Özefagus Manometri Nedir?

26.10.2017 12:43
Özefagus; yediğimiz besinleri mideye götüren içi boş, boru şeklinde yapılıdır
Özefagus Manometri Nedir?
A

Özefagus; yediğimiz besinleri mideye götüren içi boş, boru şeklinde yapılıdır. Bu yapı görünenin aksine çok fonksiyonludur. Üst üste yuvarlak halkalar gibi düşünebiliriz.
Yutkunma hareketi yapıldığında; bu halkacıklar yukarıdan aşağı doğru kasılmaya başlar. Bu harekete peristaltik hareket denir. Yemek bu şekilde mideye kadar gönderilir.

Mide asidinin özefagustan yukarı çıkmaması için tek yönlü mide kapakçıkları vardır. Bu kapakçıklar gevşediğinde reflü şikayeti meydana geliş.

Özefagus manometri; peristaltik hareketin basıncını ve mide kapakçığı dediğimiz sfinkter mekanizmasını ölçer. Alt özefagus basıncı yeterliyse cerrahi uygulanmaz.

Manometri cihazı içinde basınçölçer baloncukları olan küçük bir kataterdir.
Burundan mideye kadar uzatılır. Ufak nefes alıp vermelerle doktor eşliğinde test gerçekleştirilir. İşlem kısadır ve hastanın uyanık olması gerekir.
Yutkunma hareketleri yapıldığından hastanın bilinci açık olmalıdır, anestezi verilmez. Hastanın burun delikleri sprey yardımıyla uyuşturulur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hepatit C Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit C enfeksiyonu şüphesi duyulan durumlarda veya hepatit yönünden tarama testi olarak doktorlar Hepatit C testleri isterler.Hepatit C testleri en sık ELİSA yöntemiyle çalışılmaktadır.
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir?
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir.Bu cerrahi işlem kadın doğum doktorlarınca yapılmalıdır.
AMONYAK TESTİ?
Amonyak proteinin yıkım ürünüdür.Amonyak testi ise biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
Akyuvar Sayımı Ve Enfeksiyonlar İle İlişkisi
WBC veya beyaz kan hücrelerinin sayımı vücutta oluşan enfeksiyonların tanımında önemli  ve yapılması gereken tahlillerdendir.WBC testi ile kanda bulunan akyuvarlar sayılır.
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com