Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?

08.09.2018 05:50
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
A

Hepatiti C tanısı için virüse karşı oluşan antikorlar ELİSA yöntemi ile ölçülür. ELİSA yöntemleri mikro ve makro olmak üzere 2 ana başlıkta incelenir.
Eğer bu testin sonucu pozitifse ( Anti HCV Pozitif)  diğer testler yapılır. 
Bu testler doğrulayıcı testler olup ELİSA yöntemiyle pozitif bulunna kan örneklerinde virüs varlığını ileri yöntemlerle araştırma esasına dayanır.
Bu durumda PCR testleri tavsiye edilir.Bu hastalarda genelde karaciğerden üretilen trans aminaz enzimlerinin miktarı normal olabilir.
Bu nedenle virüsün aktivitesinin tahmini için tüm hastalarda PCR testinin yapılması gereklidir.
PCR testi olarak ise HCV RNA tahlili yaygın olarak kullanılmakta olup son derece duyarlı ve güvenilir bir tahlil yöntemidir.

Kandaki Üre Oranının Yükselmesinin Sebepleri ve Belirtileri
Kanda üre testi yüksekliği çeşitli sebeplerle ortaya çıkan böbrek yetmezliğinin son döneminde meydana gelir.Kanda üre yükselmesinin belirtileri ve sevepleri…
Allerji Testi Nedir?
Allerji testini yaptırmaktaki amaç allerjilerin taramasını yapmak; bazen immünterapinin(duyarsızlaştırma) etkinliğini izlemektir.Çeşitli alerji testleri klinik tanıda kullanılmaktadır.
Nefrotik Sendromunu Teşhisi Nasıl Koyulur?
Bu hastalık, böbreklerin glomerül bazal membranlarının hasar görmesi sonucu oluşur.
ALP (Alkalen fosfataz)
Karaciğer ve kemik hastalıklarının tanısında kullanılan bir biyokimya testidir.ALP testinin kullanımı ve normal değerlerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe…
Hemogram ( Kan Sayımı) Testinde MCH Ne Anlama Gelir?
MCH, mean corpuscular hemoglobin kelimelerinin ilk harflerinden ortaya çıkmıştır.MCH hemogram (kan sayımı) testi parametrelerinden biridir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com