Vajinal Yaralara Smeardan Önce Müdahale Ettirmeyin

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 10.03.2020 11:10
Vajinal yaraların pek çok sebebi olabilir.Enfeksiyonlar bu yaraların en sık görülen sebebidir.
Vajinal Yaralara Smeardan Önce Müdahale Ettirmeyin
A

Vajinal yaraların pek çok sebebi olabilir. Bunların pek çoğunun kaynağı, yaşanan enfeksiyonlardır. Enfeksiyon belirlenmesi için ise, smear testinin yapılmış olması gerekir.Cinsel ilişki sırasında aşırı zorlamalar ve fantezi amaçlı olarak cinsel organa çeşitli yabancı cisimler sokmak da bu yaraların sebebi olabilir.
Bu tür bir şikayet varlığında en doğrusu mümkün olan en kısa sürede bir kadın doğum doktoruna müracaat ederek jinekolojik olarak muayene olmaktır. Yapılacak jinekolojik muayene sonrası doktor gerek görür ise bir tajım tahliller isteyecektir.Vajina kültürü, vajina mikroskopisi, vajinal sürüntü kültürü ve mikroskopisi ile vaginal akıntının mikrobiyolojik olarak incelenmesi ile cervical smear testi bu muyane ve tahlillerin başlıcalarıdır.
Bu tahliller arasında cervical smear testi büyük önem taşımaktadır. Bu test için örnek kadın doğum doktoru tarafından jinekolojik muayene sırasında alınmaktadır.Smear testi patoloji laboratuvarlarında payoloji uzmanı doktorlarca analiz edilip yorumlanmaktadır.Smear testi ve diğer tahlillerin incelenip yorumlanmasıyla birlikte fiziki olarak jinekolojik muayenenin de tamamlanmasıyla birlikte doktorunuz vajinal yaraların neden olduğu, sebepleri ve tedavisi konusunda fikir sahibi olacaktır.

Smear yapılmadan, uygulanan yanlış müdahalelr ise yanlış ve gereksiz tedavilere sebep olacağı gibi aynı zamanda gebeliğin oluşmamasına dahi neden olabilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Okul Öncesi Yapılan Tahliller
Çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesi özellikle çocukların eğitimine olumsuz etki edebilecek hastalıkların erken tanısı yönünden…
Gebelikte Salgılanan Beta HCG Hormonunun Miktarındaki Değişiklikler Neyin Belirtisidir?
Beta HCG hormonu döllenmeden ortalama 11 gün sonra plasenta tarafından salgılanmaya başlanır.
Evlilik Öncesi Talasemi Tahlili Yaptırın
Talasemi yani, akdeniz anemisi; kalıtsal bir kan hastalığıdır.Talasemi tetsi evlilik öncesi çiftlerin yaptırması gereken testlerden biridir.
Diyabet, Obezite, Hipertansiyon ve Covid-19
Türkiye Diyabet Derneği Başkanı Prof.Dr.Mustafa Cesur, diyabet, obezite, hipertansiyon ve Covid-19 virüs enfeksiyonu ilişkisine dair görüşlerini Tahlil.com okurları için paylaştı. Endokrinoloji…
Kan Üre Azotu Testi (BUN Testi) Nedir? Normal Değerleri Nelerdir?
Bu makalemizden, BUN testinin ne olduğunu, neden ihtiyaç duyulduğunu, testin yapıldığını ve sonuçlarının ne anlama geldiğini kısacası bir diğer adıyla kan üre azotu testine dair tüm…
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
Ghrelin Nedir? Ghrelin ile obezitenin ilişkisi nedir?
Ghrelin günümüzde sıklıkla önemi fark edilen ve üzerinde araştırmalar yapılan bir hormondur.Halk arasında yağ yakan hormon olarak da bilinir.Obezite hastalığı olanların tedavilerinin…
Spermatosel Nasıl Teşhis Edilir?
Spermatosel; testisin üst kısmında oluşan şişliktir.
HIV Combo Testi Nedir? HIV Combo Testi Neden Yapılır?
HIV Combo testi, HIV enfeksiyonunun erken tanısında sıklıkla  kullanılan duyarlı bir kan bir testidir. Bu test kanda HIV virüsü bulunup bulunmadığı konusunda bilgi vermektedir.
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Rahim Ağzı Film Yöntemi Nedir?
Rahim ağzı film yöntemi, uygun gereçlerle rahim bölgesi ve tüplerin röntgen ile görüntülenmesi prensibine dayanır.
Çocuklarda Katarakt Testi
Katarakt; daha çok ileri yaşlarda görülebilen bir göz problemidir.Ancak çocuklarda da doğuştan katarakt nadir de olsa olabilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com