Lipid Profili Tarama Testleri Nelerdir? Kimler Yaptırmalıdır?

06.05.2018 11:34 | Güncelleme: 05.05.2020 11:13
Lipit profili koroner arter hastalığı ( KAH)  şüphesi olanlarda tarama amacıyla yapılan bir test profilidir.Çoğunukla dahiliye ve kardiyoloji doktorları tarafından kalp hastalığından şüphelenilen hastalardan istenmektedir.
Lipid Profili Tarama Testleri Nelerdir? Kimler Yaptırmalıdır?
A

Lipid Profili Tarama Testleri Nedir?

Lipit profili koroner arter hastalığı ( KAH)  şüphesi olanlarda tarama amacıyla yapılan bir test profilidir.Bu testlerin değerlendirilmesi sonucu kişilerde felç, kalp krizi gibi potansiyel riskli durumlar için bilgi edinilir.

Lipid Profil Testleri Nelerdir?

Lipid Profili testlerinin başlıcaları aşağıda belirtilmiştir:
1.Total kolesterol testi
2.HDL tahlili
3.LDL tahlili
4.Trigliserit tahlili5.VLDL testi
6.HDL dışı kolesterol

Lipid Profil Testi Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Lipid profili testi öncesi 9 ile 12 saatlik bir açlık sonrası damardan alınan kan örneğinin biyokimya laboratuvarında test edilmesiyle gerçekleşir.Kan alınana kadar su dışında başka bir içecek de içilmemelidir.

Lipid Profil Testini Doktorlar Neden İster?

Doktorlar genellikle kalp hastalığı riskini ortaya çıkarıp hastalarını yönlendirmek amacıyla bu tarama testini isterler.Test sonuçlarına göre ilaç tedavisi, girişimsel bazı tedaviler veya diyet, egzersiz gibi öneriler verilebilir.

Sağlıklı bireylerin ortalama 5 yılda bir lipid profili ile test edilmesi uygundur.test edilmesi önerilir. Ancak risk faktörü olanlarda daha sık ve düzenli aralıklarla bu testleri yaptırmalıdır.Test yaptırmak için başlıca risk faktörleri ise, ailede kalp hastalığı ,şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi öykülerin bulunmasıdır.Buna ilave olarak ise  aşırı kilolu kişilerde mutlak suretle bu taramayı yaptırmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kortizol Testi Nedir? Kortizol Düzeyi Düşüklüğü ve Yüksekliği
Kortizol testi günün belirli saatlerinde düşüklük veya yükseklik gösterebilir. Bu nedenle kortizol testi için kanın alındığı saat ve zamanlama önem taşımaktadır.
PSA testi nedir?
Bu test prostat kanserinin teşhisinde kullanılan doğrulayıcı ve tamamlayıcı bir laboratuvar tahlilidir.
Çocuklarda Persantil Değeri Nedir? Nasıl Değerlendirilir?
Persantil değer; bebeklikten itibaren, çocuğun büyümesinin takipte tutulmasını sağlayan değerlerdir.
Nikotin Testi Nedir? Kanda Nikotin Testi Yapılır mı?
Sigara içenlerde nikotin araştırılması sıkça merak edilen bir konudur.Özellikle genç yaşta sigara içenler sigara içip içmediklerinin yapılacak testlerde…
Gaitada (dışkıda) nişasta ne zaman görülür?
Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Gaita tahlilinde nişasta görülmesi normal bir durum değildir.
CA 125 Değeri Nedir?
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com