Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?

16.07.2018 10:14 | Güncelleme: 09.05.2020 12:59 | Yazar: Dr. Cem Argun
Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar doğacak bebekte ciddi sağlık sorunlara yol açıyor.Kan uyuşmazlığının tanısı ve tedavisi için ise kan uyuşmazlığı testi son derece önemlidir.
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?
A

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı bulunması istenmeyen bir durumdur. Bu durumun varlığında ise önceden önlem alınmaz ise doğacak bebekte ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
Rh uygunsuzluğu (kan uyuşmazlığı) sadece baba Rh(+) pozitif, anne Rh (-) negatif iken sorun yaratıyor.
Bunun dışı durumlarda ise kan uyuşmazlığı varlığından söz edilemez.Örneğin baba Rh negatif, anne ise Rh pozitif ise kan uyuşmazlığı yönünden sorun olmuyor.

Kan Uyuşmazlığı Testleri Neden Önemlidir?

Kan uyuşmazlığı durumunda doğacak bebeğin hayati fonksiyonları olumsuz etkilenebilr.Bu sebeple evlilik öncesi evlenecek çiftlerin mutlaka kan uyuşmazlığı testini yaptırmaları gerekiyor.Kan uyuşmazlığı durumlarında doğacak bebekte anemi, kalp yetmezliği, hastalığın şiddetine ve yok edilen kan hücrelerinin miktarına bağlı olarak anne karnında ölüme kadar ciddi problemler olabiliyor.
Bebek ile annenin kan grubunun uyumsuz olması yani kan uyuşmazlığı bulunması halinde; yani bebeğin kanının anne kanı ile temas etmesi ve annenin bağışıklık sisteminin bu duruma cevap olarak antikor üretmesi ile bebekte sağlık problemleri başlıyor.
En sık rastlanılan uyumsuzluk Rh uygunsuzluğudur.
A, B, AB, ve O olmak üzere 4 gruba ayrılan kan gruplarının yanı sıra D faktörü adı verilen Rh faktörü, pozitif ya da negatif olabiliyor.

Baba Rh (+) ve anne Rh (-) iken eğer bebek de Rh (+) olarak doğarsa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçiyor ve annenin bağışıklık sitemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretiyor.
Bu nedenle ilk bebek durumdan etkilenmiyor ancak bir sonraki bebek eğer Rh (+) olursa anne kanındaki bu anti Rh'lar bebeğe geçebiliyor ve bebeğin kanını olumsuz etkiliyor.

Amniyosentez (riskli gebeliklerde annenin amnion sıvısından genetik test yapılması için örnek alınması),  düşük ve gebelik gibi durumlarda anne ve bebek kanı doğumdan önce de temas edebiliyor.Bu durumda ilk bebekte uygunsuzluktan etkilenebiliyor.
 

Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?

Kan uyuşmazlığının teşhisi için hem anne hem de baba adayının kan grubunun bilinmesi önemli. Gebelik takibi esnasında annenin kanında normalde olmaması gereken anti-Rh aranıyor.
Bu teste indirekt coombs adı veriliyor. Doğum sonrası bebekte anneden geçen antikorların aranmasına ise direk coombs testi adı veriliyor.
Bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlamak için ayrıca anne karnından bir iğne ile girilerek bebeğin kordonundaki damardan 'bebek kanı' alınarak testler de yapılıyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

erhan | 24.07.2018 05:49

merhabalar , bay 0 RH pozitif, Bayan A RH pozitif anamoli riski varmı doğacak bebekte teşekkürler

Tahlil.Com | 25.07.2018 10:04
Hayır hiç bir risk yok.
| 22.06.2018 07:54

[...] Kan uyuşmazlığınız yok içiniz rahat olsun.Kan uyuşmazlığı sadece baba Rh(+) pozitif, anne Rh (-) negatif iken sorun yaratıyor.Sizin kan gruplarınızı incelediğimde her ikiniz de RH pozitif olarak görülüyor.Kan uyuşmazlığı konusunda sitemizde yayınlanmış olan yazımızı okumanızı öneriyorum.Kan uyuşmazlığı,RH uyuşmazlığı konularında detaylı bilgi sahibi olacaksınız…. [...]

Tahlil.Com | 05.04.2010 08:35
Kan uyuşmazlığınız yok.Bu konuda tahlil yorumları bölümünde sorunuza çok daha detaylı yanıt verilmiştir.
| 10.08.2017 10:16

benim kan grubum brh(- )eşiminki abrh(+) bu durumda ne yapmam gerekli acaba sağolun şimdiden

Tahlil.Com | 30.09.2010 01:47
çocuk düşünmeniz halinde bu konuda bir kadın doğum uzmanı alınacak önlemler konusunda bilgi verecektir
dilekyerhan1903 | 02.03.2017 03:26

Merhaba ben bayanim kan grubum ARh+ Sözlümun ARh - kan uyuşmazlığı varmıdır?

Tahlil.Com | 02.03.2017 03:26
Hayır kan uyuşmazlığınız yok.
Tam tersi bir durumda yani siz  ARh( - )
Sözlümun ARh + olsa idi  kan uyuşmazlığı var derdik
u.tubaaslan | 02.11.2016 10:56

Iyi aksamlar benim (bayan) kan grubum 0 Rh- nişanlımın kan grubu (bay) 0 Rh- hamilelik kalmakta herhangi bir sorun yaşar miyim?

Tahlil.Com | 23.01.2017 01:05

Sonuçlar incelendiğinde bu durumda her hangi bir kan uyuşmazlığınız bulunmuyor.

er_bas_12 | 15.10.2015 11:40

Kolay gelsin Kadın 0rh Pozitif Erkek 0rh Negatif kan uyuşmazlığı olur mu acaba?

Tahlil.Com | 17.10.2015 09:54
Kan uyuşmazlığınız bulunmuyor. 
guro36 | 03.03.2015 08:35

Merhaba,Ben bay. Benim O RH + Nişanlım A RH - kan problem olabilir mi? Sizce ?

Tahlil.Com | 03.03.2015 12:41
Evet kan uyuşmazlığı gözleniyor.
hand_some_merry | 24.02.2015 04:46

BABA 0+ ANNE B+ UYUMAZLIK OLURMU SİZCE

Tahlil.Com | 24.02.2015 07:01
Hayır kan uyuşmazlığı yok.
Anne RH negatif olursa söz konusudur.
ilkerbeyazbulut | 11.02.2015 12:57

Hocam Merhaba ben İlker eşim ve bede kan uyuşmazlığı var eşim 28. haftasında 6 ocakta yapmış olduğumuz teste olumsuz sonuç çıkmadı taki dün 10 şubatta yapmış olduğumuz test olumsuz çıktı bu durumda ne yapmalıyız bebek sakat veya ölü doğarmı ve bu ilk gebeliğimiz tedavisi mümkünmü bize yardımcı olun

Tahlil.Com | 13.02.2015 04:50
Tabii ki tedavi mümkün.Ancak herhangi bir tahlil sonucu belirtmemişsiniz.
Size önerimiz düzenli olarak kadın doğum doktorunda muayene ve takiplerinzi sürdürün.Tercihen bir üniversite hastanesine de başvurabilirsiniz.
ismo2023 | 08.02.2015 01:57

merhaba hocam adım ismail. benim kan grubum A rh + evleneceğim bayanın ise 0 rh + ...yaptığınız yorumların bir kısmını okudum. nadiren subgrup riski oluşabilir diyorsunuz. bizde uyuşmazlık var mı ve bu subgrup riskini önceden tahlillerle öğrenebilirmiyiz. ilerde ciddi sorunlarla karşılaşırmıyız.tşk.

Tahlil.Com | 09.02.2015 07:19
Kan uyuşmazlığı durumunuz yok.Merak etmeyin
DAHA FAZLA GÖSTER
Tiroid Tahlili
Tiroid bezi hastalıklarının araştırılmasında ve tiroid bezi fonksiyonlarının  sağlıklı olup olmadığını analiz etmek için  doktorlar farklı tahliller isteyebilirler.Tiroid tahlilleri günümüzde…
İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır? İdrar Rengi Ne Zaman Değişir?
İnsanda normal idrar rengi soluk sarıdır ve bu rengin oluşmasını sağlayan madde ise ürokromdur. İdrar rengi farklı durumlarda farklı nedenlere bağlı olarak değişebilir.
FSH Yüksekliği: FSH Yüksekliği Gebeliği Önler mi?
Kadında FSH hormonu beyinde hipofizden salgılanır ve yumurtalıklardaki folikülleri uyarıcı etkisi vardır.FSH salgısı kadınlarda yüksek değerlere çıktığında bu durum doğurganlığı olumsuz…
Transaminaz (SGOT, SGPT) Testleri Normal Değerleri
Trans aminazlar aspartat ve alanin transferaz olarak da adlandırılırlar.Tıpta genel olarak karaciğer fonksiyonlarının analiz etmek için kullanılır.
Babalık Testi Nedir? Babalık Testi Nasıl Yapılır?
"Bu çocuk bana benzemiyor" veya “Bu çocuk benim çocuğum olmayabilir mi?’’Beyinleri kemiren bu şüphe günümüzde birçok baba da ne yazık…
Erkeklerde hangi durumlarda testosteron testi sonucu düşük çıkar?
Testosteron erkekler için önem arz eden bir hormondur.
Kan vermeden önce aç olmanızın gerektiği testler hangileridir?
Bazı testlerde doğru sonuç alabilmek için açlık çok önemlidir.Aç karına kanvererek yaptıracağınız testleri sizin için derledik.
Domuz Gribi Testi Nerede Yapılır
Domuz Gribi şüphesinde ,belirtilerin ortaya çıkmasını takiben burun ve ağızdan alınan sıvılardan ve kandan çeşitli testler yapılır.
Demir Yüksekliği Nedir? Hangi Durumlarda Görülür ?
Demir yüksekliği insan vücudunda damar sertliğine, vücut hücrelerinin erken yaşlanmasına ve yağlanmaya yol açıyor.
Kadınlarda Östrojen (E2) Yüksekliği Nedir? Östrojen Yüksekliği Nelere Yol Açabilir?
Kadınlarda östrojen yüksekliği yumurtalık fonksiyonlarının bozulması sonucu gelişir. Östrojen yüksekliği de bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir.
Sık İdrar Enfeksiyonu Geçiren Çocuklarda İstenecek Tahliller
Sık sık idrar enfeksiyonu geçiren çocuklarda bunun nedenini araştırmak üzere çeşitli tahliller istenmelidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com