Hipomani Nedir? Tedavisi Nasıldır?

05.07.2017 10:43 | Güncelleme: 04.08.2020 06:12 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gün boyu gereğinden fazla bir enerjiyle dolaşıyor, çabuk öfkelenip hızla ruh durumunuzu değiştiriyorsanız siz de hipomani sendromu yaşayan binlerce kişi arasında olabilirsiniz
Hipomani Nedir? Tedavisi Nasıldır?
A

Gün boyu gereğinden fazla bir enerjiyle dolaşıyor, çabuk öfkelenip hızla ruh durumunuzu değiştiriyorsanız siz de hipomani sendromu yaşayan binlerce kişi arasında olabilirsiniz.

Hipomani; mani halinin biraz daha hafif seyrettiği bir durumdur. Kişi oldukça az uyur ve ani tepkiler verebilir. Uzun süreli hipomani kişiyi bedensel ve zihinsel olarak yorar. Ayrıca sosyal çevreye uyum sağlamasını da zorlaştırır. O nedenle böyle bir durum yaşanırsa bir uzmandan destek alınmalıdır. 

Hipomani Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hipomani; kendini aşırı hareketlilik ve normalin üzerinde bir enerji ile belli eden psikolojik bir durumdur.

Kişinin aklı sürekli bir şeylere takılır ve adeta düşüncelerine yetişmek adına sürekli ve hızlı bir şekilde, konuşması kesilemeyecek seslilikte devamlı konuşma ihtiyacı hisseder,

Hareketleri aceleci ve sakardır,

Çok az uyur 2 – 4 saat gibi bir uyku onu tatmin eder ve uyku ihtiyacı hissetmez,

Aşırı aktiflik ve fikir uçuşmaları sebebiyle hızlı öfkelenme, öfkeyi kontrol edememe durumu,

Odaklanamama ve işini verimli yapamama durumudur.

Hipomani Sebepleri Nelerdir?

Hipomani atakları kişiye bir anda gelir ve düzeltilmezse hayatını alt üst edebilir. Bu sebeple nedeni araştırılıp doğru tedavi en kısa sürede yapılmalıdır. Aksi takdirde hipomani durumu ilerleyerek hastanede yatma gerekliliğine kadar uzanan psikolojik bir hastalığa yol açabilir.

Hipomaniye en fazla antidepresanların yol açtığı düşünülür. Bunun dışında madde kullanımı, metabolik veya beyin hastalıkları, mani tablosu, bipolar bozukluk veya şok yaşanması durumunda ortaya çıkabilir.

Hipomani teşhisi ve tedavisi için mutlaka psikiyatri servisinden yardım alınmalıdır. Kişinin özellikle yakın çevresi bu durumu takip etmeli ve gereken tedaviyi yaptırmaya teşvik etmesi gerekir. Tedavi edilebilir ve kişi normal hayatına dönebilir. Bunun en kısa zamanda sağlanması için ilk belirtilerle birlikte uzman yardımına danışılmalıdır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Akalazya Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Akalazya hastalığı; özefagus gövdesinde kasılmaların şiddetinin azalması ve alt özefagus sfinkerinin yetersiz gevşemesi sonucu basıncın artması ile birlikte olan bir sağlık problemidir.
Mukozit Nedir?
Mukozit, ağız içinde çıkan yaralara verilen isimdir.Bu yaralar kişide yutma güçlüğü de yaptığından beslenmeyi bozar ve yaşam kalitesine de olumsuz etki yapar.
Uykusuzluk, Horlama ve Uyku Apne Sendromu Nedir?
Uyku bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği, düzenlendiği, yenilendiği bizleri ertesi güne hazırlayan sürece verilen isimdir.
EHEC(Enterohaemorrhagic Escherichia coli) Nedir?
Enterohaemorrhagic Escherichia coli adlı bakteri son günlerde Almanya'da ciddi ishallere yol açarak halk sağlığını tehdit ediyor.
Dahiliye(İç hastalıkları) Bölümü Nedir?
Dahiliye yani iç hastalıkları bölümü oldukça geniş bir hastalık yelpazesine sahiptir.
Karaciğer Sirozu Nedir?
Karaciğer vücudumuzun en çalışkan organlarından biridir.Karaciğerde siroz hastalığı ise çeşitli nedenlerla karaciğerde gelişip karaciğer fonksiyonlarını yaşamı olumsuz olarak etkileyecek…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com