Sifilis Tahlili

18.06.2018 10:23 | Güncelleme: 03.05.2020 10:04
Sifilis , frengi olarak da bilinen bir bakterinin neden olduğu tedavi edilmediğinde kronikleşen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
Sifilis Tahlili
A

Sifilis , frengi olarak da bilinen bir bakterinin neden olduğu tedavi edilmediğinde kronikleşen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.Antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilmektedir.
Sifilis tanısında çeşitli tahlil yöntemleri kullanılmaktadır. Sifilisin (Frengi) tanısı özel mikroskopik ve histopatolojik inceleme yöntemleri ile etken bakterinin gösterilmesi ve serolojik testlerle konur.
Serolojik olarak kanda antikor araştıran testler yapılır. Primer sifilizden 4-8 hafta sonra pozitifleşen VDRL (Venereal Disease Reseach Laboratory) ve RPR (Rapid Plasma Reagin) testleri taramada ve tanıda en sık kullanılan tahlillerdir.Bu testler birçok laboratuvarda bulunmakta ve uygulanmaktadır.Ancak bu testlerle yalancı pozitiflik veya negatiflik olabilmektedir.
Kesin tanıda ise daha duyarlı ve özgül, ancak daha pahalı ve daha ayrıntılı olan ileri teknik gerektiren farklı tahlil yöntemleri kullanılmaktadır.Bu tahlil yöntemlerinin başlıcaları ise TPHA, FTA-ABS, PCR dır. Bunlar daha çok tanıyı doğrulamak amacı ile gelişmiş laboratuvarlarda çalışılmaktadır

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

mustafacelik_25 | 29.12.2013 03:25

Hocam ben 3 ay sonra VDRL VE RPR YAPILDI ZAYIF POZITIF CIKTI LEPRAYA YONLENDIRDILER ORADADA YAPILDI VDRL RPR NEGATIF CIKTI AMA SON 4 GUNDUR MIDEM BULANIYO SIFILIS IKINCI EVREDE BULANTI YAPAR DIYORLAR NE DERECE RAHATLAYA BILIRIM

Tahlil.Com | 29.12.2013 07:53
RPR gibi antikor testleri; geçmişte sifiliz geçirmiş bireyleri veya benzeri bir hastalık taşıyanları da, yalancı pozitif olarak gösterdiğinden; PCR doğru teşhis için büyük güvenilirlik sunmaktadır.
mustafacelik_25 | 28.12.2013 09:10

Hocam kesin sifilis tanisi iliskiden nekadar zaman sonra % 100 sonuclanir

Tahlil.Com | 29.12.2013 12:46
VDRL, RPR, TPHA, ELIZA gibi serolojik testler; vücudun T. pallidum'a karşı ürettiği antikorların tespitine dayalı olduğundan; testin yapılabilmesi için hastalığın bulaşmasından sonra minimum 1-4 hafta"pencere dönemi" adı verilen bir süre boyunca beklenilmesi gerekmektedir.Diğer taraftan PCR metodunun böyle bir süreye ihtiyaç duymaması, erken tanı imkanı sunmaktadır.
Sperm Testi (Spermiogram) Nedir? Sperm Testi Normal Değerleri,Motilitesi ve Sperm Testi Sonucu Sorgulama
Sperm testi (spermiogram), genel sperm sağlığı için bir sperm örneğini kontrol etmektir. Süreç, doktorların bir kadının hamile kalmamasının altında yatan nedenini belirlemelerine…
Protrombin Zamanı Testi (PTZ) (PT) Nedir? Protrombin Zamanı (PT,PTZ) Yüksekliği
Protrombin zamanı sıkça istenen bir koagulasyon testidir Hematoloji laboratuvarlarında otomatik cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır. Protrombin zamanı testi kısaca PTZ veya PT olarak tıp dilinde…
Protrombin Zamanı (PTZ) (PT) Testi ve Normal Değerleri Nedir?
Bu makalemizde Protrombin Testi nedir, ne zaman gerek duyarız, nasıl yapılır ve sonuçlarının ne anlama geldiğine dair bilgiler edinmeniz mümkündür. PTZ testi normal değerleri, PTZ…
C-Peptid Testi
C-peptid testi nedir? Ne işe yarar? Niye ihtiyaç duyulur? Sonuçları ne anlama gelir? C-peptide dair tüm soruların cevaplarını makalemizden bulabilirsiniz.
RDW Nedir? RDW Yüksekliği Neden Olur?
RDW alyuvar dağılım genişliği anlamına gelir.Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir.Hemogram testi değerlendirilmesinde RDW yüksekliği merak edilen bir konudur.
Sedimentasyon Hızı Ne Demektir?
Sedimentasyon hızı testi , alyuvarların çökme hızının ölçüldüğü testtir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com