Vajinal Yaralara Smeardan Önce Müdahale Ettirmeyin

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 06.03.2021 03:46
Vajinal yaraların pek çok sebebi olabilir.Enfeksiyonlar bu yaraların en sık görülen sebebidir.
Vajinal Yaralara Smeardan Önce Müdahale Ettirmeyin
A

Vajinal yaraların pek çok sebebi olabilir. Bunların pek çoğunun kaynağı, yaşanan enfeksiyonlardır. Enfeksiyon belirlenmesi için ise, smear testinin yapılmış olması gerekir. Cinsel ilişki sırasında aşırı zorlamalar ve fantezi amaçlı olarak cinsel organa çeşitli yabancı cisimler sokmak da bu yaraların sebebi olabilir.

Vajinal Yaralara Hangi Tahliller Yapılabilir?

Bu tür bir şikayet varlığında en doğrusu mümkün olan en kısa sürede bir kadın doğum doktoruna müracaat ederek jinekolojik olarak muayene olmaktır. Yapılacak jinekolojik muayene sonrası doktor gerek görür ise bir takım tahliller isteyecektir. Vajina kültürü, vajina mikroskopisi, vajinal sürüntü kültürü ve mikroskopisi ile vajinal akıntının mikrobiyolojik olarak incelenmesi ile servikal smear testi bu muayene ve tahlillerin başlıcalarıdır.

Bu tahliller arasında servikal smear testi büyük önem taşımaktadır. Bu test için örnek kadın doğum doktoru tarafından jinekolojik muayene sırasında alınmaktadır. Smear testi patoloji laboratuvarlarında patoloji uzmanı doktorlarınca analiz edilip yorumlanmaktadır. Smear testi ve diğer tahlillerin incelenip yorumlanmasıyla birlikte fiziki olarak jinekolojik muayenenin de tamamlanmasıyla birlikte doktorunuz vajinal yaraların neden olduğu, sebepleri ve tedavisi konusunda fikir sahibi olacaktır.

Yanlış Vajinal Uygulamaların Sonuçları Nelerdir?

Smear yapılmadan, uygulanan yanlış müdahaleler ise yanlış ve gereksiz tedavilere sebep olacağı gibi aynı zamanda gebeliğin oluşmamasına dahi neden olabilir.

Tüm tetkikler tamamlandıktan sonra müdahale yapılması yerinde olacaktır. Erken müdahaleler bazen gereksiz olmaktadır. Örneğin yara olarak algılanan ve henüz sonuçlar belli olmadan yapılan müdahaleler belki de gereksizdir. Yani küçük ve kolay bir ilaç müdahalesi ile geçebilecekken; daha zahmetli, daha ağrılı ve iyileşmesi daha uzun süren hatta belki daha sonra tekrarlayabilecek hale gelebilen bir müdahale ortaya konmuş olabilir. 

Bu sebeplerle mutlaka kadın doğum uzmanının önderliğinde ve bilinçli müdahalelerle tedaviler sağlanmalıdır. 

 

Kadınlar Smear Testi Yaptırmayı İhmal Etmemeli
Servikal Smear Testi, Patoloji Laboratuvarlarında patologlar tarafından değerlendirilen bir tahlil yöntemidir.Aktif cinsel hayatı olan kadınların düzenli olarak bu testi yaptırmaları önerilmektedir.
25-OH Vitamin D Düşüklüğü
Kimyasal açılımı; 25 hidroksi kolekalsiferol olan, D vitamini birimidir. 25-OH Vitamin D Düşüklüğü günümüzde sık görülen bir sağlık sorunu haline gelmiştir.…
Kalsitonin Hormonu Nedir? Kalsitonin Yüksekliği Nedir?
Kalsitonin tiroiddeki C hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. Kan tahlilinde kalsitonin yüksekliği de normal bir durum değildir.
Hormon Testindeki T3-T4 ne Anlama Geliyor?
 T3 ve T4 testleri tiroid  fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
İdrarda Delta (5) – Aminolevulinic Asit (ALA) Testi Nedir?
Aminolevulinic Asit bir porfirin öncülüdür.İdrarda bu maddenin aranmasına İdrarda Delta (5) – Aminolevulinic Asit (ALA) Testi denir.
HSG Çekimi Yapıldığında Gebelik Olurmu?
HSG; çocuk olmadığı durumlarda, tüplerin açık olup olmadığını belirleyen tahlildir.
Antibiyogram Testi Nedir?
Bir mikrop veya birkaç türünün üremesini ve enfeksiyon kaynağına karşı hangi antibiyotiğin kullanılabileceğini belirleyen yöntemdir.
Uykusuzluk ve Uykusuzlukta Yapılan Tahliller Nelerdir?
Uykusuzluk günümüzde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur.Uykusuzluk tanısında çeşitli tahliller kullanılmaktadır.
Anti HBs Testi Nedir?
Anti HBS,hepatit B yüzey antikorudur. Bu antikorun varlığını kanda tayin edeb teste ise Anti HBs testi denir.ELİSA yöntemi ile yapılan bir testtir.
ERA Testi Basamakları Nelerdir?
ERA testi; kaliteli embriyo transfer edildiği halde, başarı sağlanamayan kişilere uygulanan yöntemdir.
CEA Nedir? Hangi Durumlarda Yükselir?
Karsino embriyonik antijen yani CEA; kanser hücrelerinde bulunan ve buradan kana geçebilen bir tümör belirtecidir, pek çok kanserin tedavi takibinde, nükslerin izlenmesinde…
Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?
Kolesterol her hücrede bulunan bir moleküldür. Kolesterolün kanımızda normalin üstünde olması kolesterol yüksekliği diğer adıyla da hiperkolesterolemi olarak bilinir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com