Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?

08.09.2018 05:50
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
A

Hepatiti C tanısı için virüse karşı oluşan antikorlar ELİSA yöntemi ile ölçülür. ELİSA yöntemleri mikro ve makro olmak üzere 2 ana başlıkta incelenir.
Eğer bu testin sonucu pozitifse ( Anti HCV Pozitif)  diğer testler yapılır. 
Bu testler doğrulayıcı testler olup ELİSA yöntemiyle pozitif bulunna kan örneklerinde virüs varlığını ileri yöntemlerle araştırma esasına dayanır.
Bu durumda PCR testleri tavsiye edilir.Bu hastalarda genelde karaciğerden üretilen trans aminaz enzimlerinin miktarı normal olabilir.
Bu nedenle virüsün aktivitesinin tahmini için tüm hastalarda PCR testinin yapılması gereklidir.
PCR testi olarak ise HCV RNA tahlili yaygın olarak kullanılmakta olup son derece duyarlı ve güvenilir bir tahlil yöntemidir.

Tahlil.com’a Soru Sormadan ve Tahlil Göndermeden Önce Lütfen Uyarılarımızı Okuyun!!!
Tahlil.com'a uzmanlarımız tarafından cevaplanmak üzere gelen sorularınızı göndermeden önce uyarılarımızı okumanızı öneriyoruz.
Kürtaj Tartışmaları Gebelik Testinin Önemini Arttırıyor
Son günlerde ülkemizde kürtaj tartışmaları gündeme oturdu.Kürtaj tartışmaları ise kan ve idrarda gebelik testinin önemini arttırıyor.
LDL Düzeyi Hangi Seviyede Olmalı?
LDL, düşük yoğunlukta lipoprotein anlamına gelmektedir.Halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinir.Değerinin yüksek olması istenen bir durum değildir.LDL değerinin hangi seviyelerde…
Kadınlarda Testestoron Hormonu, Düşüklüğü ve Yüksekliği
Erkeklik hormonu  olan testesteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır.Kadınlarda testestoron düşüklüğü ve yüksekliği…
Bakteri İzole Edilemedi Ne Demek?
Enfeksiyon şüphesi ve araştırması sebebiyle yapılan kültür tahlillerinde kimi zaman ''Bakteri izole edilemedi'' yazan sonuç raporları görülür. Bu sonucun ne anlama…
AMH TESTİ (Anti- Müllerian Hormon)
AMH doğrudan yumurta hücrelerinden salgılanan bir glikoproteindir.AMH testi doğurganlık çağındaki kadınlarda yumurtlama olup olmadığı ve doğurganlık potansiyeli yönünden yumurta…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com