WBC Değeri Hangi Durumlarda Değişir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 24.04.2020 05:20
WBC yani; White Blood Cells-Leukocytes testi, vücudun bağışıklık sisteminin çalışma hızını ortaya koyan testtir. Kan tahlilinde WBC değeri bazı duurmlarda değişir ve normal değer aralığının dışına çıkar.
WBC Değeri Hangi Durumlarda Değişir?
A

WBC yani; White Blood Cells-Leukocytes testi, vücudun bağışıklık sisteminin çalışma hızını ortaya koyan testtir. Vücudun savunma ve bağışıklığından; lökositler sorumludur. İşte bu lökositlerin toplamı; WBC değerini gösterir.

WBC; enfeksiyon ve kronik iltihabi hastalıklarda artar. Lösemi de bu değeri yükselten hastalıklar grubundadır.

WBC; lökosit yapımının ciddi düştüğü durumlarda düşük seyreder. Kemik iliği kanseri, AIDS, ve bazı kanserlerde bu değer düşük seyreder.

PNL; bakteriyel enfeksiyonda yükselir.

Eozinofiller; parazit hastalıkları ve alerjide yükselir.

Kadında Hangi Kanser Türünde Hangi Taramalar Yapılır?
Kanser belirteçleri ( tümör markırları) insanda tümör dokusuna bağlı vücut sıvılarında bulunan parametrelerdir.Kadınlarda kanser tarama ve takibinde farklı tümör…
ALP Değeri Kimlerde Yüksek Olur?
ALP (alkalen fosfataz);  neredeyse her organda bulunan enzim kaynaklı yapılardır.
Sedim Yüksekliği Nedir ?
Sedim yüksekliği yani sedimantasyon  testi yüksekliği vücuttaki inflamasyon (enflamasyon) varlığı durumunda görülebilmektedir.Sedimentasyon testi bir hematoloji tahlilidir.Hemen…
ACTH Testi Hangi Durumlarda İstenebilir?
Hipofizin ön kısmından salgılanan ACTH (Adrenokortikotropik Hormon), böbrek üstü bezlerini uyararak çeşitli hormonların salgılanmasını sağlar.
Hemoglobin A1C Nedir? Normal Değeri Kaçtır?
Bu test şeker hastalığı tanısında ve tedavi sürecinde değerlendirilir.
Gaitada Gizli Kan Araştırılması
Gaitada gizli kan testi genellikle rutin muayenelerde istenen bir testtir. Gastrointestinal sistem özellikle da kalın barsak (kolon) kanserleri  ve kansızlık (anemi) araştırılmasında kullanılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com