Kan Örneği İle Depresyon Tanısı Koyulabilecek Testler Geliştiriliyor

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 09.05.2020 02:19
Psikiyatrik bir rahatsızlık olduğundan sıkça karıştırılabilen, teşhisi zor ama çok yaygın görülen depresyonu kan testiyle belirlemek mümkün olacak.
Kan Örneği İle Depresyon Tanısı Koyulabilecek Testler Geliştiriliyor
A

Psikiyatrik bir rahatsızlık olduğundan sıkça karıştırılabilen, teşhisi zor ama çok yaygın görülen depresyonu kan testiyle belirlemek mümkün olacak.Bilim adamlarının üstünde çalıştığı yöntemle kandaki RNA düzeyine bakılarak belirli genlerin etkinliği ile ilgili bilgi ediniliyor.
Bu yaklaşımdan yola çıkan Hollandalı bilim insanları majör depresyon bozukluğu olan kişilerin ve sağlıklı kişilerin gen ifade profillerini değerlendiriyorlar.
Depresyon olabileceğinden şüphelenilen kişilerin kan örneklerini incelenerek, major depresyon sorunu olan ancak tedavilerine başlamamış kişileri, sağlıklı olan kişilerden ayırabilme imkanı sağlayan genler üzerinde çalışmalar yapılıyor.
Yeni geliştirilmekte olan kan testinin, depresyonun moleküler düzeyde teşhisi için önemli olduğunu vurgulanıyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
ANA Tahlili Paterni Değerlendirmesi
ANA testi; otoimmün hastalıkları tanısında kullanılan bir tahlildir. IFA yöntemiyle yapılan ANA testlerinde, test paterninin değerlendirilmesi klinik yönden önem taşır.
Hepatit B Tanısında Hepatit B Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit B günümüzde sık görülen bir hepatit türüdür, Hepatit B tanı ve takibinde farklı Hepatit B testleri kullanılmaktadır.
24 Saatlik İdrar Testleri İçin Vanilyasız Diyet Nasıl Yapılır?
24 saatlik idrar testlerinden Vma (Vanilmandelik Asit), Metanefrin, Katekolaminler ,Seratonin, 5-Hidroksiindol Asetikasit için yapılması gereken vanilyasız diyet uygulamasını sizlerke paylaşıyoruz.
Mikroalbumin Ölçme Testi Nedir?
Mikroalbumin ölçme testi, böbrek hastalıklarının tanısında yapılması gereken ilk işlemdir.
Kan Tahlili İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Laboratuar tetkiklerinde doğru sonuç alabilmemiz için kan örneği verirken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır.
Tokluk Kan Şekeri, Açlık Kan Şekerinden Düşükse Nasıl Yorumlanmalıdır?
Açlık kan şekeri bazı durumlarda tokluk kan şekerinden yüksek çıkabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com