Meme Muayenesi Aşamaları Nelerdir?

26.06.2018 11:58 | Güncelleme: 23.12.2020 02:20 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Meme, gelişme çağından itibaren düzeli olarak el ve belirli aralıklarla doktor gözetiminden geçmesi gereken bir organdır
Meme Muayenesi Aşamaları Nelerdir?
A

Meme, gelişme çağından itibaren düzenli olarak el ve belirli aralıklarla doktor gözetiminden geçmesi gereken bir organdır. Meme, yumuşak dokuya sahip bir organdır. Bu sebeple var olan kötü huylu bir kitle, kolaylıkla vücutta dağılma imkanı bulur. Meme kanserinin sık görülmesinin sebebi de budur. Dolayısıyla meme organı, sık sık kontrol edilmelidir. 

Elle muayenede rastlanan normal doku dışı tüm pütürlükler detaylı olarak ultrasonda incelenmelidir. Ultrason incelemesinde dikkat edilen husus; meme dokusunun düzgün olup olmamasıdır. 

Meme içerisinde oluşan kistlerin düzgün yapıda olması ve fazla büyüme göstermemesi fazla bir tehdit oluşturmaz iken hızla büyüme gösteren ve düzensiz olarak gelişen kistler bir an önce gözetim altına alınmalı gerek görülürse cerrahi operasyon uygulanmalıdır. 

Meme Muayenesi Aşamaları Nelerdir?

Meme muayenesi denilince insanlar ya görmezden gelir ya da aşamalardan korkar. Oysa ki, meme işlemleri oldukça kolaydır.

Ilk aşamada kişinin muayenesi önemlidir. Özellikle adet dönemleri ve sonrası el ile muayene ilk belirlemeler için önemli kriterdir.

Doktora ilk başvuruda, öncelikle doktorunuz da el ile muayene yapacak ve normal dışı doku varlığını tespit etmeye çalışacaktır.

Doktorunuz bu muayeneyi bitirdiğinde ihtiyaç duyarsa meme ultrasonu yapılmasını isteyecektir. 

Meme ultrasonu, son derece kolay ve ağrısız işlemdir. Ultrason jeli meme üzerine döküldükten sonra, ultrason başlığı ile, farklı pozisyonlarda meme dokusu detaylı olarak incelenecektir. 

Eğer anormal bir yapı görülürse, biyopsi verilecektir. 

Biyopsi, zarar görmüş dokuların alınması ve laboratuvar koşullarında incelenmesi işlemidir. Biyopsi, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çok çeşitli tekniklerle alınmaya başlamış ve işlemin ağrısı oldukça azaltılmıştır. 

Alınan biyopsinin gerekli incelemeleri yapılacak ve ihtiyaç duyulursa ek tedaviler uygulanacaktır. Eğer tedavi gerektiren bir durum yoksa, dokunun yapısına göre belirlenecek sıklıkta muayene tekrarı istenecektir.Tifüs Nedir?
Tifüs, Rickettsia bakterisinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır
Kuduz Nedir?
Kuduz, beyinde hasar oluşumuna neden olan virütik bir hastalıktır
Genç Kadınlarda En Sık Görülen 15 Kanser Belirtisi Nedir?
Genelde genç kadınlar kanserin sadece yaşlılarda oluştuğunu düşünerek bazı kanser belirtilerini önemsemiyorlar ve iş işten geçtikten sonra farkına varıyorlar
MS Hastaları İçin Gebelik Tehlikeli Midir?
MS (Multiple Sclerosis) hastalarının gebe kalıp kalmayacağı ve gebelik sürecindeki durumları sıklıkla merak edilen bir durumdur
Gilbert Sendromu Nedir ve Nasıl Anlaşılır?
Gilbert sendromu kronik bir hastalıktır
Psikolojik Kökenli Ağrılar Yaşamı Zorlaştırıyor.
Psikolojik kökenli ağrılar, fizyolojik nedenlerden dolayı vücutta hissedilen ağrılar kadar kişinin vücut sağlığı üzerinde etkilidir
Mide Ülseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Mide ülseri, diğer adıyla gastrik ülser kişide şiddetli ağrılara sebep olan ve tedavi edilmedi takdir de ciddi sonuçları olan bir rahatsızlıktır
Migren Neden Olur?
Migren halk arasında şiddetli baş ağrısı olarak bilinir
Pika Sendromu Nedir? Tedavi Edilebilir mi?
Pika sendromu, gıda niteliğindeki besinler dışındaki yabancı madde olarak tanımlanabilecek maddeleri tüketme isteği olarak tanımlanabilir
Paget Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?
Paget hastalığı çoğunlukla ileri yaşlarda görülen bir çeşit kemik hastalığıdır
Siğil Nedir? Nasıl Bulaşır?
Siğil;  bir cilt enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır
Kalp Hastalığı ve Panik Atak Nasıl Ayırt Edilir?
Kalp krizi ve panik atak hastalıklarının ortak bazı belirtileri vardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com