Hayırlarınız Kararlı Olsun

30.10.2017 11:12 | Güncelleme: 27.07.2020 01:19
Çocuk yetiştirmek şüphesiz zor bir iştir.Bu süreçte çocuğa doğru zaman da ve doğru sebeple hayır demek de son derece önemlidir.
Hayırlarınız Kararlı Olsun
A

Çocuk yetiştirmek şüphesiz zor bir iştir. Özellikle doğru çocuk yetiştirmek gerçek bir maharettir. Bu amaçlar aileler pek çok eğitimden geçer, pek çok kitaplar okur. Ancak bilgi sadece bilindiğinde değil, uygulandığında işe yarar.

Çocuk eğitimi çok hassastır ve yapılan en ufak yanlışlar dahi, çocuğun hayatında geri dönüşümsüz karakter bozukluklarına sebep olabilir.

“Hayır” çocuk eğitiminde en önemli kelimedir. “Hayır” kelimesini nasıl kullandığınız, çocuğunuzun ömür boyu hayır anlayışını belirler. Şayet her hangi bir durumda, hayır dediğiniz halde çocuğun ısrarlarına dayanamayıp hayır dediğiniz işi yaparsanız, bu çocukta, hayır kelimesinin aşılabilir ve çok da önemli olmadığını düşünür. İstemenin sınırını kavrayamaz ve her istediğini aynı ısrarla yaptırmaya çalışır.

Aynı zamanda ebeveynlerini yalan söyleyen olarak düşünür. Bu yolla hem aileye olan güveni tam olmaz, hem de yalan söylemeyi masum bir şey olarak görür. Artık ne anlatırsanız anlatın, uygulamada yapılan bu hata çocuğu ömür boyu yalana meyilli bir birey haline getirir.

Bu durum sadece hayır kelimesi için değil evet için de geçerlidir. Hatta ağız alışkanlığı olarak söylenen pek çok söz çocukların beyninde somut olarak değerlenir, çünkü soyutluk daha ileri yaşta gelişen bir olgudur. Bu sebeple aile her kelimeyi son derece dikkatli sarf etmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Şişmanlığa Neden Olabilen 7 Hatalı Davranış
Şişmanlık genel olarak kimsenin yaşamak istemediği bir problemdir.
Lazer epilasyon nedir?Vücuda zararı varmıdır?,Kimler tarafından yapılmalıdır?
Lazer epilasyonun günlük hayatın bir parçası haline gelmesi ile istenmeyen kıllardan kalıcı ve konforlu bir şekilde kurtulmak mümkün hale gelmiştir.
Aşırı Terlemeler Artık Çözümsüz Değil
Aşırı terleme, herhangi bir aktivite, sıcaklık veya stress ortamında veya hiç birşey olmadan vücudun özellikle el, koltuk altı, yüz ve ayak bölgesinde kişiyi rahatsız edecek…
Çağla Meyvesinin Sağlığımıza Bilinen Yararları
Çağla meyvesi ilkbahar sonu ve yaz başlangıcı bol olarak bulunan bir meyvedir.
Ses Sağlığımız Korumak İçin 4 Pratik Öneri
Sesimiz, toplumsal iletişimde kullandığımız en etkin ve kişiye özgü araçtır. Ses sağlığınızıı korumak için aşağıdaki önerilerimizi dikkata alabilirsiniz.
Great Dane Köpek Cinsinin Sağlık Sorunları
Great Dane cinsi köpekler nadir bulunan köpeklerdir.Ancak bu sevimli köpek cinsinde görülen bazı sağlık sorunları vardır.
Üstüne Görme (Yerleşme Kanaması) tekrar eden bir durum mudur?
Üstüne görme diğer adıyla da yerleşme kanaması hakkında ne yazık ki bir çok internet sitesi veya forum sayfalarında yalan yanlış bilgiler bulunuyor. üstüne görme veya…
Ramazan Hazırlığı Nasıl Yapılır?
Oruç; vücudun günün belli saatlerinde dışarıdan besin alımının durdurulmasıdır. Oruç tutacaklar Ramazan öncesi diyetlerini planlayıp oruça hazır olmalıdır.
Göz Duşu Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır
Göz duşu özellikle iş sağlığı ve güvenliğinde, potansiyel iş kazalarına karşı bir ilk yardım malzemesidir.Göze herhangi bir kimyasal veya yanancı cisim temas ettiğinde bu yaralanmaya…
Prof.Dr. Serdar Han da Tahlil.com'da yazılarına başladı.Aşırı Terleme Nedir?
Prof.Dr. Serdar Han ,Tahlil.com’da yazılarına başladı. 
‘Evde Kal’ Döneminde Cilt Bakımı Neden Önemlidir?
Dünya üzerinde korona virüs ile savaş devam ederken, artık uzun sürelere ulaşmış olan evde kalma süreci maalesef insanların psikolojisini olumsuz etkilemiş ve bu durum artık fizyolojik…
Ramazan Ayı Yaklaşırken Nasıl Hazırlık Yapılmalı?
Dünya üzerinde korona virüsle mücadele kapsamında insanlar evlerine çekilmiş ve gündemlerinde daima virüs varken, bu durumdan bir nebze olsun uzaklaşmak için…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com