HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/03 13:45 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

HIV korkusu diğer adıyla da HIV fobisi de bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.Halk arasında AİDS korkusu olarak da bilinen bu durumumdaki kişiler yaşadıkları ilişki sonrası AİDS hastalığına yakalanma endişesi ile sürekli tahliller yaptırmakta ve internet ortamında araştırmalarda bulunmaktadır.Yaptırdıkları test sonucu negatif çıkmış olsa dahi akıllarından AİDS korkusunu atamadıklarından bunu takıntı haline getirmektedir.Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.Cem Argun'un HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?  konulu yazısında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.

HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?

Tahlil.com’a hemen her gün AİDS oldum mu? veya  HIV’a  yakalandım mı? korkusu ile, test sonuçlarını yorumlatmak isteyen bir çok ziyaretçimizden sorular geliyor.
HIV (AIDS) korkusu ve fobisi nedeniye, yaşadığı şüpheli ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra,  pişmanlık duygusuyla ve hastalığa yakalanma endişesiyle panik olunarak testler yaptırılıyor. Defalarca doktorlara başvuruluyor
Uygun zamanda doğru testler yapılsa da hatta sonuçlar negatif çıksa da, ardarda bu testler tekrarlanabiliyor.Bu nedenle gereksiz zaman ve para da harcanabiliyor. HIV (AIDS) korkusu ve fobisi
HIV (AIDS) korkusu ve fobisi yaşayan kişiler tarafından arama motorları kullanılarak defalarca araştırmalar yapılıyor. Yoğun araştırmalar sonrası da, kimi zaman bilgi kirliliğinden de kaynaklanan yalan yanlış bilgilerle gereksiz yere  kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Yaşanan kafa karışıklığı da beraberinde psikolojik problemleri de getiriyor.
Bu yazımızda ise, HIV ve AİDS korkusunun psikolojik etkilerine ağırlıklı olarak değinmek istiyoruz.

HIV Fobisi ( HIV Korkusu) Nedir ?

HIV fobisi veya HIV korkusu HIV virüsü ile enfekte olma korkusu veya aksi yöndeki kanıtlara rağmen (test sonuçlarının negatif olması gibizaten enfeksiyona yakalandığı inanma ile birlikte olan takıntılı bir korkudur.
HIV korku ve fobisi aynı zamanda bu sorunu yaşayan kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyebilen bir durumdur. HIV fobisi olan kişiler genellikle enfeksiyona yakalandıklarına  o kadar inanabilirler ki, dünyadaki hiçbir HIV negatif test sonucu korkularını hafifletemez. Çoğu zaman şüphelerinin ve korkularının bir şekilde temellendirildiğine dair kanıt aramak için internette çok fazla zaman harcayabilirler. Özellikle de sağlıklı tıbbi bilgi vermeyen, kişileri gereksiz yere HIV belirtileri ve korkusu ile yönlendiren web sitelerinden olumsuz yönde etkilenip gereksiz yere HIV korkularını arttırabilirler. İlişkiden bir kaç hafta sonra yaşadıkları bazı belirtileri HIV belirtisi olarak algılayıp panik olabilirler. 
HIV fobisi yaşayan kişiler, kendilerinin yanlış olarak algıladığı bir eylemden kaynaklanan suçluluk duygusu çekebilir. Örneğin bir hayat kadını, eşcinsel ilişki veya evlilik dışı bir ilişki sonrası yaşadıkları pişmanlık bunun bir göstergesi olabilir.

HIV fobisi veya korkusu, şüpheli bir ilişkiden sonra kişinin HIV ve AIDS konusunda edindiği bilgiler ve endişeden kaynaklanmaktadır. HIV Fobisine yakalanan kişi, doğru zamanda ve uygun testleri yaptırdığı, sonuçlar negatif çıktığı ve doktorunun kendisine sonuçların negatif olduğunu söylemesine rağmen defalarca internetten araştırmalarına  ve HIV testlerini yaptırmaya devam etmektedir. Bu  psikolojik bir rahatsızlıktır.

HIV Fobisi ( HIV Korkusu) Belirtileri Nedir ?

HIV  fobisi olan kişilerde sıklıkla görülen belirtileri birlikte inceleyelim.
Yaşadığı korunmasız ve şüpheli cinsel ilişki sonrası yaşasdığı her hastalık veya şikayetini AİDS ile ilişkilendirir.
Örneğin kafasındaki endişe ve karışıklık nedeniyle  şüpheli ilişkiden sonra geçirdiği veya geçireceği bir soğuk algınlığı, bir cilt hastalığı ile olulan bir cilt lezyonu veya bulaşıcı bir hastalık nedeni ile HIV’a  yakalandım korkusuna kapılır.
İlişkiden kısa bir süre sonra geçirdiği bir boğaz enfeksiyonu, ağzında çıkan bir aft veya vücutta çıkan bir sivilceyi AİDS’in bir belirtisi olarak görebilir. 
Kişi HIV virüsü konusunda bilgili değildir. HIV ile hiçbir ilgisi bulunmayan belirtiler bile kafasını karıştırmaya yeterlidir.
Şurası unutulmamalıdır; internette AIDS belirtileri olarak araştırılan belirtilerin bir çoğu, hiç tedavi edilmemiş ve HIV virusu alındıktan yıllar sonra AIDS aşamasına gelmiş insanlarda görülen belirtileridir. 
HIV korkusu olan biri,  internette bulduğu yalan yanlış bilgiler ve belirtileri kendine yontarak, benzer belirtileri kendinde de aramaya başlar.
Bilinç altına yerleştirdiği HIV korkusu, genellikle gece uyurken kafasına taktığı belirtiler; stres ve sinir sisteminde sorunlar oluşturmaya başlar.
Kişide HIV korkusunu ilerlemeye başlamasıyla birlikte, çoğu zaman doktora bile danışmadan şüpheli ilişki sonrası birkaç hafta arayla defalarca HIV testi yaptırmaya başlar. Gereksiz yere zaman ve para kaybına da uğrar.
HIV (AIDS) korkusu ve fobisi olan kişi kaçınılmaz olarak kısır bir döngüye girer.

HIV fobisi olan kişilerin kafasında HIV, yanlış bir eylemin kaçınılmaz sonucu olabilir. HIV'in işledikleri bir "suç"un "cezası" olduğunu ve taşıdıkları suçun bir şekilde hem makul hem de hak edilmiş olduğunu hissedebilirler.

HIV Fobisi (HIV Korkusu) Olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

HIV korkusu olan kişiler, öncelikle bu konunun uzmanı olan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarına muayene olmalıdırlar. Doktorlarının önerdiği testleri zamanında  yaptırmalı ve uyarılarına uymalıdır.
Test sonuçları negatif çıktığı halde, bu konuda enfeksiyon hastalıkları uzmanları veya ilgili uzman doktorlar kendilerini bu konuda rahat olmalarını söylemelerine rağmen hala ikna olmuyorlarsa mutlak suretle psikolojik destek almalıdırlar.

Bu konuda bir psikiyatri uzmanına veya psikologa başvurmalıdırlar.
İnternette gereğinden fazla ve gereksiz araştırmalar yapmamalı eğer yapacaklarsa da güvenilir ve bilgi kirliliği olmayan sağlık sitelerini tercih etmelidirler.  

HIV Fobisi (HIV Korkusu) Tedavisi

HIV korkusu olan kişiler, psikoterapi ve ilaç kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Bu kişiler için hastalıkla ilgili tüm gerçekleri öğrenmek amcıyla bir doktor veya psikolojik danışmanla görüşmek yardımcı olabilir. Ancak korkuların temel nedenlerini keşfetmek HIV korkusunu yenmek için çok daha yararlı olabilir.
En önemlisi ise bir psikiyatri uzmanına bu yönde muayene olup tedavi planlanmasıdır.
Psikiyattik tedavi  bire bir terapi veya grup terapisi olabilir. Ayrıca anksiyete bozukluğu teşhisi konan kişilerde reçete ile yazılan bazı psikiyatrik ilaçlar kullanılabilir.

Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
s*********** :

hocam tekrar rahatsız ediyorum ama bu belirtiler pdkokojikmi algılayamıyorum hayatım alt üst oldu korjçkuyorum her hareketimden dteafımdakilere zarar verebilirim diye imkansız mıdır ilk haftada bdlirti göstermesi ne olur kaba taslak bi açıklama yapın içim rahatladın 14 gün sonra yapılan test saglıklı degilmidir sizce bogazlarımda şişlik hissediyorum �� ��. daha ilk hafta aklımı oynatıcam


Cevap:

Yaşadığı şüpheli ilişkinin ardından HIV enfeksiyonuna  yakalanabilirim  endişesi yaşayan ve sonrasında da  HIV paranoyası yada  HIV korkusu nedeniyle kafası karışan, kimi zaman da psikolojisi bozulan  bir çok Tahlil.com okuru var.Tahlil.com doktorları,  HIV ve AIDS' e dair  yüzlerce soru cevapladı.Sitemizde bir çok bilgilendirici yazı yayınlandı.İlişki sonrası gelişen HIV korkunuz  bilgisizliğinizden ötürüyse aşağıdaki bağlantılardan HIV testi, HIV  testinin ne zaman yapılacağı ve AİDS belirtileri hakkında yazdığımız yazıları dikkatle okuyunuz.HIV  korkunuza yol açan durum hakkında bilgi sahibi olmanız korku ve şüphelerinizi yenmenize yardımcı olacaktır.HIV ve AİDS hakkında bilmek istediğiniz tüm konular burada....HIV korkusu ve bu sorundan nasıl kurtulacağınıza dair Tahlil.com doktorlarının hazırladığı uyarı ve önerilerimizi de okumak isterseniz tıklayınız.....

s*********** :

Merhaba hocam 4 gün önce şüpheli bi ilişkim oldu fakat kondom kullandım suanda ishal halsizlik mide bulantısı durmadan öksürük kusma isteği gibi belirtilerim var pskolojim bozuldu iyice biliyorum ilk basta bu belirtiler olmaması gerek ama bazı sitelerde 1-6 hafta arası bu belirtiler olabilir yazıyor aklım karman çorman ilişki bittikten sonra prezervatifi cıkarırken elimle dokundum prezervatife :(


Cevap:

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisi

c********** :

Allah rızası için yardım edin uyuyamıyorum kaç gündür. Kondomsuz ilişkiye girdikten 2 gün sonra ateşlenmeye başladım, halsizliğim oldu ara ara mide bulantısı ve ishal oldum. 1 hafta geçti iyileştim ardından 2 hafta sonra tekrar bu belirtiler ortaya çıktı tekrar iyileşti. 2ay kadar süre geçtikten sonra cinsel organımın deri kısmında ve diz kapağımda sivilceye benzer bişeyler çıktı çok korkuyorum??


Cevap:

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisi

m************ :

 Bu sonucu yorumlarmısınız? HBsAg (ELISA) 0,4981 ANTİ HCV (ELISA) 0,172 Anti HIV (ELISA) 0,337


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçları normal olarak yorumluyoruz.Test sonuç değerlerinizde bir anormallik görülmüyor.

S***** :

Hocam merhabalar.3 hafta önce birisiyle ilişkiye girdim.3 hafta sonunda dilimde bazi yaralar kusma filan yasadim ama 3 gun sonra bu agrilar tamamen gecti.Hocam sorum tam olarak şu: cinsel iliski sırasında pen*simi karşı cinsin vajinasına hic sokmadım.Ama dilimi bi 3 - 4 kez vajinayi yalayacak sekilde kullandım.Sadece vajina yalamaktan aids bulaşirmı ? Bir de karsi cinse hic ağızdan yaptirmadım.saoln


Cevap:

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisi

u********** :

Hocam geçen gün 20lik dişim apse yapmıştı bende ağzımın içinde şişen bölümü tırnağımla 2 tarafını hafif patlattım ertesi gün aids olduğundan şüphelendiğim arkadaşımın içtiği çorbanın yarısını onun tabağından içtim acaba aids bu şekilde bulaşır mı


Cevap:

Herhangi bir tahlil sonucu sormamışsınız.Ancak merak ettiğiniz konularla ilgili olarak sitemizde bir çok yazı yayınladık ve soru cevapladık.Dilerseniz merak ettiğiniz konulara dair sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....

f************** :

Merhaba ,lişkiden 26 gün sonra yaptırdığım test sonuçları şöyle ; HBs Ag 0,88 0-2 S/CO Anti HCV 0,123 0-2 S/CO Anti HIV 0,537 0-2 S/CO Anti HBs <2.00 0-10 IU/L VDRL (kalitatif) Negatif, şüpheli bir şey var mı? Buna bağlı olarak 1 aydir ishal var


Cevap:

HIV testi  erken yapılmış size . Bazı özel laboratuvarlar  para kazanmak için erken sürelerde ve sadece sizlerden gelen istek  üzerine  HIV testi yapmakta. Tahlil.com olarak sizlere önerimiz tercihen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmadan asla kendi başınıza HIV testi yaptırmamanız yönünde.İlişki durumunuz ve risk faktörlerinizi de göz önüne alarak size ne zaman test yapılacağı konusunda en doğru bilgiyi verecektir.Devlet kuruluşlarına başvurup muayene olabilir ve ücret ödemeden testinizi sosyal güvenceniz de varsa yaptırabilirsiniz.HIV ile ilgili araddığınız tüm bilgiler, hastalığın belirtileri ve testin ne zaman yapılacağına dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.HIV testi, belirtileri ve yorumlanması

s*********** :

hocam merhaba ben 12 gün önce bir hayat kadiniyla an*l iliski yasadim kondom yirtilmadi kremledi ayrica ne kan ne de tükürük birsey olmadi ancak iliskinin ertesi gunu bogazimdaki lenf benzim sisti doktorum ertesi gun mumkun degil dedi 1 hafta sonra 2 tane daha cikti 20lik diste cikiyiyo acaba hivmi


Cevap:

Yazdıklarınızdan ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisi

c****** :

yaklaşık 3 gün önce bir hayat kadını ile ilişkiye girdim kondom kullandım 17 yaşındayım. kondom yırtıldı gibi hissettim fakat karanlıkta göremedim ve kadınla öpüştük. ilişkiden sonra ise kolunda bir yara fark ettim ve çok korkuyorum hiv kapmışmıyımdır . psikolojim bozuldu uyuyamıyorum


Cevap:

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle  bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.Tahlil yorumlayan sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .HIV şüphesi nedeniyle asla  kendi başınıza test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın. Şüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.HIV Testleri şüpheli ilişki sonrası ne zaman yapılmalıdır?

a*********** :

merhaba ben bundna 3 ay önce şüpheli bir kaç defa ilişkiye girdim ondan sonra 1 bir buçuk ay önce ishal başladı şimdi durdu ama şuan da faranjit oldum hiv + olma ihtimalim varmıdır çok korkuyorum :S


Cevap:

Yazdıklarınızdan ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisi

m*************** :

Merhaba ben bundan 5 gun once bir supheli iliskiye girdim iliskiden 5 gun sonra bademciklerim sisti ishal oldum ve basim agriyor cok korkuyorum iliskide prezervatif kullanmadim ne yapmami oneriyorsubuz


Cevap:

HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  kısa zamanda hiç bir belirti vermez AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisihttp://tahlil.com/tag/hiv

k********* :

merhba, ben şüpheli ilişkiden 15 gün sonra p24 antijen testi ve 4.ayda hiv testi yaptırdım. ikisi de negatif... tekrar test yaptırmalımıyım..çok korkuyorum ..tekkrler


Cevap:

HIV testi sonuçlarınız negatif yani normal.Şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.Bu konuda  hangi HIV testinin ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair Tahlil.com doktorlarının hazırladığı yazıımızı okumanızı öneriyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.Hangi HIV testi ne zaman yapılmalıdır?

m******** :

iyi günler hocam ağızdan yolla bir ilişkide bulundum verici taraf bendim ve kondom kullanmadım boşalma vs olmadı sizce bu korkum yersiz mi ne yapmalıyım ? lütfen cevabınızı bekliyorum..


Cevap:

Cinsel yolla hastalık kapma riskiniz oldukça azdır..

a*********** :

5 sene once eşcinsel bir yakinlasma yasadim.partnerimde ilk defa yapiyordu, bende. o yüzden ikimizdede virüs yoktur diye düşündüm. ayrıca kesinlikle içime girmedi sadece dokunuyorduk. Ama bir kaç gündür halsizligim istahsizligim hafif bulanti ve hafif karin agrim var Cok diskliyorum (katı) durumum?


Cevap:

Risk ihtimali görünmüyor, ancak problemleriniz için sağlık kuruluşunda muayene olmanızı öneririz..

c********** :

3 sene önce yaşadığım şüpheli ilişkiden 5 buçuk 6 ay sonra antihiv ag+ab combo 0.24 negaitf s/co. aynı ilişkiden 1 sene sonra eliza hıv-1 p24 antijeni+antikorları (1&2) testini olup 0.543 negatif sonucunu aldım.hala belirti arıyorum,testler yanlış mıdır? HIV-1 var ama HIV-2 yazmıyor testte, sorun?


Cevap:

Artık bu konuda takınyınız oluşmuş, profesyonel bir yardım alabilirsiniz..

n******* :

selamın aleykum.Bi güzellik merkezinde dermadart mikro iğneleme sistemini uygulattım. kanamalı bi işlemdi. iğnenin bana ait olduğu soylendi işlem sonrasında da bana verildi. sabah erken saatte ilk bana yapıldı. şimdi şüphe içerisindeyim bilgilendirir misiniz.olasılık nedir korkuyorum şüphe kemiriyor


Cevap:

Güvenmediğiniz yerlerde bu tür girişimleri yaptırmamaınız öneririz.Bir şüpheniz var ise enfeksiyon hastalıkları doktoruna başvurunuz.

s******** :

Hocam meraba ben 35 gun once iliskiye girdim prezerrfatfsiz ve aklimsa surekli aids suphesi geciyor cikmiyor piskolojimi bozucak derecde enfeksiyon doktrna gttm test yaptrdim ngatf cikti sizc npmlyim intrbt bkyrum lkler feln dyor bogazda enfksiyn bende bunlar var lekelrr bgazda agri nedn oluyr szce


Cevap:

HIV testi sonuçlarınızı  normal olarak değerlendirdik. Ancak yazdıklarınızdan HIV Testi, HIV Enfeksiyonu  ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.  AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtileri ve tedavisi

g********* :

merhabalar. ben 4.5-5 sene önce şüpheli bir ilişki yaşadım. 1-2 hafta kadar önce bir sağlık ocağında anti-hiv testi yaptırdım. ve negatif çıktı. ancak hala içimde şüphe var. tahlil sonucuna güvenmeli miyim, bir test daha yaptırmalı mıyım?


Cevap:

HIV testi sonuçlarınızı  normal olarak değerlendirdik. Ancak yazdıklarınızdan HIV Testi, HIV Enfeksiyonu  ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.  AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtileri ve tedavisi

g********* :

merhabalar. ben 4,5-5 sene önce bir şüpheli ilişki yaşadım. şu ana kadar hiç hiv testi yaptırmadım. ancak geçen günlerde tam kan sayımı, hemogram, biyokimya kan tahlilleri yaptırdım. sonuçlarım normal çıktı. ayrıca wbc'de 6,3 çıktı. sizce şüphelenmem gereken bir durum söz konusu mu ?


Cevap:

İlişkinizdeki şüpheli durumu bilmememize rağmen, HIV'den şüpheleniyorsanız test yaptırmanızı öneririz..

c******** :

mrb hocam ben 6 ay önce korunmasız bir ilişki yaşadım son bir aydır da bazı belirtiler olmaya başladı dahiliye uzmanına başvurdum biyokimya hemogram hormon testi yapıldı tahlillerde bazı değerlerin yüksek olduğu bir rahatsızlığım olmadığı söylendi aids bu tahlillerle bu sürede belli olurmu


Cevap:

HIV testi çalışılmadıysa belli olmaz..

e********* :

slm hocam nişanlıyım.nişanlımın geçmiş dönemlerde korunmalı olarak gerçekleştiğini söylediği ilişkileri varmış.aramızda bir cinsel birliktelik gerçekleşmedi.yalnız sık öpüşüyoruz.internetten araştırdığımda şiddetli öpüşme de kanama gerçekleşirse hıv kapılabilirmş. çıldırmak üzereyim ne yapmalıyım


Cevap:

AIDS ortaya çıktıktan sonra çoğu insanda korkular başladı. Özellikle AIDS virüsü (HIV) taşıyıcılarına karşı tavır alınmaya başlandı. Ancak HIV'in, nezle grip gibi aksırık ya da öksürükle bulaşmayacağını bilmekte yarar var. İş yerinizde, evinizde ya da toplu yerlerde bir arada bulunmakla bulaşmaz. Yıkanmadan bile olsa aynı giysileri giymekle, telefon ahizesiyle, aynı tuvaleti kullanmakla, bardak, çatal, kaşıkla geçmez. Sivrisinek ısırması da risk değildir. AIDS virüsü (HIV), sıtma ya da sarı humma etkenleri gibi, sivrisineğin tükrük bezlerinde yaşamaz. Aynı şekilde bit, pire gibi haşarelerle de bulaşmaz.Sosyal öpüşmeler de tehlike değildir. ޞimdiye kadar böyle bir bulaşma tesbit edilmemiş bile olsa şehvetle, sert hareketlerle, dudaktan öpüşmenin risk yaratacağı düşünülmektedir.

e********** :

merhabalar ben 4 aydır bir bayanla ilişki icerisindeyim ve ilişkilerimiz korunmalı olarak sürdürüyorum yani korunuyorum ama aramızda ağızdan ilişkide oldu bu hususta eger karsımdakı kişi de bir hastalık varsa bu bana bulaşmış olurmu cevaplarsanız sevinirim ...


Cevap:

ağızdan ilişkide cinsel yolla bulaşan hastalık geçme sıklığı diğer temas çeşitlerine göre daha az olsa da vardır. Vajina, anüs ve ağız, "mukoza" adı verilen ve deriden daha kırılgan olan bir doku ile kaplıdır. Bu dokunun zedelenmesi, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık etkeni olan mikropların kolayca vücuda girmesini sağlar. ağızdan ilişki özellikle HIV, sifiliz, herpes gibi hastalıkların bulaşmasında önem taşır. ağızdan ilişki ile hastalık bulaşmasını önlemenin en güvenilir yolu kondom kullanmaktır.

c******** :

Merhabalar 35 gün önce bi travestiyle beraber oldum pasif ve aktif ilişkim oldu aktif olurken prezervatif kullandım fakat pasif oldugumda maalesef prezervatifsiz oldu istem dışı çok korkuyorum elisa testi oldum ve sonucları beklıyorum acaba aids bulasmıs olabılırmı :S :(


Cevap:

Özellikle eşcinsel ilişkilerde HIV veya cinsel yolla bulaşan hastalık bulaşma riski daha yüksektir.Umarız sonuçlarınız normal çıkar.Size önerimiz kendi başınıza test yaptırmayın bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup onun kontrolünde testler yapılsın

g****************** :

Hocam merhabalar. Ben ıkı gun once kan grubumu gosterebn kan kartı almak ıcın bır tıp merkezınde parmagımdan kan aldırdım parmagımı surdugu tabla ggibı seyde ust tarafta baska parmak ızlerı vardı kurumus sekılde acaba bu sekılde aıds bulasmıs olabılırmı cok tedırgın oluyorum. Saygılarımla


Cevap:

Bu yolla bulaş söz konusu değildir.

m******** :

Bir ilişkim oldu bu şüpheli değildi fakat 1 hafta sonrasında hıv ın ilk dönemindeki belirtilerinden sadece ishal oldu gayta testi nde lökosit 7-8 az kanlı çıktı dr parazit dedi cipro ilacını verdi geçti.daha önceden takıntılı olduğum için korktum bu ishal hıv ın ilk belirtisi olabilirmi


Cevap:

HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  kısa zamanda hiç bir belirti vermez AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisihttp://tahlil.com/tag/hiv

r******* :

Hocam Merhabalar.Hocam ben 34. günde test yaptırdım fakat sonucların üzerinde çalışılan yöntem yazmıyodu.Sonuçlar şu şekilde: HBsAg Negatif Anti-HBs P39.67 Anti-HCV Negatif Anti-HAV IgGNegatif Anti-HIV negatif Bu testin adı nedir?Doğru gündemi yaptırdım? Teşekkürler.


Cevap:

HIV testi sonuçların normal ancak HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtileri ve tedavisi

k***************** :

Öncelikle merhaba hocam,bundan 3,5 ay önce korunmalı olarak ilişkiye girdim ancak pen*simin üzerinde ufak bi sivilce vardı kanamıyordu ama açıktı kabuk bağlamamıştı,korumanın orayıda koruduğunu bilmiyorum dikkat etmedim.ağzımda 1 hafta aralıklarla aft çıkıyo.sizce test yaptırmalımym,çok korkuyorm..


Cevap:

HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. HIV virusu, bulaşsa bile  kısa zamanda hiç bir belirti vermez AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisihttp://tahlil.com/tag/hiv

e********** :

Merhaba Hocam 60. gunde HIV 1 / 2 Antijen ve Antikor testleri verdim sonra HIV PCR DNA testi verdim hepsi negativ. Lakin kendimi chox kotu hiss ediyorum halsiz oluyorum. Bogaz agrilari nerdeyse 50 gundur boyleyim, Lutfen yardim edin.


Cevap:

HIV testi sonuçların normal ancak HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında deatylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisihttp://tahlil.com/tag/hiv

a************ :

sağlık ocaklarındaki Hıv testine güvenmeli miyim ? aile doktoruna gittiğim için.hıv testi her yerde aynı mıdır ? herhangi bir yerde sağlık ocağında veya hastanedeki sonuçlara güvenmeli miyim ?


Cevap:

Sonuç olarak burada yapılan testler Sağlık Bakanlığı denetiminde ve güvencesinde yapılmaktadıır.Tabiii ki güveneceksiniz.

g************* :

hocam çok sağolun çok yoğun alkolün etkisiyle olmuş bende sonradan farkettim korkmama gerek kalmadı çok sağolun

g************* :

hocam 19 yaşında erkeğim yaklaşık 2 hafta önce yoğun alkolun etkisiyle bir hayvanla ilişkiye girdim geceleri uyuyamıyorum aids bulaşmışmıdır bel soğukluğu testi yaptırdım temiz çıktı ama hıv testi yaptırmaktan çekiniyorum yaptırmalımıyım nolur yardım edin ...


Cevap:

Sitemize AİDS korkusu ile bir çok soru geliyor ama bir hayvanla ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalandın mı diye ilk kez bir soru geliyor.Öncelikle yaptığının ilişkinin kesinlikle normal olmadığını hatırlatmakta yarar var. Hayvanla ilişki ile HIV enfeksiyonuna yakalanmanız mümkün değil. Bu tür bir vaka da henüz bildirilmiş değil ancak bazı bakteriyel enfeksiyonlara yakalanmanız mümkün.Daha da önemlisi bir de olaya hayvan açısından bakmak lazım sonuç olarak burada yaptığınız hayvana karşı da bir zulüm.

b********* :

Dün yürüyüş yaparken gün batımında havada yarasalar ucuyordu gözümün içine cıvık gibi bir sıvı geldi sanırım yarasa çiş yaptı bende eve gider gitmez sabunla yıkadım ve acile gittim göz duşuyla yıkattım gözümü bunda hiv ve ya sarılık bılaşırmı


Cevap:

Bu şekilde HIV bulaşmaz zaten tedbiren göz duşuyla da gözünü yıkamışsın.Sorun yok merak etme.

d******* :

ANTİ-HIV 1/2 + p24 ANTİJENİ sonuç 0.08 S/CO referans değer < 1,0 yanında pozitif yada negatif yazmadığı için emin olamadım testin sonucu negatifmidir?herhangi bir sorun war mı? şimdiden teşekkür ederim


Cevap:

Sonuçlarınızda kayda değer bir problem görülmüyor, normal olarak değerlendirebiliriz.

s************* :

merhaba hocam.bundan 6 ay önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim. korkuyorum test yaptırmaya Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına gidip ne demeliyim bilmiyorum. devlet hastanelerinde oluyormu bu testler ?sonraları hasta geçmişinde bu testi yaptıgım belli olur mu? özel hastanelerde bu testın ücreti nedir


Cevap:

Buraya yazdıklarınızın aynısını enfeksiyon hastalıkları uzmanına da söyleyin. Devlet hastanelerind eücretsiz test yaptırabilirsiniz.

a********** :

ޞžüpheli ilişkiden yaklaşık 130 gün sonra Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde HIV testi yaptırdım, sonuç negatif çıktı. Bu süre ve de hastane güvenilir midir? Tekrar test yaptırmama gerek var mı sizce? Teşekkür ederim.


Cevap:

HIV testiniz normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..http://tahlil.com/tag/hiv

d********* :

3 gün önce şüpheli bir ilişki yaşadım çok stres yapıorum ateşim düşmüo. karaciğerin üst tarafında ağrı baş ağrısı kas ve eklem agrılarımvar.doktora gittim test yaptı mukus :372.00 bacteri:10 çıktı. Hıv ise negatif. tetrodax 100 mg kapsül verdi.yan etkileri aynı.HIV bu kadar cbuk belirti gösterir mi?


Cevap:

HIV ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında deatylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....HIV ve AİDS nedir, belirtilertenı ve tedavisihttp://tahlil.com/tag/hiv

t********* :

Hocam ben bundan 10 ay once şüpheli bir ilişki yaşadım geçenlerde ozel bir hastanede hıv testi yaptırmak istedım yaptıkları testın 3 ssat sonra sonuclancagını soledıler benım ogrendıgım 2 3 gunde kesın sonuc cıktıgı yonunde yaptıkları teste 0.19 negatif yazıo sızce kesin sonuçmudur


Cevap:

HIV testiniz normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..http://tahlil.com/tag/hiv

a******** :

Hocam ben altı ay önce hayat kadınıyla korumalı şekilde birlikte olum.fakat şiddetli bir öpüşme yaşadık ve dudaklarım morardı hafif doku bozuklukları oldu hivin bulaşma riski nedir lütfen yardımcı olun psikolojim buzuldu hiv virüslü gibi yaşıyorum test yaptırmaktan da korkuyourm.


Cevap:

Belirtiğin şekilde hastalığın bulaşması çok zor, ancak psikolojin oldukça bozulmuş.Bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına da danışabilirsin.

c********** :

slm hocam şübeli ilşkiden 60çı gün devlet hastanesi antı hıv testım 010 negatif üs deger 1 .pozıtıf 70 cı gun duzen lap testim p24 antıjen 000 negatıf antıkor 003 negatıf üsdegerler 25 pozitif 91 çı gun duzen lap. p24 antıjen 000 negatıf antıkor 004 negatif üsdeger 25 pozitif 100 gun rna negatıf


Cevap:

HIV testiniz normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..http://tahlil.com/tag/hiv

y************* :

Merhaba hocam 26 Kasım 2012 tarihinde hayat kadını ile ilişkiye girdim. 22. gün HIV p24 ANTIJEN NEGATIF 0.00 referasn aralığı negatif 0.25 ve HIV ½ ANTIKOR NEGATIF 0.07 referasn aralığı negatif 0.25 testlerini yaptırdım sonuçlar bunlar. 40 .gün ise Anti Hcv 0.05 negatif min 0-max 1, Anti Hıv0.15 negatif min 0 max 1, ve Hbs Ag 0.42 negatif min 0 max 2 testlerini yaptırdım sonuçları bunlar.Başka günlerde yeniden test yaptırmama gerek varmı. Teşekkürler


Cevap:

Sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe başka test yaptırmanıza da gerek yok

y************* :

Merhaba hocam 26 Kasım 2012 tarihinde hayat kadını ile ilişkiye girdim. 22. gün HIV p24 ANTIJEN NEGATIF 0.00 referasn aralığı negatif 0.25 ve HIV ½ ANTIKOR NEGATIF 0.07 referasn aralığı negatif 0.25 testlerini yaptırdım sonuçlar bunlar. 40 .gün ise Anti Hcv 0.05 negatif min 0-max 1, Anti Hıv0.15 negatif min 0 max 1, ve Hbs Ag 0.42 negatif min 0 max 2 testlerini yaptırdım sonuçları bunlar.Başka günlerde yeniden test yaptırmama gerek varmı. Teşekkürler


Cevap:

Sonuçlar normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmayınız.

m************ :

Merhaba, ben 18 yasindayim ve birbucuk hafta once ilk defa korumasiz bir iliskiye girdim ve sonrasinda ishal ve halsizlik problemleri yasadim. Hala ishalim ve doktoruma cok israr ettigim icin iki gun once aids testi oldum. Sonuclar negarif fakat sizin degerlendirmenizi rica ediyorum. Anti hiv=negativ 0,458 hbsag=negativ 0,702. Bu sayilar referans araliginda olmalarina ragmen buyuk geldiler. Simdiden cok tesekkurler.


Cevap:

HIV ve AiDS hakkında hiç bir bilginiz yok.Bu nedenle de bilinçsiz şekilde testler yaptırmışsınız. öncelikle bilgi sahibi olmanız gerekir bu konuda.AiDS belirtileri bu kadar hızlı çıkmaz.Aşağıdaki bağlantıda verilen yazıları dikkatle okumanızı öneririz.http://tahlil.com/tag/hiv

?