Epstein Barr (EBV) Virusu Nedir? EBV Testleri

01.08.2018 05:04 | Güncelleme: 09.05.2020 12:43 | Yazar: Dr. Cem Argun
Epstein-Barr virüsü (EBV) bir DNA virüsüdür.EBV testleri ile laboratuvar tanısı koyulur.
Epstein Barr (EBV) Virusu Nedir? EBV Testleri
A

Epstein-Barr Virüsü (EBV) Nedir?

Epstein-Barr virüsü (EBV) bir DNA virüsüdür. EBV enfeksiyonunun yol açtığı hastalıklar, enfeksiyon tablosundan çeşitli kanser türlerine kadar farklılık arz etmektedir.
EBV virüsü enfeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı)  olarak bilinen bir enfeksiyona yol açabildiği gibi, klinik olarak çok daha ağır seyreden Burkitt ve Hodgkin lenfoma ile nasofarinks tümörü gibi malignhastalıklarda da sebep olabilmektedir. 
EBV virüsü diğer virüslerden bir yönüyle ayrılabilir. EBV, kanserle birlikte seyredebilen bir tümör virüsüdür.
EBV neden olduğu ilk enfeksiyondan sonra vücutta yaşam boyu latent yani nüks etme potansiyeli olan bir virüs olarak kalmaktadır.

EBV Virusunun Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

-Nasofarinks Tümörü (kanseri)
-Burkitt Lenfoma,
-Hodgkin Hastalığı, 
-Çeşitli Lenfoproliferatif Hastalıklar, 
-Leomyosarkom (Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda) olarak tanımlanabilir.

Bu hastalıklardan üçünü birlikte inceleyelim:

-NASOFARİNKS KANSERİ: Hastalarda servikal lenfodenopatii östaki kanalda tıkanıklık, burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtiler ile seyredebilmektedir.
Tanıda kullanılan tahlil yöntemleri,Bilgisayarlı Tomografi ve MR dır.Ayrıca tanıda biyopsi de gereklidir.

-BURKİT LENFOMA:Sıklıkla çenede yer almakta, Çocukluk dönemi kanseri olup ortalama başlama yaşı 5 dir.

-HODGKİN HASTALIĞI: Hodgkin hastalığı gelişmekte olan ülkelerde çocukluk döneminde zirve yapmaktadır. kavuşacağı ümit edilmektedir.

EBV Testleri Nedir?

Epstein Barr Virusu Tanısında en sık ELİSA testleri kullanılmaktadır.EBV Ig M ve EBV Ig G elisa testleri EBV virusu enfeksiyonu varlığı ve enfeksiyonon geçirilme süreci konusunda bilgi vermektedir.

Hematokrit Testi: Hematokrit Yüksekliği ve Düşüklüğü ile Belirtileri Nedir?
Bu makalemizde hematokrit testinin ne olduğunu, neden gerektiğini, hematoktit yüksekliği ve düşüklüğü ile testin değerlerini kısacası Hematokrit testine dair her şeyi öğrenebilrsiniz.
Yaşlılık ve Yaşlılarda Yapılması Önerilen Tahliller
Yaşlılık hayatın doğal bir sürecidir.Yaşlılıkta da bireylerin her ne kadar sağlıkları yerinde olsa da belirli tahlilleri belirli aralıklarla yaptırmaları önerilmektedir.Bu süreçte…
İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?
HOMA-IR (İnsülin direnci) testi , kişilerde  insülin direnci olup olmadığını ortaya çıkar bir testdir. HOMA ismi İngilizce bazı kelimelerin kısaltılmasından oluşmaktadır. HOMA terimi,…
Kolesterol Yüksekliği Olanlar Bu Yazıyı Okumalı!
Kolesterol yüksekliği, özellikle LDL diye bilinen kötü kolesterol yüksekliği tedavi edilmeli mi, edilmemeli mi konusu yıllardır tartışılır.
Şüpheli ilişkiden ne kadar sonra HIV testi yaptırılmalıdır?
HIV  son yıllarda cinsel yoluyla bulaşan en önemli viral hastalığı haline gelmiştir. Şüpheli cinsel ilişkiden sonra HIV korkusu sebebiyle HIV testinin ne zaman yapılacağı da sıklıkla merak…
Biyoaktif Kan Grubu Testi Nedir?
Biyoaktif; canlı organizma üzerinde etki etmek anlamına gelir.Biyoaktif Kan Grubu Testi ise günümüzde kullanılan ve giderek popülerleşen  teknolojik tahlil yöntemlerinden…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com