Vajinal Yaralara Smeardan Önce Müdahale Ettirmeyin

Yayın Tarihi : 2017/06/23 00:43 • Güncelleme Tarihi : 2021/03/06 17:46 •
Vajinal yaraların pek çok sebebi olabilir.Enfeksiyonlar bu yaraların en sık görülen sebebidir.
Vajinal Yaralara Smeardan Önce Müdahale Ettirmeyin

Vajinal yaraların pek çok sebebi olabilir. Bunların pek çoğunun kaynağı, yaşanan enfeksiyonlardır. Enfeksiyon belirlenmesi için ise, smear testinin yapılmış olması gerekir. Cinsel ilişki sırasında aşırı zorlamalar ve fantezi amaçlı olarak cinsel organa çeşitli yabancı cisimler sokmak da bu yaraların sebebi olabilir.

Vajinal Yaralara Hangi Tahliller Yapılabilir?

Bu tür bir şikayet varlığında en doğrusu mümkün olan en kısa sürede bir kadın doğum doktoruna müracaat ederek jinekolojik olarak muayene olmaktır. Yapılacak jinekolojik muayene sonrası doktor gerek görür ise bir takım tahliller isteyecektir. Vajina kültürü, vajina mikroskopisi, vajinal sürüntü kültürü ve mikroskopisi ile vajinal akıntının mikrobiyolojik olarak incelenmesi ile servikal smear testi bu muayene ve tahlillerin başlıcalarıdır.

Bu tahliller arasında servikal smear testi büyük önem taşımaktadır. Bu test için örnek kadın doğum doktoru tarafından jinekolojik muayene sırasında alınmaktadır. Smear testi patoloji laboratuvarlarında patoloji uzmanı doktorlarınca analiz edilip yorumlanmaktadır. Smear testi ve diğer tahlillerin incelenip yorumlanmasıyla birlikte fiziki olarak jinekolojik muayenenin de tamamlanmasıyla birlikte doktorunuz vajinal yaraların neden olduğu, sebepleri ve tedavisi konusunda fikir sahibi olacaktır.

Yanlış Vajinal Uygulamaların Sonuçları Nelerdir?

Smear yapılmadan, uygulanan yanlış müdahaleler ise yanlış ve gereksiz tedavilere sebep olacağı gibi aynı zamanda gebeliğin oluşmamasına dahi neden olabilir.

Tüm tetkikler tamamlandıktan sonra müdahale yapılması yerinde olacaktır. Erken müdahaleler bazen gereksiz olmaktadır. Örneğin yara olarak algılanan ve henüz sonuçlar belli olmadan yapılan müdahaleler belki de gereksizdir. Yani küçük ve kolay bir ilaç müdahalesi ile geçebilecekken; daha zahmetli, daha ağrılı ve iyileşmesi daha uzun süren hatta belki daha sonra tekrarlayabilecek hale gelebilen bir müdahale ortaya konmuş olabilir. 

Bu sebeplerle mutlaka kadın doğum uzmanının önderliğinde ve bilinçli müdahalelerle tedaviler sağlanmalıdır. 

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.



Yorumlar

Yorum
?