Kadınlarda Yapılması Gereken 10 Tahlil Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/03/19 10:35 • Güncelleme Tarihi : 2020/04/14 14:23 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun
Uzmanlar kadınların öncelikli olarak yaptırmasını önerdikleri 10 tahlili belirlemişler. Sağlıklarına düşkün olan kadınların doktorlarına da danışarak yaptırmaları önerilen ve kadınlarda yapılması gereken 10 tahlili birlikte inceleyelim.
Kadınlarda Yapılması Gereken 10 Tahlil Nedir?

Uzmanlar kadınların öncelikli olarak yaptırmasını önerdikleri 10 tahlili belirlemişler.Bu tahlillerin zamanında yapılması kimi zaman hayat kurtarmaktadır.Tahlil.com olarak özellikle vurgulamak istediğimiz konu ise sizlere yol gösterici olan bu tahlillerin mutlaka doktorunuzun da onayı ve görüşünü alarak yaptırılması gerektiğidir.
Doktorunuz sağlık riskiniz, yaşınız ve varsa şikayetlerinizi de değerlendirerek gerek görürse ilave tahliller de ekleyebilir veya bu tahlillerden herhangi brinin yapılmasını erteleyebilir veya öne alabilir.

Kadınlarda yapılması gereken 10 tahlili birlikte inceleyelim:

Mamografi

Meme kanseri erken evrede teşhis edildiğinde artık ölümcül bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir.Uzmanlar 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çektirilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Birinci derecede akrabalarında meme kanseri olan kadınlara daha sık ve erken yaşta takipten geçmeleri önerilmektedir. Mamografide, meme kanseri henüz ele gelen bir kitle olmadan, yani kireçlenme aşamasındayken saptandığından meme kanseri çok erken evrede tedavi edilebiliyor.

Tonometre 

Tonometre ile Glokom tanısı Glokom, halk arasındaki adıyla ‘göz tansiyonu’, yaptığı sinir hasarı ile körlüğe neden olabilen bir göz hastalığıdır. İlaç tedavisi ve lazer ile körlüğün önüne geçiliyor ancak bu da erken teşhis ile mümkün olmaktadır. Körlük riskine karşı glokomun rutin muayenelerine en geç 40 yaşında başlanmalıdır ancak ailede glokom hastası varsa bu testlere daha erken yaşlarda başlanması yararlıdır.. Göz içi basıncında genel adı tonometre olan cihazlara başvuruluyor. Göz içi basıncı, tonometre cihazından kontrollü bir şekilde hava püskürtülmesiyle ölçülüyor

Efor Testi iİe Kardiyolojik Kontrol 

Uzmanlara göre 40 yaşını geçmiş her kadının senede bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmesi, kalp sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.. Ancak birinci derece yakınlarında genç yaşlarda bu hastalık ortaya çıkarsa , doktorunuz kalp check-up programından daha önce yararlanmanızı isteyebilir. Efor testi kardiyolojik kontrol için sıkça kullanılmaktadır. Efor testi, çoğunlukla koşu bandında uygulanmaktadır. Ortalama 10 dakika süren bu test sırasında, kalp ve kalp kapakçıklarının durumu ile işleyişi hakkında bilgi veren EKG sürekli izlenir ve belirli aralıklarla damar basıncı ölçülür. Efor testi kalpte ritim ve ileti bozukluklarını araştırmak amacıyla yapılır. Bu sayede kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları erken evrede belirlenip tedavi edilebiliyor.

Smear ile Rahim Ağzı Kanseri Tanısı

Uzmanlar, 18 yasini aşmış ve aktif cinsel hayati olan her kadının yılda bir kez düzenli olarak pap smear testi yaptırmasını öneriyor. Bu test sayesinde, jinekolojik kanserler arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanserine, çok erken evrede tanı koyulabiliyor.Kadın doğum uzmanları tarafından jinekolojik muayene sırasında özel bir fırça yardımıyla rahim ağzı bölgesinden hücre sürüntüsü alınıyor. Bu sürüntüler pataloji laboratuvarına gönderilip hücre değişimleri saptanıyor.Böylelikle rahim ağzı kanserine erken tanı koyulmuş oluyor.

Jinekolojik Ultrason

Kadınlarda kist veya miyom oluşumuna yatkın olanlarda vajinal ultrason muayenesi çok önemlidir. Uzmanlar, yakınması olsun veya olmasın , her kadının yılda bir kez ultrason muayenesinden geçmesine dikkat çekiyorlar. Vajinal yolla yapılan ultrasonda iç organlar çok daha net bir şekilde izleniyor. Yumurtalıkları ve rahmi daha iyi görebilmek için ince bir sonda vajinaya yerleştiriliyor. Jinekolojik ultrason ile karin organları, özellikle de rahim, yumurtalıklar ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor. Rahmin yapısı, pozisyonu, büyüklüğü, rahimden kaynaklanmış tümörler, miyomlar saptanabiliyor. Bunların yani sıra rahim içi zari, yani endometrium değerlendirilmesi yapılıyor. Ayrıca çocuğu olmayan kadınlarda yumurtalıkların yapısı, yumurta geliştirme kapasiteleri, yumurtalık kitleleri saptanıp,gerekli tedavi planlanıyor.

Dijital Dermatoskopi İle Cilt İncelemesi

Özellikle vücudunuzda çok sayıda ben olan varsa veya ailesinde cilt kanseri olan kadınlarda bu muayene önem taşımaktadır. Bu yöntemde yağlanmış deri yüzeyi ışıklı bir büyütme sağlayan dermatoskop ile inceleniyor. Vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonları belirleniyor.Her bir ben için dermatoskopik görüntü alınıyor ve kaydediliyor. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma olanağı oluyor. Bunların yani sıra dijital dermatoskop, benlerde izlenen şüpheli değişiklikleri de gösteriyor.Bu tahlil sayesinde cilt üzerindeki değişiklikler, henüz kansere dönüşmeden tespit edilebiliyor.

Kan Tahlilleri

Düzenli olarak yapılacak olan kan tahlilleri sayesinde kadınların genel sağlık durumu hakkında bilgi alınabilir.. Uzmanlara göre, bir yakınması olmasa bile 35 yaşından itibaren her kadının 2 yılda bir kan tahlili yaptırmasında yarar var. Tahlillerin sonuçlarına göre anemi(kansızlık),enfeksiyon ve alerjik bir durum olup olmadığı tespit edilebiliyor.Ayrıca kolesterol ve kan şekeri gibi biyokimyasal tahlillerle şeker hastalığı veya kardiyolojik problemler ile ilgili de bilgi alınabiliyor.

Kemikler İçin Kemik Mineral Yoğunluk Ölçümü

Osteoporoz tanısı ve kemiğin kırılma riskini belirlemek için genellikle menopozdan sonra kadınlarda uygulanan en önemli yöntemlerden biridir. Ailenizde osteoporoz hastaSI varsa kemik mineral yoğunluğu ölçümü ihmal edilmemelidir. Kemik mineral yoğunluk ölçümü, hiçbir hazırlık gerektirmeden, vücuda bir zarar vermeden, özel bilgisayar programı ve hassas ölçüm yapan dansitometri cihazlarıyla yapılıyor. Bu yöntemle kadınlarda kemik yoğunluğu ölçülüyor ve kemik erimesi riski tespit ediliyor. Bu tahlil aracılığı ile özellikle ileri yaşlarda ciddi ve yaşamsal problemlere yol açan kırıkların oluşması önlenebiliyor.

Dişler için Tükürük Testleri

Diş ve diş eti hastalıkları, tüm dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor..Bu nedenle dişlerinde ciddi bir sorunla karşılaşmak istemeyen kadınların her yıl düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmesi önerilmektedir.Ağız ve diş sağlığında doğal bir koruyucu olan tükürüğün kimyasal ve mikrobiyolojik yapılarının incelenmesi, dişlerdeki çürükler ve protezler hakkında fikir vermektedir.Erken tanı ile çürükler ilerlemeden tedavi edilebilmektedir.

Bağırsaklar için Kolonoskopi

Kolon kanseri özellikle 50 yas ve üzerindeki kadınları tehdit ediyor. Bu nedenle 50 yaşından sonra, risk durumuna göre 2-3 yılda bir düzenli olarak kolonoskopi yaptırılması önerilmektedir. Akrabalarında kolon kanseri olan kadınların bu yöntemden daha erken yaşta yararlanması gereklidir. Kolonoskopiyle kalın bağırsağın tümü incelenebiliyor ve hekim ileride tümöre dönüşebilecek polipleri teşhis edebiliyor. Poliplerin cerrahi yöntemlerle alınması sayesinde, kolon kanseri oluşma riski önlenmektedir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
******* ******* :

Smear testi yaptırdım,doktoruma henüz gösteremedim.
mikroskopi : spesmen yeterliliği : yeterli
endoservikal hücre : yok
patolojik tanı :bethasda 2001
- intraepitel lezyon veya malignite açısından negatif
- normal sınırlarda smear
sonucumu yorumlarsanız sevinirim .


Cevap:

Smear sonucunuzda sorun yok,normal

******* ******* :

ASO RF midir?ASO RF'ye çevirir mi?Bu konuda endişelerim var iltihaplı romatizma olabilir mi ?Bana yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür...


Cevap:

ASO ve RF tamamen farklı testlerdir.ASO ile ilgili bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/antistreptolizin-o-kantitatif-aso/
RF ise genellikle romatizmal durumlarda yüksek çıkan bir testdir.Aşağıda da RF ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/romatoid-faktor-rf/

******* ******* :

tahlil .com a açıklamaları için çok teşekkür ederim allah yolununuzu açık etsin çok memnun olduğumu belirtmek isterim .

?