Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili

18.04.2018 12:06 | Güncelleme: 19.04.2020 04:42
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
A

CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur. Bu nedenle enfarktüs tanısında önemlidir.
Kreatinfosfokinaz (CPK) çizgili kaslarda (İzoenzim MM biçiminde) ve kalp kasında (İzoenzim MB biçiminde) bulunan bir enzimdir. Kreatinfosfokinaz (CPK) enziminin kalp kasından kaynaklanan izoenzimi CPK-MB, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.  

CPK-MB Tahlili Nedir ?

Enfarktüsün yaygınlığını ve ağırlığını gösteren bir belirteçtir: Kanda ölçülen enzim düzeyi ne kadar yüksekse miyokart hücresi ölümünün oluştuğu alan da o kadar geniş demektir.
Normalde bu izoenzimin, toplam CPK değerinin yüzde 3′ünün altında bulunması gerekir.Akut Miyokart Enfarktüsü tanısında kullanılır.
Enfarktüs sonrasında 4-8 saatte yükselmeye başlar ve 24 saatte doruk noktaya ulaşır.
Ayrıca kardiyak travmalar, myokardit, konjestif kalp yetmezliği, koroner anjiografi, kalp cerrahisi, musküler distrofi, polimyozit, SLE, yanıklar, Reye sendromu, hipotermi ve hipertermide de CPK-MB tahlili yüksek çıkar. 

CPK-MB Normal Değeri Nedir?

0-24 arası değerler normal olarak kabul edilir.

YORUMLAR

tutsakgeceler07 | 06.02.2013 08:15

merhaba doktor bey adım kadir 33 yaşındayım göğüs ağrısı şikayetiyle doktora başvurdum 1 yıldır yüksek tansiyon için delix plus 5mg ve beloc zok 100mg kullanıyorum ekg efor ve eko temiz çıktı kan değerlerim RBC 5.79 MCH 27.05 RDW 16.7 %BASO 1.4 TRİGLİSERİD 212 LDH 518 bu değerlerimin yüksek görünmesine rağmen doktor tahlillerimin iyi olduğunu söyledi tansiyonum da ilaç kullanmam rağmen büyük 12-20 küçük 8-14 arasında değişen değerler de tahlilerim hakkında rica etsem bilgilendirirmisiniz?

Tahlil.Com | 06.03.2013 06:58
Trigliserit değeri yüksek, RBC de .Kan fazlalığınız olabilir.Sigaraya bağlı da çıkabilir.
gamzeserhat2010 | 29.01.2013 03:22

Doktor bey tam idrar tahlilimde 4-5 lokosit,2-3 eritrosit,8-10 epitel görüldü bi enfeksiyon soz konusumu ricaetsem bilgilendirirmisiniz

Tahlil.Com | 01.02.2013 12:10
Bu sonuçlar tam fikir vermiyor, idrar yollarındaki enfeksiyon varlığı hakkında en doğru bilgiyi idrar kültürü tahlili verir.
HIV Testi Nedir? HIV Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?
HIV testi, bir kişinin HIV kapıp kapmadığını gösterir. HIV insan immün yetmezlik virüsü anlamına gelir. HIV, AIDS'e (edinilmiş immün yetmezlik sendromu) neden olan virüstür.…
Lökosit yüksekliği (WBC yüksekliği) Nedir? Lökosit Yüksekliği Belirtileri
Kan sayım testleri arasında olan lökosit  (WBC) yüksekliği bazı hastalıklarda olmaktadır. Lökosit, akyuvar olarak da bilinir.Lökosit İngilizce olarak da white blood cell yani…
Hemoglobin (HGB) Değerinin Minimum ve Maksimum Değer Aralığı Nedir?
Hemoglobin testi, anemi, kan kaybı, polistemi gibi hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.
Genetik testlerde Tükürük Testi mi Kan Testi mi Daha Güvenilir?
Genetik testler, kişiden herhengi bir doku alınarak,o doku üzerinden genetiğinin çözülmesi esasına dayanır.
Detaylı Ultrason Ne zaman Yapılmalı?
Detaylı ultrason; bebeğin anne karnında, uzuvlarının ve organlarının değerlendirildiği işlemdir.
Redüktan Madde (İdrar) Testinin Kullanıldığı Yerler
Bu test, idrarda redüktan madde varlığının değerlendirilmesinde kullanılır.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
Progesteron Luteal Faz ve Normal Değerleri Nedir?
Progesteron tahlili kadınlarda üreme döneminde doktorlarca sıklıkla istenen bir hormon testidir.Progesteronun özellikle luteal faz değeri kadında yumurtlama yani ovulasyon olduğu konusunda…
ACE Testi Nedir?
Sarkoidoz tanısını koymaya ve takip etmeye, bu sistemik hastalığı benzer belirtileri olan başka bozukluklardan ayırt etmeye yardımcı olmak için bu test yapılır.
Troponin Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
Troponin kalp veya iskelet kasında bulunan bir proteindir. Troponin kalp krizi veya kalp dokusunda bir zedelenme sonrasında kandaki konsantrasyonu hızla artan bir maddedir.Troponinin kanda normalden fazla…
LDL Kolesterol Nedir?
LDL kolesterol genel olarak kötü kolesterol olarak bilinir.
Koryon Villus Biyopsisi (CVS) Nedir?
Riski gebeliklerde kromozomal anomali yönünden değerlendirilen yapılan tarama testleri ve ultrason muayenesiyle de ileri tetkik gerektiren hastalara yapılan bir tahlil yöntemidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com