Lipid Profili Tarama Testleri Nelerdir? Kimler Yaptırmalıdır?

06.05.2018 11:34 | Güncelleme: 05.05.2020 11:13
Lipit profili koroner arter hastalığı ( KAH)  şüphesi olanlarda tarama amacıyla yapılan bir test profilidir.Çoğunukla dahiliye ve kardiyoloji doktorları tarafından kalp hastalığından şüphelenilen hastalardan istenmektedir.
Lipid Profili Tarama Testleri Nelerdir? Kimler Yaptırmalıdır?
A

Lipid Profili Tarama Testleri Nedir?

Lipit profili koroner arter hastalığı ( KAH)  şüphesi olanlarda tarama amacıyla yapılan bir test profilidir.Bu testlerin değerlendirilmesi sonucu kişilerde felç, kalp krizi gibi potansiyel riskli durumlar için bilgi edinilir.

Lipid Profil Testleri Nelerdir?

Lipid Profili testlerinin başlıcaları aşağıda belirtilmiştir:
1.Total kolesterol testi
2.HDL tahlili
3.LDL tahlili
4.Trigliserit tahlili5.VLDL testi
6.HDL dışı kolesterol

Lipid Profil Testi Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Lipid profili testi öncesi 9 ile 12 saatlik bir açlık sonrası damardan alınan kan örneğinin biyokimya laboratuvarında test edilmesiyle gerçekleşir.Kan alınana kadar su dışında başka bir içecek de içilmemelidir.

Lipid Profil Testini Doktorlar Neden İster?

Doktorlar genellikle kalp hastalığı riskini ortaya çıkarıp hastalarını yönlendirmek amacıyla bu tarama testini isterler.Test sonuçlarına göre ilaç tedavisi, girişimsel bazı tedaviler veya diyet, egzersiz gibi öneriler verilebilir.

Sağlıklı bireylerin ortalama 5 yılda bir lipid profili ile test edilmesi uygundur.test edilmesi önerilir. Ancak risk faktörü olanlarda daha sık ve düzenli aralıklarla bu testleri yaptırmalıdır.Test yaptırmak için başlıca risk faktörleri ise, ailede kalp hastalığı ,şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi öykülerin bulunmasıdır.Buna ilave olarak ise  aşırı kilolu kişilerde mutlak suretle bu taramayı yaptırmalıdır.

Kılkurdu Tanısında Selofan Bant Testi Nedir?
Kıl kurdu (Enterobius vermicularis) genel olarak anüste kaşıntıyla kendini gösteren özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülebilen yaygın bağırsak parazitidir.
Gaitada Parazit Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Anüste aşırı kaşıntı ve kokulu gaita, sizde parazit olabileceğinin habercisi olabilir. Karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerde de parazit olasılığı akla gelmelidir.Bu durum da bazı tahlillere gerek…
Yaşlılık ve Tahliller
Yaşlılık hayatın doğal bir sürecidir.Sağlıklı bir yaşlılık için genel tıbbi kontrol ve tahlillerin de düzenli olarak yapılması gerekir.Yaşlılıkta yapılması önerilen tahlillerle ilgili…
ASCUS Nedir? Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?
Servikal smear testi sonrası bazı tahlil sonuçlarında ASCUS sonucu çıkmaktadır.Jinekolojik muayene sonrası yapılan smear sonucunda ASCUS çıkması durumunda hastayı neler beklediği…
Kolposkopi Nedir? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?
Kolposkopi ile kadınlarda genital organlar (Serviks, vagina , vulva)  ışık veren bir cihaz olan kolposkop aracılığı ile büyütülerek görüntülenir. Uzman hekimlerce,…
HIV RIBA Testi Nedir?
HIV enfeksiyonunun teşhisi genellikle serolojik yöntemler kullanılarak belirlenir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com