Metabolik Sendrom Nedir ve Tanısı Nasıl Koyulur

25.07.2018 10:35
Günümüzde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının artmasıyla birlikte Metabolik Sendrom vakaları da giderek artmaktadır
Metabolik Sendrom Nedir ve Tanısı Nasıl Koyulur
A

Günümüzde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının artmasıyla birlikte Metabolik Sendrom vakaları da giderek artmaktadır. Peki Metabolik Sendrom nedir ve tanısı nasıl koyulmaktadır.

Metabolik sendrom, pankreastan salınan insülin etkilerine direnç sonucu insülinin kanda yükselmesiyle ortaya çıkan ve özellikle şişmanlık, tansiyon yüksekliği, şeker ve yağ metabolizmasıyla ilgili bozuklukların bir arada görüldüğü bir tablodur.
Aslında diyabet gelişme riski, diyabet daha henüz tam gelişmeden, diyabet öncesi dönemde tespit edilebilir. Metabolik sendromda şeker metabolizması bozukluklarına daha çok prediyabetik dönem diye adlandırılan diyabet öncesi safhada rastlanır ve bu dönemde müdahale edilirse kişide diyabet gelişimi önlenebilir.

Metabolik Sendrom Şüphesinde Yapılan Tahliller Nelerdir?

1) Açlık Kan Şekeri(Glukoz) Ölçümü: Glukoz değeri yüksek çıkmaktadır. 
2) Kan Yağları :(Trigliserit,Kolesterol): Yüksek çıkmaktadır.
3) Ürik Asit: Yüksek çıkmaktadır. 
4) CRP:Yüksek çıkmaktadır. 

Ayrıca metabolik sendromda hipertansiyon, hepatosteatoz (karaciğer yağlanması), kadınlarda polikistik over sendromu, erkeklerde benign prostat hiperplazisi gibi problemler de ortaya çıkmaktadır.
Sonuç olarak bir kişide metabolik sendrom ile ilgili bir sorun varsa o kişi aslında ileride diyabet oluşumu için de risk altındadır. Böyle sorunları olan kişilerde mutlaka diyabet varlığı araştırılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 22.06.2018 07:54

[...] testdir.Maalesef o da yüksek çıkacağına düşük çıkmış.Yaşınızı belitmemişsiniz ama Metabolik Sendrom yönünden de risk altında olduğunuzu düşünüyorum.Metabolik Sendromla ilgili yazımızı [...]

Hormon Testleri Nedir?
Hormon testleri ile ilgili sitemize gelen sorular üzerine, bir bilgilendirme yazısı hazırladık.
Vitamin B 12 Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?
Kanda vitamin B 12 yüksekliği tek başına bir hastalık tanısı için yeterli değildir.
Histeroskopi Nedir?
Histeroskopi; genelde tanı amaçlı olduğu gibi, tedavi amaçlı da kullanılabilen cerrahi bir yöntemdir.Kadın doğum doktorları tarafından tatbik edilir.
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Tahlil
Sağlıklı bir bedeni incelemek gerekirse, muayene ile kişinin dış görünüşü ve psikolojisi ilk planda değerlendirilir.Plastik cerrahi doktorları buna göre cerrahi kararlar konusunda…
Bebekte Demir Eksikliği Zekayı Nasıl Etkiler?
Demir eksikliği; kandaki demir seviyesinin düşüklüğünden kaynaklanır.Demir özellikle bebeklik çağında zeka gelişimi için son derece önemlidir.
Erken Doğan, Erken Doğuruyor
Genetik faktör; genlerde bulunan bir özelliğin nesilden nesile aktarılmasıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com