Kalbimiz, Sağlıklı Beslenme ve Duygusal Diyet

08.06.2016 11:14
        Vücudumuzun en önemli organı sizce hangisi?" diye bir soru sorulsa cevabınız ne olurdu,hiç düşündünüz mü?  Kiminiz beyin,kiminiz gözler,
Kalbimiz, Sağlıklı Beslenme ve Duygusal Diyet
A

        Vücudumuzun en önemli organı sizce hangisi?" diye bir soru sorulsa cevabınız ne olurdu,hiç düşündünüz mü?  Kiminiz beyin,kiminiz gözler,.kiminiz akciğerler derken,büyük bir  çoğunluğun kalp diye seslendiğini duyar gibiyim.
         Kalp bedenimizin maddi manevi merkezi olarak,gerçekten de en önemli organlarımızın başında geliyor…
          Kalbimiz   vücudumuza saatte ortalama 5 litre kan pompalayarak,bütün   hücrelerimizin  maddi beslenmesine katkıda bulunurken,bilgi,sevgi ve inancın merkezi olarak da manevi beslenmemize destek oluyor..

        Peki bizler kalbimizin sağlıklı beslenmesine ne gibi katkılarda bulunuyoruz? 

      Kalbin sağlıklı beslenmesi için,yapılması gerekenlerin başında sağlıklı yağ seçimi gelmektedir.Tekli doymamış (zeytinyağı),omega 3 (balık,ceviz,keten tohumu) gibi yağlar sağlıklı dediğimiz grupta yer alırken,omega 9 (mısır özü gibi) ve doymuş yağ dedigimiz (tereyağı,kuyrukyağı...) yağlar sakıncalı grupta olup,kullanırken daha dikkatli olmalıyız.
      Trans yağda kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir.Yemekleri pişirirken haşlama,buhar ve fırınlama yöntemleri de doğru uygulamalar arasındadır.
 

       Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek de diyetimizde ki posa miktarını artırarak, kan kolesterol seviyelerimizi  aşağı çekebiliriz.Her gün düzenli yediğimiz bir adet elma, bir  çay bardağı nar suyu ,bir çay bardağı üzüm suyu ,2-3 adet cevizde kalbimiz için iyi besin örneklerinden bir kaçıdır.

 

       Düzenli yaptığımız, 30-45 dakikalık yürüyüşlerin de kolesterolümüzü dengeleyerek,kalbimizin sağlıklı olmasında önemli etkisi vardır. 

      Sigara damarlarımızın  tıkanmasına neden olurken,kalp krizi riskini artırmaktadır.Stresin kalbimize yaptığı zararlı etkiler de fazlasıyla bilinmektedir.

      Kalbimiz  için fiziksel olarak diyetimize dikkat ettik,özen gösterdik.


      Peki aynı dikkat ve özeni duygusal diyetimizde de gösterebiliyor muyuz? 

 

     ‘’Duygusal diyet nedir?’’diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Duygusal diyeti,’’kötü duygulardan kendimizi koruyarak,yerine iyi duyguların yerleşmesini sağlamak’’ diye açıklayabilirim.                     Haset,kin,nefret,kıskançlık gibi duyguları kalbimizden uzak tutup,yerine affetmek,cömertlik ,sevgi,iyilik,yardımlaşma gibi güzel davranış ve duyguların kalbimizde çoğalmasına ne kadar dikkat ediyoruz?

       ‘’Bu duyguları kalbimizde nasıl çoğaltabiliriz?’’sorusunun cevabını ise :’’Yediklerimizin sağlıklı ve helal sınırlar içinde olmasına dikkat ederek ‘’diye verebiliriz.
      Unutmayalım,kalbimizi maddi anlamda ne kadar iyi beslersek besleyelim,duygusal kalp diyetimize dikkat etmezsek,kalbimiz yeteri kadar sağlıklı olamayacaktır.Sağlıklı bir diyetle beslenen kalpte kan yağları normal seviyelerde olup,hücrelerimize sağlıklı kan  pompalanırken, aynı zamanda duygusal diyete dikkat edilen ,arınmış bir kalpten de hücrelerimize sevgi ve huzur gönderilecektir.Kalp sağlığımızın korunması,duygusal ve bedensel diyetimizi bir bütün olarak düşün düğümüzde anlam kazanacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Unutkanlığı Yenmenin Yolları Nelerdir?
Genel olarak yaş ilerlemesinden kaynaklanan unutkanlık artık gençler arasında da sıkça karşımıza çıkan bir sorun haline geldi
Sonbahar Alerjisiyle Nasıl Savaşılır?
Sonbaharın gelmesiyle biraz romantizm, biraz sararmış yapraklarla meşgul olurken sonbahar alerjisi de peşimizi bırakmıyor
Sorunsuz Boşanmanın Yolları Nelerdir?
İlk olarak akla kavga ve tartışma düşüncelerini getiren boşanma mutlu bir şekilde de sonlanabilir
Emzirmenin Anne İçin Faydaları Nelerdir?
Her bebek için önemli besin kaynağı olan anne sütü en doğal ve en taze besindir
Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat Edin
Son günlerde sıcaklıkların gittikçe düşmesi kış mevsiminin yaklaştığının habercisi
Şeker Hastalarının Bilmesi Gerekenler Nelerdir?
Şeker hastalığı birçok insanda görülen ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır
Terörü Lanetliyoruz!
Yiten canlara Allah'tan rahmet ailelerine ve ülkemize baş sağlığı diliyor, hain terör saldırısını lanetliyoruz
Çay İçmek Zararlı mıdır?
Hemen hepimizin günlük olarak tükettiği, yapılan araştırmalara göre ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olan çay, günlük diyetimizde önemli bir yer tutuyor
Otoriter Ya da Baskıca Anne Babanın Çocuk Üzerindeki Etkileri Nasıldır?
Baskıcı veya otoriter anne-babayı, çocuklarından beklentisi olan (bu beklentiler okulda ya da hayatta başarı olabileceği gibi, gelenekleri uygulama, topluluk içinde aile değerlerine uygun hareket etme…
Kontrollü İştah Nasıl Olur?
Bazı insanlarda mevsime bağlı iştah artması görülür
Çocuklarda Bronşit Nasıl Anlaşılır?
Bronşit kış ve sonbahar aylarında sık sık görülen bir rahatsızlıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com