Kemik İliği Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

23.10.2018 04:29 | Güncelleme: 23.10.2018 04:29
Kemik iliği; kan hücrelerinin, insanın hayatı boyunca üretildiği yerdir. Kemik iliği, kök hücre bakımından zengindir. Yani üretilen her kan hücresi, farklılaşma ve ihtiyaç olan organa gönderilerek bu bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilir.
Kemik İliği Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
A

Kemik iliği; kan hücrelerinin, insanın hayatı boyunca üretildiği yerdir. Kemik iliği, kök hücre bakımından zengindir. Yani üretilen her kan hücresi, farklılaşma ve ihtiyaç olan organa gönderilerek bu bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilir.

Kemik iliğinde bulunan kök hücreler; alyuvar, akyuvar ve trombositlere dönüşebilirler. Vücutta toplam bulunan kemik iliği sayısı, vücudun % 4 ‘ü ağırlığındadır. Yani erişkin bir insanda 2-3 kilo arasında vücut ağırlığı olarak bulunur.

Kemik iliği; sarı kemik iliği ve kırmızı kemik iliği olmak üzere iki çeşittir. Bu farklılığı oluşturan; sarı kemik iliğinde yağın daha ağırlıklı olmasıdır. Sarı kemik iliğinde bazı akyuvarlar üretilir.

Kemik iliğinde üç tip kök hücre bulunur;

Hematopoetik kök hücre; alyuvar, akyuvar ve trombositleri oluşturur.

Mezenşimal kök hücre; osteoblast, miyosit, kondrosit hücrelerine dönüşür.

Bidotelyal kök hücre bulunur.

Kemik iliği muayenesi, bu bölgelerden alınan ilik örnekleriyle yapılır. Bunun için hasta lokal ve ya tam anestezi ile uyuşturulur, milimetrik iğneler yardımıyla ilium kemiğinin krista tabakasından alınan örnek laboratuvar ortamında incelenir.

Özellikle bazı kanser türleri, kemik iliğinin normal işleyişinin bozulmasına ve kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Kanserin yanında, verem gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda da bu durum görülmektedir. Özellikle lösemi; yani bilinen ismiyle kan kanseri, bu kemik iliği kısmında meydana gelen zarar neticesinde, kan hücrelerinin üretilememesi durumudur.

Ayrıca radyasyona çok sık maruz kalanlarda ve kemoterapi alan kişilerde de kemik iliği sıklıkla zarar görür. Bu sebeple özellikle lenfoma, akciğer kanseri olan ve tedavi gören hastalar da ihtiyaç dahilinde kemik iliği taramasından geçmeli ve gerekli onarımlar yapılmalıdır. Kemik iliğinin zarar görmesi, sadece kan hücresi üretimini aksatmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığın zayıflamasına da sebep olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Soğuk Havada Kalbinize Dikkat Edin
Havanın soğuması hastalıklarında habercisi olabilir
Kalın Bağırsak Kanserinde Tanı Yöntemleri
Kalın bağırsak kanseri dünyada akciğer ve meme kanserinden sonra en sık rastlanan üçüncü kanser türüdür
Emboli Nedir?
Fransızcadan gelen embolie kelimesi, kanla taşınan yabancı maddelerin damarları tıkamasıdır
Reflü Nedir?
Reflü toplumumuzun büyük kısmında olan bir rahatsızlıktır
Mevsim Değişirken Ruh Halime Neler Oluyor?
Sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle duygu durumunuzdaki değişiklikler dikkatinizi çekmeye başladı mı?  Siz de gün ışığının azalması ve günlerin kısalmasıyla negatif duyguların esiri oldunuz mu? Cevabınız…
Diyabetin Belirtileri Nelerdir?
Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır
Migrene İyi Gelen Önerilerimizi Dikkate Alın
Migren, halk arasında hepimizin genellikle duymuş olduğu “migrenim tuttu” “migren krizi” gibi terimlerden hatırlayacağımız nörolojik bir hastalıktır
Gözlerde Tavuk Karası Hastalığı Nedir?
Tavuk karası hastalığı tıp dilinde retinitis pigmentosa diye adlandırılır
El-Ayak-Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?
El-Ayak-Ağız Hastalığı virüslerden kaynaklanan bir hastalıktır
Şok Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Evreleri Nelerdir?
Şok: ani kanamalar, kazalar, enfeksiyonlar, yanıklar veya kronik hastalıklar sonucunda hücrelerin yeterli besin ve oksijen alamaması durumudur
Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bel fıtığı: omurganın destek yastığı olan disklerden bir veya bir kaçının bulunması gereken yerden taşıp, vücuttan önemli mesajları beyne taşıyan sinirlere baskı yapmasıdır
Sonbaharda Hasta Olmamak İçin Öneriler
Ekim ayının gelmesiyle birlikte havalardaki ani ısı düşüşü de kendini göstermiştir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com