Hayırlarınız Kararlı Olsun

Yayın Tarihi : 2017/10/30 10:12 • Güncelleme Tarihi : 2020/07/27 12:19 •
Çocuk yetiştirmek şüphesiz zor bir iştir.Bu süreçte çocuğa doğru zaman da ve doğru sebeple hayır demek de son derece önemlidir.
Hayırlarınız Kararlı Olsun

Çocuk yetiştirmek şüphesiz zor bir iştir. Özellikle doğru çocuk yetiştirmek gerçek bir maharettir. Bu amaçlar aileler pek çok eğitimden geçer, pek çok kitaplar okur. Ancak bilgi sadece bilindiğinde değil, uygulandığında işe yarar.

Çocuk eğitimi çok hassastır ve yapılan en ufak yanlışlar dahi, çocuğun hayatında geri dönüşümsüz karakter bozukluklarına sebep olabilir.

“Hayır” çocuk eğitiminde en önemli kelimedir. “Hayır” kelimesini nasıl kullandığınız, çocuğunuzun ömür boyu hayır anlayışını belirler. Şayet her hangi bir durumda, hayır dediğiniz halde çocuğun ısrarlarına dayanamayıp hayır dediğiniz işi yaparsanız, bu çocukta, hayır kelimesinin aşılabilir ve çok da önemli olmadığını düşünür. İstemenin sınırını kavrayamaz ve her istediğini aynı ısrarla yaptırmaya çalışır.

Aynı zamanda ebeveynlerini yalan söyleyen olarak düşünür. Bu yolla hem aileye olan güveni tam olmaz, hem de yalan söylemeyi masum bir şey olarak görür. Artık ne anlatırsanız anlatın, uygulamada yapılan bu hata çocuğu ömür boyu yalana meyilli bir birey haline getirir.

Bu durum sadece hayır kelimesi için değil evet için de geçerlidir. Hatta ağız alışkanlığı olarak söylenen pek çok söz çocukların beyninde somut olarak değerlenir, çünkü soyutluk daha ileri yaşta gelişen bir olgudur. Bu sebeple aile her kelimeyi son derece dikkatli sarf etmelidir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?