Restoranda Yemek Korona (Covid 19) Riskini Arttırır mı?

12.09.2020 09:47 | Güncelleme: 12.09.2020 10:03 | Yazar: Dr. Cem Argun
Restoran ve kafelerde yemek yemenin Korona (Covid 19) enfeksiyonu riskini arttırıp arttırmadığına dair bilimsel kanıt olup olmadığı merak edilen bir konudur. Yaygın inanış restoranda özellikle de kapalı mekanlarda bulunan restoranlarda bu tür bir riskin olduğu yönündedir.Amerika'da bulunan, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) bu konuda yaptığı bir çalışma sonrası yayınladığı raporda bu tür bir riskin bulunduğu yönünde bir rapor yayınladı.
Restoranda Yemek Korona (Covid 19) Riskini Arttırır mı?
A

Amerika'da bulunan, CDC (Centers for Disease Control and Prevention), Amerika'da kamu sağlığı ve kamu güvenliğinin sağlanması konusunda çalışan bir merkezdir.Bu merkezin Türkçe açılımı ise, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri olarak tanımlanır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan bir rapora göre, dışarıda restoran veya kafe gibi yerlerde yemek yiyen kişiler Covid 19 enfeksiyonuna yakalanma riskini daha çok taşıyor.
Kafe ve restoranlarda yemek yenirken maskeler kullanılmıyor.Aynı zamanda yemek veya içecek servisini beklerken ve yemek sırasında aynı masadakiler ile sohbet sürecinde maske kullanımı çoğunlukla olmuyor.Bu durum da kuşkusuz restoran ve/veya kafelere gidenler için Covid 19 riskini kaçınılmaz bir şekilde arttırıyor.

CDC yetkilileri, Covid 19 enfeksiyonu semptomları yaşayan ve Covid 19 testi yaptıran 314 kişiyle görüştü.Bu kişilerin yaklaşık yarısının Covid 19 testi pozitif olarak bulunmuştu. 
CDC tarafından yapılan çalışma, Covid-19 için test edilen 314 yetişkinin Covid 19 test verilerini içeriyordu.
Çalışmaya alınan 314 kişinin Covid 19 testi, 154'ü pozitif ve 160'ı negatif olarak rapor edildi. Testler ise, 10 ABD eyaletinde 11 farklı sağlık merkezinde uygulandı
Covid 19  test sonucu pozitif çıkanlar ile test sonucu negatif  çıkanlara öncesinde dışarıda bir restoran veya kafede yemek yiyip yemedikleri soruldu. Test sonucu pozitif çıkanların hastalığa yakalanmadan önce  bir restoranda yemek yediklerini söyleme olasılığı, negatif çıkanlardan yaklaşık iki kat daha fazla olarak kaydedildi.
Sonuç olarak  Covid-19 testi pozitif çıkan yetişkinlerin, hastalanmadan önceki 14 gün içinde bir restoranda yemek yeme öyküsü test sonucu negatif çıkanlara göre iki misli daha yüksek görülüyor.

Söz konusu araştırmaya göre, alışverişe gitme, 10 kişiden daha az kişiyle bir evde toplanma, ofiste çalışma, spor salonuna gitmek,
toplu taşıma araçlarını kullanma veya kilise gibi dini toplantılara katılma gibi faaliyetler için pozitif ve negatif test sonucu olanlar arasında önemli bir fark bulunmadığı kaydedildi.

Tahlil.com'un notu: Bu tür araştırmaların çok daha fazla denekle ve daha kapsamlı yapılması mutlaka konuya dair daha detaylı bilgiler verecektir.Ancak restoran ve/veya kafede yemek yerken en azından yemek aralarında ve yemek servisi öncesinde maske takılması, yemek sırasında da sohbet esnasında maske takma kuralına uyulması ile masalar arasında sosyal mesafeye uyulması önem arz etmektedir.Yemek arasında, öncesi ve sonrasında ise restoran ve kafelerde bulunan tuvalet, lavobo gibi alanlara giderken ve bu alanlarda da maske kullanımı Covid 19 enfeksiyonundan korunmak için son derece önemlidir.

Kaynak:https://edition.cnn.com/2020/09/10/health/restaurant-dining-covid-19-cdc-study-wellness/index.html

Grip Tanısında Kullanılabilen Hızlı Testler Geliştirildi
Günümüzde giderek önemi artan Gribin tanısında kullanılan ve kısa sürede sonuç veren hızlı grip testleri geliştirildi
Albümin düşüklüğü ne zaman görülür?
Albumin bir protein olup, sık olarak istenen biyokimyasal bir testtir
Rubella Antikor, IgM Testi Nedir?
Rubella antikor, IgM testi ile kanda kızamıkçık hastalığı antikorunun olup olmadığı tespit edilir
Amniyosenteze Yapılmadan Fetüsün Gen Haritası Çıkarılabiliyor
Amniyosentez; bebeğin gen kontrolünün yapıldığı, bunun için anne karnından sıvı alındığı zahmetli bir yöntemdir
Dr.Nazire Uçar Solunum Fonksiyon Testini Anlatıyor
Solunum fonksiyon testi kısa adıyla da SFT Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanlarının hastalarından sıklıkla istediği bir tahlildir
Anorektal Manometri Nedir?
Gaz kaçırma, gaita tutamama veya kabızlık gibi makatla ilgili sıkıntılarda yapılan bir testtir
Dijital Röntgen Dönemi Başlıyor
Dijital röntgen cihazı; teknolojinin getirdiği kolaylıklardan biridir
ERCP Nedir?
ERCP'nin açılımı; endoskopik retrograd kolanjio pankreatografidir
Gebelikte NST Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?
NST; anne karnında bebeğin kalp atışlarının ölçülmesidir
Troid Biyopsi Nasıl Yapılır?
Ultrasonda görülen lenf nodu alımı işlemi; troid biyopsi olarak nitelendirilir
Troid Biyopsi Nasıl Değerlendirilir?
Troid biyopsi; enjektör yardımıyla, sıvı tarzda alınan bir patolojidir
HSG Sonrası Oluşan Gebelik
HSG; bebek sahibi olmak isteyip olamayan annelerin, tüp açıklığını kontrol etmek amaçlı yapılan bir görüntülemedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com