Kemik İliği Tahlili ve Kemik İliği Biyopsisi Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/09/13 00:29 • Güncelleme Tarihi : 2023/06/23 09:13 •

Kemik iliği , kan hücrelerinin; kırmızı hücre (eritrosit), beyaz küre (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit) üretildikleri organdır. Kemik iliği tahlili veya diğer adıyla kemik iliği testi özellikle bazı kan hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır.

Kemik İliği Tahlili ve Kemik İliği Biyopsisi Nedir?

Kemik İliği Nedir?

Kemik iliği , kan hücrelerinin; kırmızı hücre (eritrosit), beyaz küre (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit) üretildikleri organdır. Kemik iliği kemiğin ortasında bulunan süngerimsi bir dokudur.

Kemik iliğinde kan hücrelerini doğuran ana hücreler vardır. Her sağlıklı insanda bu sistem kendiliğinden kolaylıkla işler. Dolayısıyla kan hastalıkları sık görülmez. Eğer varsa kan değerlerinde bir mineral eksikliği, bunlar ilaç veya iğnelerle giderilebilir ki bunlar kemik iliğinde bir problem olduğunu göstermez. Beslenme gibi hayatı devam ettiren ve vücudu besleyen alışkanlıkların yanlış veya eksik yapıldığını gösterir. Dolayısıyla bu unsurlar ortadan kaldırılırsa tedaviler sayesinde kişi normal hayatına devam edebilir. Ancak bu tedavilere rağmen bir iyileşme gözlenmiyorsa o zaman detaylı inceleme yapılmalı ve bu unsurların asıl üreticisi olan kemik iliği incelenmelidir.

Kemik İliği Tahlili (Testi) ve Biyopsisi Nedir?

Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi adı verilen tahliller bu hücrelerin sayı, yapı ve işlevleri konusunda bilgi elde etmeye yararlar. Böylelikle kan testleri, radyolojik incelemeler gibi tetkiklerle tanıları konulamayan kan hastalıkları ve kan kanserlerinin teşhis ve tedavileri mümkün olabilmektedir.

Kemik İliği Tahlili (Testi) ve Biyopsisi İçin Örnek Nerden Alınmalıdır?

Kemik iliği tahlili için örnek, sağlık personelince kemer hizasındaki kalça kemiğinin ön ya da arkasından veya göğüsün ortasındaki dikey kemikten alınır. İşlem, en sık olarak kalça kemiğinin arkasından yapılır.

Kemil İliği Tahlili (Testi) ve Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Anestezi sağlandıktan sonra ilik iğnesi sokulur ve kemik iliği, ilik iğnesinin arkasına monte edilen bir enjektör yardımıyla çekilir. Çekilen örnek enjektör içinde, lam denilen küçük camlar üstünde ya da küçük tüpler içinde laboratuvara gönderilir. Bu işlem kemik iliği aspirasyonu olarak adlandırılır.

Kanser şüphesi olduğunda bazen aspirasyon ile birlikte biyopsi yapılması da istenebilir. Biyopsi, aspirasyon işleminden hemen sonra ve genellikle aynı yerden alınır. Bu işlem ilik iğnesi yardımı ile çok küçük bir kemik parçasının çıkarılmasıdır.

Kemil İliği Tahlili (Testi) ve Biyopsisi Nasıl Yorumlanır?

Tahlil sonuçları hücre türlerinin sayısının ve gelişmelerinin normal olup olmadığını gösterir. Çok sayıdaki ya da az sayıdaki belli hücre tipleri, spesifik hastalıkların belirtisi olabilir. Bu tahlilleri mutlaka uzman yorumlamalı ve gerekli gördüğünde uygun tedaviler alınmalıdır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
g************ :

babamın tronbositleri ilk tahlilde 28 cıktı ertesı gun tahlıl yapıldığında 25 cıktı ılaçlardan şüphelendiler cunku hem şeker hastası .ılaçları kestıı on gundur hıc bır ılaç kullanmıyor. bugun ıse tekrar tahlıl yapıldığında değerı 20 cıktı ve hastaneye yatırarak bır günlük tahlıl yapılcaını soyledıle


Cevap:

Babanızın  PLT değeri oldukça düşük.Bu normal değil, kanamalara karşı bir eğilimi olabilir.Bir kan hastalığınız da olabilir.İleri tetkik ve tedavi için bir hematoloji uzmanına başvurmanızda yarar var.


PLT düşüklüğü nedenleri ve plt testine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilir, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve cevapları bulabilirsiniz.

PLT( trombosit) düşüklüğü nedir?
http://tahlil.com/trombosit-plt-sayimiplt-dusuklugu-ve-plt-dusuklugu-durumunda-ne-olur


e************* :

merhabalar ben bir ay önce kan degerlerim yüksek cıktı dıye hastaneye basvurdum tahlıller felan alındı kan degerım cok yuksek sonuclardan bırsey cıkmadı duzenlı olarak kan verecegım 20 gun sonra tekrar tahlıl yapıp kan degerlerıme bakacaklar sonra da kemık ılık yapacaklar bırsey cıkar mı sıce


Cevap:

Buradan bunu bilemeyiz, sonuçlarınız çıkınca gönderin yorumlayalım

******* ******* :

merhabalar adım seyfi 17 yaşındayım gercekte kac yaşında oldugumu bilmiyorum ve kardeşimle babam eşit yaptırmış beni aynı yaş aynı tarih aynı gün olarak ceza almamak icin bu uygulamayı yaptırmış benim bu konu hakkında neler yapmam lazım acaba ceza derken biz dogdugumuzda bizim kimliklerimizi cıkartmamış aradan bir kac yıl sonundada aynı göstermiş bizi diger kardeşimde gittiginde onun yaşı 18 cıkmış ben ise şuan 18 zine yeni giriyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim birde bazen şiddetli olarak omurga kaslarım ve baldır kaslarıma cok şiddetli bir agrı giriyor egildigim zaman sebebi nedir bilmiyorum şimdiden tşk ederim

******* ******* :

slm 26 yasındayım iki haftadır dalağım ağrıyordu ve dalağımın normalden fazla büyük olduğunu öğrendik doktorum bayramdan sonra ilik testi yaptırmamı istedi neden istedi anlayamadık bi ay öncede asırı kansızlık vardı ve 2 ünite kan verildi sizce neden doktorum ilik testi istedi sorularıma cvp verirseniz sevinirim ilik testi zor oluyormu

******* ******* :

Merhaba bana yaklaşık 8 ay önce kemik iliği biyopsisi yapıldı ve işlemden sonra hiç bir sorunda yaşamadım denildiği gibi işlem sırasında dizimden kalçama kadar şiddetli bikaç saniyelik bi acı o kadar ....yalnız ara ara ve çok yorulduğumda ayakta kaldığımda aynı yerde dizden yukarı doğru bazende kalçaya kadar bi sızı hissediyorum garip bi sızı bazen daha çok bazen daha az işlemle ilgili bi sorun olabilir mi?Öyleyse bile mühim bişey midir acaba şimdiden teşekkürler cevabınız için....


Cevap:

Kemik iliği biyopsisi olalı 8 ay olmuş Şu andaki arada sırada olan rahatsızlığının önemli olduğunu düşünmüyorum

******* ******* :

iyi günler

yegenim 4 yaşıda halen teşhis konulamamış bir rahatsızlığı var.
belirtiler yüzde vucutta şişme halsizlik yediğini kusma ateşin ilaçlar tarafında düşürülmesi ancak tekrar çıkası.

******* ******* :

meraba kan değerlerim sonucunda doktor kemik iliği biopsisi yaptırdı çıkan sonuca görede şimdi kemik alıncakmış bunlar ne demek galiba kemik iliği kanserinden şüpheleniliyo çünkü kemik alınması eğer şüphe varsa gerçekleşiyomuş doğrumu ?


Cevap:

anlattıklarınızdan net bir şey anlaşılmıyor ama şüphe olmasa bu tür işlemleri yapmazlar

******* ******* :

merhaba; daha önce böreklerimde ve idrar yollarımda iltihaplanma oldu. antibiyotiklerle iltihap oranını düşürdüler fakat ilaçlarım bitince iltihabım yine yükseliyor. ve wc ye gittiğimde bile iltihabın aktığını görebiliyorum hemen hemen hergün bir çaybardağı kadar iltihap akıyor. kemik iliği biopsisi istedi doktor kan tahlillerimde birşey çıkmıyor ve iltihabın nedenini bu şekilde anlayabilirz diyorlar. iliklerle ilgili bir problemim olabilirmi? lökositim 20_25 oluyor ilaçlardan sonra 10 düşüyor sonra tekrar çıkıyor. neden olabilir?


Cevap:

İdrar yollarındaki iltihapla kemik iliği biyopsisi arasındaki bağlantıyı kuramadım.benim önerim idrar yolu iltihabı da halen geçmediğine göre mutlak suretle bir idrar kültürü tahlilini güvenilir bir laboratuvarda yaptırmanız

******* ******* :

babama kemık ılığı hastalığından suphelenılıyor dıye kemık ılığı bıyopsısı yapıldı ve sonucları beklıyoruz tam bır teşhıs konulmadı fakat ben kemık ılığı hastalığının bobrekve ıdrar yolu ıltıhabına yol acıp acmadıgını oğrenmek ıstıyorum cunku şu anda babamda bu belırtıler barız bır sekılde var bobreklerden taş gecırme olayları coğaldı ve ıdrayolu ıltıhapları arttı bılgı verırsenız memnun olurum


Cevap:

Belirttiğiniz hastalıklar birbirinden farklı, kemik iliği tahlil sonucunu çıktıktan sonra bize yazabilirsiniz.İdrar yollarında enfeksiyon arttı ise prostat ile ilgili de bir sorunu olabilir.

******* ******* :

merhaba,2008'den beri lökopeni hastasıyım.belki daha önceden de hastaydım ama bu tarihte ortaya çıktı.ihmal etmiştim,ancak iki üç gündür üniversite hastanesine gitmeye başladım.yapılan kan tahlillerinden bir sonuç çıkmayınca romatizma olup olmadığına dair bir tahlil daha yaptılar.henüz sonuç alınmadı.bu tahlil de temiz çıkarsa kemik iliği tahlili yapılacağını söylediler.bu tahlilin riski var mıdır? tehlikeli midir? bilgilendirirseniz çok sevinirim.


Cevap:

Kemik iliği tahlili ile ilgili aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririm
http://tahlil.com/kemik-iligi-tahlili-ve-kemik-iligi-biopsisi/

******* ******* :

benim merak ettiğim şey bu kemik iliği testi yapilan her kişide kanser şüphesi mi oluyor? yanıtlarsanız çok sevinirim..


Cevap:

Hayır, kanser de dahil başka birkaç hastalığın ayrımı için yapılır.

******* ******* :

kemik iliği tahlilinde başka neler öğrenilebilir?


Cevap:

Yukardaki bilgiler dışında fazla bir şey öğrenilmez.

******* ******* :

benım 10 aylık bebegım var dr cok kansız dedı ve kemıkigi testı yaptırın mutlaka dedı nasıl yapıyo bılgı verrısenız sevınırım acıl cvpppp


Cevap:

öncelikle bir çocuk hematoloğuna giderseniz iyi olur. kemik iliği biyopsisinden önce hem daha kolay yapılan hemde genel durum hakkında kabaca fikir verebilecek tetkikler var bunlar yapılabilir.

******* ******* :

Kemik iliği tahlili için örnek , kemer hizasındaki kalça kemiğinin ön ya da arkasından veya göğüsün ortasındaki dikey kemikten alınır. İşlem, en sık olarak kalça kemiğinin arkasından yapıldığını okudum.bunun dışında normal kan tahliliyle ilik kanseri riskinin olup olmadığı öğrenilebilirmi?


Cevap:

Sadece risk diye sorduğunz için; bazı değerle risk olabileceğini akla getirir

******* ******* :

Test sonuçları ne kadar zamanda belli olur?


Cevap:

Kemik iliği tahlili ve biyopsi sonuçları hemen çıkan tahlil sonuçları değildir.Çalışılan merkeze bağlı olarak birkaç haftayı bulabilir.

******* ******* :

benim anenme AML teşhisi kondu fakat 15gün sonra kemik iliği tatlilinde interfaz hücrelerinde AML1/ETO tespit edilmemiştir.CBFB/MYH11 gen fizyonu %36 tespit edilmiştir. ayrıca sitogenetik 6 metefaz karyotipik kurulşu 46,xx 4 47,xx,+16 2 tespit edilmiştr.denilmektedir.Diğer şeylerin hiç birisi tepit edilmemiştir. Yardımcı olursanız teşekür ederim.


Cevap:

Mehmet Bey,AML ile göndermiş olduğunuz tahlil sonuçları,hastanızın klinik bulguları ile korele olarak değerlendirilmelidir.Hematoloji uzmanları detaylı bilgi verecektir.

******* ******* :

Merhaba ,
Babam böbrek agrısı nedeni ile gittiği hastanede capa ya sevk edilmiş bi takım kan ve idrar testleri yapılarak; şeker , idrar yollarında iltihap ve dalak büyümesi çıkmış tam olarak şu hastalık var demediler ama ilk gittikleri hastanede lösemi olabilme ihtimali var denilmiş
babamın rahatsızlıgının ikinci haftasındayız şuan iltihap için antibiyotik kullanıyor.
önümüzdeki hafta arası ilik testi randevusu verilmiş
net olarak babanızın bu rahatsızlıgı var denilmiyor ama aranan da birşey var .
sizce tam tedbir olarak mı yapılıyor bu test yada emin olamadılar son nokta olarak burdanmı test edilcek bu konuda bilgi verebilirmisiniz..?
Teşekkürler


Cevap:

Babanızın tahlil sonuçlarını göremediğimizden bir fikir yürütemiyoruz.

A****************** :

Kemik iliği tahlili ile öncelikle kan hücrelerinin üretildiği yer olan kemik iliğinde bulunan hücrelerin tipi ve sayıları araştırılır.Eğer sizden böyle bir tahlil istendiyse doktorun şüphelendiği bir hatalık olabilir.Ancak her kemik iliği tahlili yapılan kişi kanserdir denilemez.Sonuçlarınız çıktıktan sonra tekrar yazabilirsiniz.

******* ******* :

Benım adım Nuriye, hemotolojı bolumune gıdıyorum.Benden de istenildi boyle bır tahlıl.Dotor kanserden mi şüpheleniyor.Benı aydınlatırsanız sevınırım.

?