Kalbimiz, Sağlıklı Beslenme ve Duygusal Diyet

08.06.2016 11:14
        Vücudumuzun en önemli organı sizce hangisi?" diye bir soru sorulsa cevabınız ne olurdu,hiç düşündünüz mü?  Kiminiz beyin,kiminiz gözler,
Kalbimiz, Sağlıklı Beslenme ve Duygusal Diyet
A

        Vücudumuzun en önemli organı sizce hangisi?" diye bir soru sorulsa cevabınız ne olurdu,hiç düşündünüz mü?  Kiminiz beyin,kiminiz gözler,.kiminiz akciğerler derken,büyük bir  çoğunluğun kalp diye seslendiğini duyar gibiyim.
         Kalp bedenimizin maddi manevi merkezi olarak,gerçekten de en önemli organlarımızın başında geliyor…
          Kalbimiz   vücudumuza saatte ortalama 5 litre kan pompalayarak,bütün   hücrelerimizin  maddi beslenmesine katkıda bulunurken,bilgi,sevgi ve inancın merkezi olarak da manevi beslenmemize destek oluyor..

        Peki bizler kalbimizin sağlıklı beslenmesine ne gibi katkılarda bulunuyoruz? 

      Kalbin sağlıklı beslenmesi için,yapılması gerekenlerin başında sağlıklı yağ seçimi gelmektedir.Tekli doymamış (zeytinyağı),omega 3 (balık,ceviz,keten tohumu) gibi yağlar sağlıklı dediğimiz grupta yer alırken,omega 9 (mısır özü gibi) ve doymuş yağ dedigimiz (tereyağı,kuyrukyağı...) yağlar sakıncalı grupta olup,kullanırken daha dikkatli olmalıyız.
      Trans yağda kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir.Yemekleri pişirirken haşlama,buhar ve fırınlama yöntemleri de doğru uygulamalar arasındadır.
 

       Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek de diyetimizde ki posa miktarını artırarak, kan kolesterol seviyelerimizi  aşağı çekebiliriz.Her gün düzenli yediğimiz bir adet elma, bir  çay bardağı nar suyu ,bir çay bardağı üzüm suyu ,2-3 adet cevizde kalbimiz için iyi besin örneklerinden bir kaçıdır.

 

       Düzenli yaptığımız, 30-45 dakikalık yürüyüşlerin de kolesterolümüzü dengeleyerek,kalbimizin sağlıklı olmasında önemli etkisi vardır. 

      Sigara damarlarımızın  tıkanmasına neden olurken,kalp krizi riskini artırmaktadır.Stresin kalbimize yaptığı zararlı etkiler de fazlasıyla bilinmektedir.

      Kalbimiz  için fiziksel olarak diyetimize dikkat ettik,özen gösterdik.


      Peki aynı dikkat ve özeni duygusal diyetimizde de gösterebiliyor muyuz? 

 

     ‘’Duygusal diyet nedir?’’diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Duygusal diyeti,’’kötü duygulardan kendimizi koruyarak,yerine iyi duyguların yerleşmesini sağlamak’’ diye açıklayabilirim.                     Haset,kin,nefret,kıskançlık gibi duyguları kalbimizden uzak tutup,yerine affetmek,cömertlik ,sevgi,iyilik,yardımlaşma gibi güzel davranış ve duyguların kalbimizde çoğalmasına ne kadar dikkat ediyoruz?

       ‘’Bu duyguları kalbimizde nasıl çoğaltabiliriz?’’sorusunun cevabını ise :’’Yediklerimizin sağlıklı ve helal sınırlar içinde olmasına dikkat ederek ‘’diye verebiliriz.
      Unutmayalım,kalbimizi maddi anlamda ne kadar iyi beslersek besleyelim,duygusal kalp diyetimize dikkat etmezsek,kalbimiz yeteri kadar sağlıklı olamayacaktır.Sağlıklı bir diyetle beslenen kalpte kan yağları normal seviyelerde olup,hücrelerimize sağlıklı kan  pompalanırken, aynı zamanda duygusal diyete dikkat edilen ,arınmış bir kalpten de hücrelerimize sevgi ve huzur gönderilecektir.Kalp sağlığımızın korunması,duygusal ve bedensel diyetimizi bir bütün olarak düşün düğümüzde anlam kazanacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilelikte Göbek Deliğinde Hissedilen Ağrı ve Nedeni
Hamilelik sürecinde gelişen bebek anne karnında gerilmeye neden olur
Göz Çevresinde Oluşan Yağ Bezelerinin Nedeni Nedir?
Göz çevresinde oluşan beyaz lekeler ve bezeler karaciğer yağlanması ve kolesterol yüksekliğine işaret edebilir
Koltuk Altı Lekeleri Neden Olur?
Ciltte lekelenmenin en çok görüldüğü bölgeler güneşin sıklıkla temas ettiği yüz bölgesidir
Ev İşi Yaparken Gözünüzden Olmayın
Göz işlevsel olarak çok önemli bir duyu organımızdır
Çoğul Gebe Kadınların Bilmesi Gereken Bazı Konular
Çoğul gebelik insanda pek görünen birşey değil ve kişinin genetiğinden veya gebelik için kullandığı bazı ilaçlardan kaynaklanır
Duygusal Diyet Nedir? Duygularımızın da Diyete İhtiyacı Var
Diyetin bir çok çeşidi olduğu konusunda bir çok yazı okumuşsunuzdur
Bilgisayar kullanırken gözlerimizi nasıl koruyalım ?
Son yıllarda bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir
Çocuklarda İshale Dikkat
Çocuklarda ishal sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır çoğunlukla 3-7 gün içerisinde kendiliğinden geçen bir süreçtir
 El , Ayak Terlemelerinde İyontoforez Tedavisi
Terleme sorununun altında başka bir sebep söz konusu olmadığı durumlarda el ve ayaklara uygulanan güvenilir bir yöntemdir
Tüp Bebek Aşamaları
Brüksel Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof
Okullarda Şiddet
Türkiye ve bir çok ülkenin ciddi bir sorunu okullarda şiddet
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com