HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 23.04.2020 02:15 | Yazar: Dr. Cem Argun
HIV korkusu diğer adıyla da HIV fobisi de bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.Halk arasında AİDS korkusu olarak da bilinen bu durumumdaki kişiler yaşadıkları ilişki sonrası AİDS hastalığına yakalanma endişesi ile sürekli tahliller yaptırmakta ve internet ortamında araştırmalarda bulunmaktadır.Yaptırdıkları test sonucu negatif çıkmış olsa dahi akıllarından AİDS korkusunu atamadıklarından bunu takıntı haline getirmektedir.Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.Cem Argun'un HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?  konulu yazısında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.
HIV Korkusu (HIV Fobisi) ve AİDS Korkusu Nedir?
A

Tahlil.com’a hemen her gün AİDS oldum mu? veya  HIV’a  yakalandım mı? korkusu ile, test sonuçlarını yorumlatmak isteyen bir çok ziyaretçimizden sorular geliyor.
HIV (AIDS) korkusu ve fobisi nedeniye, yaşadığı şüpheli ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra,  pişmanlık duygusuyla ve hastalığa yakalanma endişesiyle panik olunarak testler yaptırılıyor. Defalarca doktorlara başvuruluyor
Uygun zamanda doğru testler yapılsa da hatta sonuçlar negatif çıksa da, ardarda bu testler tekrarlanabiliyor.Bu nedenle gereksiz zaman ve para da harcanabiliyor. HIV (AIDS) korkusu ve fobisi
HIV (AIDS) korkusu ve fobisi yaşayan kişiler tarafından arama motorları kullanılarak defalarca araştırmalar yapılıyor. Yoğun araştırmalar sonrası da, kimi zaman bilgi kirliliğinden de kaynaklanan yalan yanlış bilgilerle gereksiz yere  kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Yaşanan kafa karışıklığı da beraberinde psikolojik problemleri de getiriyor.

Tahlil.com’da HIV ve AİDS  hakkında birçok yazı yayınlandı, bu konuda yüzlerce soruya cevap verildi.Bu konunun tıbbi detayları hakkında bilgi ve sorulmuş yüzlerce soru ve cevapları sitemizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu yazımızda ise, HIV ve AİDS korkusunun psikolojik etkilerine ağırlıklı olarak değinmek istiyoruz.

HIV Fobisi ( HIV Korkusu) Nedir ?

HIV fobisi veya korkusu, şüpheli bir ilişkiden sonra kişinin HIV ve AIDS konusunda edindiği bilgiler ve endişeden kaynaklanmaktadır. HIV Fobisine yakalanan kişi, doğru zamanda ve uygun testleri yaptırdığı, sonuçlar negatif çıktığı ve doktorunun kendisine sonuçların negatif olduğunu söylemesine rağmen defalarca internetten araştırmalarına  ve HIV testlerini yaptırmaya devam etmektedir. Bu  psikolojik bir rahatsızlıktır.

HIV Fobisi ( HIV Korkusu) Belirtileri Nedir ?

HIV  fobisi olan kişilerde sıklıkla görülen belirtileri birlikte inceleyelim.
Yaşadığı korunmasız ve şüpheli cinsel ilişki sonrası yaşasdığı her hastalık veya şikayetini AİDS ile ilişkilendirir.
Örneğin kafasındaki endişe ve karışıklık nedeniyle  şüpheli ilişkiden sonra geçirdiği veya geçireceği bir soğuk algınlığı, bir cilt hastalığı ile olulan bir cilt lezyonu veya bulaşıcı bir hastalık nedeni ile HIV’a  yakalandım korkusuna kapılır.
İlişkiden kısa bir süre sonra geçirdiği bir boğaz enfeksiyonu, ağzında çıkan bir aft veya vücutta çıkan bir sivilceyi AİDS’in bir belirtisi olarak görebilir. 
Kişi HIV vikonusunda bilgili değildir. HIV ile hiçbir ilgisi bulunmayan belirtiler bile kafasını karıştırmaya yeterlidir.
Şurası unutulmamalıdır; internette AIDS belirtileri olarak araştırılan belirtilerin bir çoğu, hiç tedavi edilmemiş ve HIV virusu alındıktan yıllar sonra AIDS aşamasına gelmiş insanlarda görülen belirtileridir. 
HIV korkusu olan biri,  internette bulduğu yalan yanlış bilgiler ve belirtileri kendine yontarak, benzer belirtileri kendinde de aramaya başlar.
Bilinç altına yerleştirdiği HIV korkusu, genellikle gece uyurken kafasına taktığı belirtiler; stres ve sinir sisteminde sorunlar oluşturmaya başlar.
Kişide HIV korkusunu ilerlemeye başlamasıyla birlikte, çoğu zaman doktora bile danışmadan şüpheli ilişki sonrası birkaç hafta arayla defalarca HIV testi yaptırmaya başlar. Gereksiz yere zaman ve para kaybına da uğrar.
HIV (AIDS) korkusu ve fobisi olan kişi kaçınılmaz olarak kısır bir döngüye girer.

HIV Fobisi (HIV Korkusu) Olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

HIV korkusu olan kişiler, öncelikle bu konunun uzmanı olan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarına muayene olmalıdırlar. Doktorlarının önerdiği testleri zamanında  yaptırmalı ve uyarılarına uymalıdır.
Test sonuçları negatif çıktığı halde, bu konuda enfeksiyon hastalıkları uzmanları veya ilgili uzman doktorlar kendilerini bu konuda rahat olmalarını söylemelerine rağmen hala ikna olmuyorlarsa mutlak suretle psikolojik destek almalıdırlar.

Bu konuda bir psikiyatri uzmanına veya psikologa başvurmalıdırlar.
İnternette gereğinden fazla ve gereksiz araştırmalar yapmamalı eğer yapacaklarsa da güvenilir ve bilgi kirliliği olmayan sağlık sitelerini tercih etmelidirler.  

YORUMLAR

sahinresul12 | 21.03.2017 04:17

hocam tekrar rahatsız ediyorum ama bu belirtiler pdkokojikmi algılayamıyorum hayatım alt üst oldu korjçkuyorum her hareketimden dteafımdakilere zarar verebilirim diye imkansız mıdır ilk haftada bdlirti göstermesi ne olur kaba taslak bi açıklama yapın içim rahatladın 14 gün sonra yapılan test saglıklı degilmidir sizce bogazlarımda şişlik hissediyorum �� ��. daha ilk hafta aklımı oynatıcam

Tahlil.Com | 21.03.2017 04:17

Yaşadığı şüpheli ilişkinin ardından HIV enfeksiyonuna  yakalanabilirim  endişesi yaşayan ve sonrasında da  HIV paranoyası yada  HIV korkusu nedeniyle kafası karışan, kimi zaman da psikolojisi bozulan  bir çok Tahlil.com okuru var.

Tahlil.com doktorları,  HIV ve AIDS' e dair  yüzlerce soru cevapladı.Sitemizde bir çok bilgilendirici yazı yayınlandı.

İlişki sonrası gelişen HIV korkunuz  bilgisizliğinizden ötürüyse aşağıdaki bağlantılardan HIV testi, HIV  testinin ne zaman yapılacağı ve AİDS belirtileri hakkında yazdığımız yazıları dikkatle okuyunuz.
HIV  korkunuza yol açan durum hakkında bilgi sahibi olmanız korku ve şüphelerinizi yenmenize yardımcı olacaktır.


HIV korkusu ve bu sorundan nasıl kurtulacağınıza dair Tahlil.com doktorlarının hazırladığı uyarı ve önerilerimizi de okumak isterseniz tıklayınız.....


sahinresul12 | 20.03.2017 02:08

Merhaba hocam 4 gün önce şüpheli bi ilişkim oldu fakat kondom kullandım suanda ishal halsizlik mide bulantısı durmadan öksürük kusma isteği gibi belirtilerim var pskolojim bozuldu iyice biliyorum ilk basta bu belirtiler olmaması gerek ama bazı sitelerde 1-6 hafta arası bu belirtiler olabilir yazıyor aklım karman çorman ilişki bittikten sonra prezervatifi cıkarırken elimle dokundum prezervatife :(

Tahlil.Com | 20.03.2017 02:08

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....celebi58.40 | 04.03.2017 04:41

Allah rızası için yardım edin uyuyamıyorum kaç gündür. Kondomsuz ilişkiye girdikten 2 gün sonra ateşlenmeye başladım, halsizliğim oldu ara ara mide bulantısı ve ishal oldum. 1 hafta geçti iyileştim ardından 2 hafta sonra tekrar bu belirtiler ortaya çıktı tekrar iyileşti. 2ay kadar süre geçtikten sonra cinsel organımın deri kısmında ve diz kapağımda sivilceye benzer bişeyler çıktı çok korkuyorum??

Tahlil.Com | 04.03.2017 04:41

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....muratcan19871 | 02.03.2017 02:36

 Bu sonucu yorumlarmısınız? HBsAg (ELISA) 0,4981 ANTİ HCV (ELISA) 0,172 Anti HIV (ELISA) 0,337

Tahlil.Com | 26.02.2017 07:44

Tahlil.com'a sorduğunuz tahlil sonuçları normal olarak yorumluyoruz.
Test sonuç değerlerinizde bir anormallik görülmüyor.

Skozaa | 23.02.2017 02:52

Hocam merhabalar.3 hafta önce birisiyle ilişkiye girdim.3 hafta sonunda dilimde bazi yaralar kusma filan yasadim ama 3 gun sonra bu agrilar tamamen gecti.Hocam sorum tam olarak şu: cinsel iliski sırasında penisimi karşı cinsin vajinasına hic sokmadım.Ama dilimi bi 3 - 4 kez vajinayi yalayacak sekilde kullandım.Sadece vajina yalamaktan aids bulaşirmı ? Bir de karsi cinse hic oral yaptirmadım.saoln

Tahlil.Com | 23.02.2017 02:52

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....ulssss | 07.06.2016 06:27

Hocam geçen gün 20lik dişim apse yapmıştı bende ağzımın içinde şişen bölümü tırnağımla 2 tarafını hafif patlattım ertesi gün aids olduğundan şüphelendiğim arkadaşımın içtiği çorbanın yarısını onun tabağından içtim acaba aids bu şekilde bulaşır mı

Tahlil.Com | 12.06.2016 05:13

Herhangi bir tahlil sonucu sormamışsınız.Ancak merak ettiğiniz konularla ilgili olarak sitemizde bir çok yazı yayınladık ve soru cevapladık.
Dilerseniz merak ettiğiniz konulara dair sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....

ferhatkaraman87 | 20.09.2015 09:58

Merhaba ,lişkiden 26 gün sonra yaptırdığım test sonuçları şöyle ; HBs Ag 0,88 0-2 S/CO Anti HCV 0,123 0-2 S/CO Anti HIV 0,537 0-2 S/CO Anti HBs <2.00 0-10 IU/L VDRL (kalitatif) Negatif, şüpheli bir şey var mı? Buna bağlı olarak 1 aydir ishal var

Tahlil.Com | 29.09.2015 03:57

HIV testi  erken yapılmış size . Bazı özel laboratuvarlar  para kazanmak için erken sürelerde ve sadece sizlerden gelen istek  üzerine  HIV testi yapmakta. Tahlil.com olarak sizlere önerimiz tercihen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmadan asla kendi başınıza HIV testi yaptırmamanız yönünde.İlişki durumunuz ve risk faktörlerinizi de göz önüne alarak size ne zaman test yapılacağı konusunda en doğru bilgiyi verecektir.
Devlet kuruluşlarına başvurup muayene olabilir ve ücret ödemeden testinizi sosyal güvenceniz de varsa yaptırabilirsiniz.

HIV ile ilgili araddığınız tüm bilgiler, hastalığın belirtileri ve testin ne zaman yapılacağına dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

sezer.daskin | 18.12.2014 02:26

hocam merhaba ben 12 gün önce bir hayat kadiniyla anal iliski yasadim kondom yirtilmadi kremledi ayrica ne kan ne de tükürük birsey olmadi ancak iliskinin ertesi gunu bogazimdaki lenf benzim sisti doktorum ertesi gun mumkun degil dedi 1 hafta sonra 2 tane daha cikti 20lik diste cikiyiyo acaba hivmi

Tahlil.Com | 18.12.2014 04:28

Yazdıklarınızdan ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....cemsiit | 19.10.2014 06:28

yaklaşık 3 gün önce bir hayat kadını ile ilişkiye girdim kondom kullandım 17 yaşındayım. kondom yırtıldı gibi hissettim fakat karanlıkta göremedim ve kadınla öpüştük. ilişkiden sonra ise kolunda bir yara fark ettim ve çok korkuyorum hiv kapmışmıyımdır . psikolojim bozuldu uyuyamıyorum

Tahlil.Com | 20.10.2014 12:49

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle  bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.


Tahlil yorumlayan sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .
HIV şüphesi nedeniyle asla  kendi başınıza test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın.

Şüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.
Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

ates_sessiz_ | 10.10.2014 12:33

merhaba ben bundna 3 ay önce şüpheli bir kaç defa ilişkiye girdim ondan sonra 1 bir buçuk ay önce ishal başladı şimdi durdu ama şuan da faranjit oldum hiv + olma ihtimalim varmıdır çok korkuyorum :S

Tahlil.Com | 10.10.2014 09:54

Yazdıklarınızdan ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....DAHA FAZLA GÖSTER
Apandisit Nedir?
Sıkça rastlanılan hastalıklardan biri olan körbağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasına apandisit denir
PROSTAT NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?
Doğuştan itibaren her erkekte bulunan ve idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir salgı bezidir
Klamidya Trakomatis Hastalığı Nedir?
Klamidya, cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan olup, enfeksiyonu belirtileri gonore (bel soğukluğu) belirtilerini andırabilir
Osteogenez imperfekta (Cam Kemik Hastalığı) Nedir?
Osteogenez imperfekta veya daha yaygın bilinen ismiyle Cam kemik hastalığı dünya üzerinde nadir olarak görülen hastalıklardan biridir
Kist Hidatik (Köpek Kisti) Nasıl Bulaşır?
Kist hidatik, echinococcos granulosis adlı bir parazite bağlı ve hayvanlar yoluyla bulaşan bir hastalıktır
Doğum Kilolarından Önce Psikolojik Olarak Kurtulun
Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adayları doğum sonrası kilolarını düşünmeye başlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com