HIV Takıntısı Olan Okurlarımız İçin Önemli Bilgilendirme!

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/05/15 18:13 •

Tahlil.com doktorlarına HIV testi sonuçlarını soran bir çok üyemiz var. Korunmasız bir ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle defalarca HIV testi yaptıran ve HIV takıntısı içinde olan okurlarımızı bilgilendirmek için yazdığımız yazımızı okumanızı öneriyoruz.

HIV Takıntısı Olan Okurlarımız İçin Önemli Bilgilendirme!

Tahlil.com'a en çok sorulan soruların başında HIV takıntısı nedeniyle gelen sorular geliyor. Negatif çıkan sonuçları olmasına rağmen bir daha test yaptırıp yaptırmayacağı hakkında bilgi almak isteyen veya HIV konusunu kapatıp kapatmayacağını soran bir çok okurumuz var.

HIV Takıntısı (HIV Korkusu) Nedir?

HIV takıntısı şüpheli bir cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonua yakalanma endişesiyle pişmanlık yaşayan ve bu nedenle defalarca doktora başvurup test yaptıran, test sonuçları negatif çıksa dahi test yaptırmaya devam eden bir kişilik halidir.Bu kişler aynı zamanda HIV ve AIDS hakkında internetten ortamında gerekli gereksiz bir çok araştırma yapıp kafasını da karıştırmaktadır.
Kafasından HIV enfeksiyonuna yakalanma korkusunu bir türlü atamadığı ve negatif çıkan test sonuçları kişiyi tatmin etmediğinden zamanla psikolojisi de bozulmaktadır.

Kimler HIV Takıntısı (HIV Korkusu) Yaşar?

İnternetten yalan yanlış AİDS belirtilerine dair bilgiler öğrenip, şüpheli ilişkiden bir kaç hafta sonra boğaz ağrısı, lenf bezi şişmesi, ishal veya benzeri şikayetleri olduğunda AİDS'e yakalandığını sanıp panik olan ve bilgi almak isteyen ziyaretçilerimizle sıklıkla karşılaşıyoruz.

HIV Takıntısı (HIV Korkusu) Olanlara Tahlil.com Ne Öneriyor?

HIV ve AİDS takıntısı nedeniyle, çoğunlukla da bilgisizlikten kaynaklanan soru soran okurlarımıza önerimiz, öncelikle HIV ve AİDS hakkında temel bilgiler konusunda bilgi sahibi olmalarıdır. Bu konuda aşağıda linkleri verilen ve başka hiç bir sağlık sitesinde bulamayacağınız konuları okuyup, merak ettiğiniz sorular ve cevapları bulacağınızı umuyoruz. 

HIV takıntısı nedeniyle psikolojisi bozulan, gereksiz yere anlamsız detaylara kafalarını takan okurlarımıza da, internetten araştırma yapmak yerine tercihen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına muayene olarak danışmalarını ve gerekirse de psikolojik destek için bir psikiatri uzmanına başvurmalarını öneriyoruz.

HIV ve AİDS hakkında sıkça merak edilen sorular ve cevaplar
HIV ve AİDS belirtileri ne zaman görülür?
HIV tanısı hangi testlerle koyulur?
COMBO testi nedir?
HIV korkusu, HIV fobisi nedir?

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
m******* :

Merhaba bundan 4 sene önce ve 2 sene önce virüs taşımayan iki erkekle aktif ilişkiye girdim virüs kendi kendine oluşurmu erkek erkeğe olduğu için takıntı haline geldi cevaplarsanız. Sevinirim


Cevap:

Yazdıklarınızdan HIV enfeksiyonu ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve bazı yanlış bilgilere sahip olduğunuz anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....b******* :

16 haziran 2013te geneleve gitmiştim üstünden 30-36 gün geçtikten sonra test yaptırdım 0,15 negatif çıktı şuanda 5 ay oldu ve korunmuştum ama ağzımda küçük bir apse tarzı bişey vardı kanamalı değilde apse gibi bişey öpüşmekten bulaşırmı acaba bide bu sıralar saçlarım dökülmeye başladı


Cevap:

HIV paranoyası ve HIV korkusu nedeniyle kafası karışan bir çok okurumuz var.Bu konuda Tahlil.com'da yüzlerce soru cevapladık, konu yayınladık.

HIV korkusu bilgisizliğinizden kaynaklanıyorsa aşağıdaki bağlantılardan HIV testi, testin ne zaman yapılacağı ve AİDS belirtileri hakkında yazdığımız yazıları okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.Bilgi sahibi olmanız konu hakkındaki korku ve şüphelerinizi yenmenize yardımcı olacaktır.


HIV korkusu ve bundan nasıl kurtulacağınıza dair uyarılarımızı ve önerilerimizi öğrenmek için tıklayınız.....y********* :

Dünya sağlık örgütü Eliza testleri için maksimum süreyi 90 günden 42 güne indirmiş ve resmi sitesinde yayınlandığı söylenıyor... bu konuda bilginiz varsa lütfen bilginiz doğrultusunda cevaplayınız..? birde 34.gün hıv rna PCR Testi ve 50.gün 4.jenarasyon vidas hıv duo ultra p24 le antıkora bakan bır testten negatıf aldım.. konuyu kapamam ıcın yeterlımıdır.??? Dünya sağlık örgtunun acıklaması hakkında bılgınız varmıdır ?


Cevap:

Sonuçlarınız normal,testleri de zamanında yaptırmışsınız. ancak HIV takıntısı da ayrı bir sağlık problemi. Biz ne desek siz konuyu kapatamayabilirsiniz

?