ihtiyaç duyulur? Sonuçları ne anlama gelir? C-peptide dair tüm soruların cevaplarını makalemizden bulabilirsiniz.
RDW Nedir? RDW Yüksekliği Neden Olur?
RDW alyuvar dağılım genişliği anlamına gelir.Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir.Hemogram testi değerlendirilmesinde RDW yüksekliği merak edilen bir konudur.
Sedimentasyon Hızı Ne Demektir?
Sedimentasyon hızı testi , alyuvarların çökme hızının ölçüldüğü testtir.
Eozinofil (Eosinofil) Nedir? Eozinofil Yüksekliği ve Eozinofil Düşüklüğü Hangi Durumlarda Görülür?
Eozinofil bağışıklık sistemine özel hücrelerdir. Ana görevi alerjik reaksiyonların neden olduğu iltihaplanmalara karşı vucüdu korumaktır. Eozinofil testi aynı zamanda hemogram (tam…
ASO Testi Nedir? Ne gibi Durumlarda İstenir?
ASO kan testi, Beta hemolitik streptokokların vücuttaki miktarını gösteren bir kan tahlilidir.
Gebelik Haftası Hesaplama Gebematik İle Çok Kolay
Gebelik sürecindeki her kadın kan testi değerlerine göre gebelik haftasını hesaplama ve kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmek isteği duyar.
Bazofil Nedir? Bazofil düşüklüğü ve bazofil yüksekliği neden olur?
Bazofil bir lökosit yani akyuvar hücresidir.Kan sayımında bazofil düşüklüğü veya yüksekliği olduğunda bunun nedenleri farklı olabilir.Tek başına bazofil deeğrindeki…
Hepatit Testleri İle İlgili Sorulmuş Soru ve Cevaplar
Hepatit halk arasında sarılık olarak da bilinir.Tahlil yorumlayan sağlık siteniz Tahlil.com'a kanda Hepatit testi yaptıran okurlarımızdan bir çok soru geliyor. 
Adacık Oto Antikor Testi Nedir?
Adacık Oto Antikor Testi, genellikle diyabet hastalığı  tanısı konulduktan sonra, ileri tetkik amaçlı olarak doktorlarca istenen bir kan testidir.
Şüpheli İlişki Veya Temas Sonrası Kanda Ne Zaman HBs Ag Pozitif Çıkar
Şüpheli cinsel ilişki veya riskli bir temas sonrası Hepatit B enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HBsAg testi yaptırmak ister.
Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com