Kan Tahlili Nedir? Doktorlar Hangi Kan Tahlillerini En Çok İster?

06.09.2018 03:14 | Güncelleme: 21.12.2018 10:05 | Yazar: Dr. Cem Argun
Kan tahlili hasta muayenesi sonrası hekimlerin başvurduğu vazgeçilmez tahlillerin genel adıdır.Doktorların en çok istediği tahliller ve bu tahlillerin kullanıldığı sağlık sorunları hakkında Tahlil.com olarak bilgilendirici bir yazı hazırladık.Kan tahlillerinin sonuçları yorumlanarak birçok hastalığın ön tanısı veya teşhisi koyulabilir.
Kan Tahlili Nedir? Doktorlar Hangi Kan Tahlillerini En Çok İster?
A

Kan Tahlili Nedir?

Kan tahlili hasta muayenesi sonrası doktorların tanı, takip veya kontrol nedeniyle  başvurduğu vazgeçilmez tahlillerin genel adıdır.Her gün tüm dünyada milyarlarca kan tahlili yapılmakta ve birçok hastalığa tanı koyma aşamasında kullanılmaktadırlar.

Kan Tahlilleri Nasıl Yorumlanmalıdır?

Kan tahlilleri hastanın yaşı, cinsiyeti, varsa hastanın şikayetleri ve almakta olduğu veya planlanan tedavi göz önüne alınarak tahlil sonuç raporundaki referans değerleri de incelenerek yorumlanmalıdır.

Kan Tahlili Türleri

Doktorlar En Çok Hangi Kan Tahlillerini İster?

Kan tahlili terimi, başlıca hematoloji,biyokimya, seroloji, PCR ve genetik tahlillerini kapsar.

Hematoloji tahlilleri

Hematoloji tahlilleri ; Tam Kan Sayımı (Hemogram), Sedimentasyon ve Koagülasyon testleridir.Tam kan sayımı anemi(Kansızlık) ve enfeksiyonlar başta olmak üzere çeşitli hastalıklar hakkında bilgi verir.
Kan kanseri (Lösemi) hastalıklarında da tanı koydurucudur.
Sedimentasyon tahlili de başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkta yol göstericidir.
Kogülasyon testleri (PTZ,APTT,Fibrinojen gibi) kanama ve pıhtılaşma bozukluklarında hekimlere hastanın tanısı konusunda bilgi vermektedir.

Biyokimya Tahlilleri

Biyokimya Tahlilleri çok daha geniş bir panelde yer alır.
-Rutin Biyokimya Tahlilleri: Açlık kan şekeri,kolesterol,trigliserit ,üre,kreatin,SGOT,SGPT,GGT,CPK,LDH gibi sıkça istenen tahlillerdir. Şeker hastalığından,böbrek yetmezliği ve karaciğer bozukluğuna kadar birçok hastalık hakkında bilgi verir.

Hormon Tahlilleri

Tiroid hastalıklarından,üreme ile ilgili bozukluklara,adet düzensizliklerinden gelişme geriliğine kadar bir çok hormonal hastalığın tanısında kullanılırlar.Örnek vermek gerekirse ; FSH,LH,TSH,GH,Progesteron,Prolaktin,Testesteron sıkça istenen hormon tahlillerinin başlıcalarıdır.

Seroloji Tahlilleri

Seroloji tahlillerinin en popüler olanları ise: ELİSA testleri olarak da bilinen Hepatit B tahlili olan HBsAG ve antikoru gösteren Anti HBs,Hepatit C’yi gösteren Anti HCV ve AİDS hastalığı tanısında kullanılan Anti HIV testleridir.

Hepatitle ilgili kan tahlilleri yorumlanırken karaciğer fonksiyonlarında bozulma olup olmadığını gösteren biyokimya testleri de değerlendirilmelidir.AİDS tanısı koyarken kan tahlili yorumlanmasında ise ELİSA testleriyle birlikte Western Blot adlı doğrulama testi de tanı koymada belirleyicidir. Ayrıca ASO,CRP ve RF ise romatizmal hastalıklarda sıkça istenen kan tahlillerdir. 

PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) Tahililleri

PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testleri genel olarak bazı enfeksiyonların doğrulayıcı amaçla kullanılmaktadır.Genetik testler ise başlıca kadın doğum hastalıkları ve bir çok kalıtsal hastalığın tanı ve takibinde kullanılmaktadır.

Kan tahlilleri hakkında çok daha fazla bilgi almak için tahliller ve anlamları bölümüne başvurabilirsiniz. Kan tahlili nasıl yapılır?

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

busraakocc | 02.07.2014 12:01

selamün aleyküm benim heogram tahlili yaptırdım anladım dilde cevap alamadığım için birde size sormak istedim bana bu konuda cevap verirseniz çok sevinirim..plt *611 10^3uL150_450 çıkan sonuç bu...

Tahlil.Com | 02.07.2014 12:28

PLT yani trombosit değeri yüksek.Bu normal değil. PLT testi hakkında bilgi almak ve hangi durumlarda yüksek çıktığını çğrenmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayınız.Bir hematoloji uzmanına da danışmanızda yarar var.

PLT Testi ve yüksekliği

Allerji Nedir ve Allerji Tanısında Kullanılan Tahliller
Bazı kişiler zararlı olmayan birtakım maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir
Yenidoğanlarda TSH Testi
Yeni doğanlarda konjenital hipotiroidi taramasında kullanılan bir tahlil türüdür
Antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi)
Mikrobiyoloji laboratuvarlarında uygulan bakteriyolojik bir testdtr
Şüpheli İlişki Sonrası HIV Testi Yeterli mi?
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası endişeye kapılan erkek ziyaretçilerimiz HIV testi yaptırıyorlar
Alzheimer Riski Yapılan Testlerle Belirlenebiliyor
Günümüzün en büyük sorunlarından birisi unutkanlık
Gaita Tahlilinde Mantar (Maya) Görülmesi Nedenleri Nelerdir?
Gaita tahlilinde mantar veya diğer bir ifadeyle  maya görüldüğünde bunun bir hastalık olup olmayacağı konusunda bir bilgi kirliliği bulunmakta
Anestezi Verilmeden Önce Hastalardan İstenen Tahliller
Cerrahi operasyon yapılacak hastalara ameliyat öncesi anestezi uygulanır
York Test Nasıl Yapılır? York Test Uygulama Kılavuzu
Bir gıda intolerans testi olan York Test herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurulmadan bizzat testi uygulayacak kişi tarafından da uygulanabiliyor
Böbrek Hastalıklarında GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) Testi Nedir?
GFR;  Glomerüler Filtrasyon hızı anlamına gelmektedir
17-OHP Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?
17-OHP testi konjenital CAH hastalığının tanısı için, bebeklerde belirgin cinsel organının oluşmaması, kadınlarda aşırı tüylenme veya erkeksi olmaları veya erkeklerde erken ergenliğin olduğu durumlarda…
Kan Hastalıkları Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Kan hastalıklarının tanısı için birçok tahlil yöntemi kullanılmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com