Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

22.06.2018 08:00
Parkinson hastalığı, nörolojik bir hastalıktır
Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
A

Parkinson hastalığı, nörolojik bir hastalıktır. Parkinson, daha ileri yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte bazen orta yaşlarda da rastlanabilir. Erkeklerde daha fazla görülür.Yavaş ilerleme gösteren bir  hastalıktır.

Parkinson hastalığının dört önemli bulgusu vardır:

1.İstem dışı titreme (tremor),
2.Kas sertliği
3.Hareketlerde yavaşlama
4.Denge kaybı Hastaların% 20 sinde  ilk belirti olarak bir eli kullanmakta güçlük görülür.

Hastalığın erken dönemlerinde ise  hasta sıklıkla ince koordine hareketleri yaparken güçlük çeker. Günlük işlerin yerine getirilmesi zorlaşabilir (düğme iliklemek, telefon kullanmak,yazı yazmak gibi) Maske yüz denilen, yüz ifadesinin silinmesi göze çarpabilir.
Ses kısılabilir ve monotonlaşabilir. Kol, yürürken tam olarak sallanmayabilir ve hasta aynı taraftaki ayağını yürürken sürüyebilir.
Vücudun duruşu giderek bükülür ve adımlar da küçülür, el yazısı küçülebilir ve şekli bozulabilir. İleri evrelerde ise  ağızdan salya akması ve yiyecekleri yutmada zorluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Koku alma duyusunun kaybedilmesi  ve  tat almada değişiklikler görülebilir.
Hastalığın son dönemlerinde hasta yatağa bağlı hale gelir.

Hamilelik Döneminde Tansiyon Yükselmesi İnme Olasılığını 40% Arttırıyor
Hamilelik döneminde yüksek kan tansiyonu, annelerin hayatlarını ömür boyunca inme, veya iskemik beyin-damar hastalığı riski yaratmaktadır.
Covid 19 (Corona Virüs) Nasıl Bulaşır?
Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi, Covid 19 virüsünün insanlara bulaşmasına ilişkin yeni bilimsel kanıtları resmi olarak açıkladı.Buna göre virüsün…
Jocasta Sendromu (Kıskanç Anne Sendromu) Nedir?
Jocasta sendromu çoğumuza ismen yabancı gelse de hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir hastalıktır. Annenin erkek çocuğuna aşırı bir bağlılığı ve sevgisi söz konusudur.
Diş Gıcırdatma Nedir? Neden Diş Gıcırdatılır?
Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen hastalığın tıptaki ismi Bruksizm’dir
Nasır Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?
Yürümenin getirdiği bir sorun olan nasır toplumda oldukça yaygındır. Nası tedavisinde de farklı yöntemler uygulanmaktadır.
4 Soruda HPV(Human Papilloma Virusu)
Human Papilloma Virusu son yıllarda kadınlarda kanser etkenleri arasında önemli bir yer alması ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşıın olması nedeniyle sağlık gündeminde ön sıralarda yer bulmaktadır.
Bell Felci Nedir?
Bell felci, 7. sinir felci olarak bilinir.
Üner Tan Sendromu Nedir?
Üner Tan Sendromu, ilk kez Türkiye’de Prof.Dr. Üner Tan tarafından tanımlanmıştır. 
Sinüzit Görme Yetinizi Etkiler!
Sinüsler, baş kısmında burnun her iki yanıyla alın kısmında yer alan boşluklardır. Enfeksiyon gelişimi sonrası bu boşluklar iltihaplı mukus salgısıyla dolar ve sinüzit oluşumuna neden olur.
Tırnak Batması Nedir?
Tırnak batması birçok kişide görülmekte olan ve insanın yürüyüşüne, günlük aktivitesine engel olacak kadar rahatsız eden,oldukça  ağrılı bir…
Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Tırnak batması sıklıkla karşılaştığımız ve özellikle hareketli kişilerin yaşam kalitesini  bozan bir hastalıktır
Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak, yerleşme kanaması gibi ifadeler doğurganlık çağındaki kadınlar tarafından sıklıkla merak edilen konular arasındadır.…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com