Sık Ultrason Bebeğe Zarar Verir mi?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 20.12.2020 02:46 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Ultrason; annenin, doğmamış bebeğini izlemesinin en güzel yoludur. Hamileyken sık ultrason çektirmenin bebeğe zararlı olup olmadığı da merak edilen bir konudur.
Sık Ultrason Bebeğe Zarar Verir mi?
A

Ultrason; annenin, doğmamış bebeğini izlemesinin en güzel yoludur. Anneleri çok mutlu eden ultrason, daha sık yapılmak istenebilir.

İlk aylarda doktor kontrolleri sık tekrar edilmez. Ancak anne adayları özellikle ilk gebeliklerde sık sık bebeğini görmek ve iyilik halinden emin olmak isterler. Bu sebeple çeşitli bahanelerle sık doktora gitmek ve bebeklerinin iyi olduğundan emin olmak isterler. Peki sık ultrasonun zararı var mıdır?

Ultrason Cihazında Radyasyon Var mı?

Sık ultrasonda en çok korkulan radyasyondan dolayı çocuğun zarar görmesidir. Kesinlikle ultrasonda radyasyon yoktur ve bebeğe bu manada kesinlikle zarar vermez.

Vajinal Ultrason Düşük Yapmaya Sebep Olur mu?

Vajinal ultrason, bebeğin karından değil de vajinadan değerlendirilmesi için yapılır.

Vajinal ultrason en sık ilk dönemlerde yapılır. Çünkü bebek, ilk dönemlerde karın kısmından net olarak görülemeyebilir. Bu sebeple özellikle ilk 8 haftada, gebeliğin sağlıklı olup olmadığının anlaşılabilmesi için, gebelik muayeneleri vajinal ultrason ile yapılabilir. Bu durumda anne adayları düşük riski olup olmadığını merak ederler.

Gebelik, sağlıklı ise vajinal muayene ile bebeğin düşme ihtimali yoktur. Çünkü, bebek zaten rahim bölgesine tutunmuştur ve ultrason cihazı bu bölgeye zarar vermez. Vajinal ultrason sonrası bir düşük meydana gelmişse, bu zaten sağlıksız bir gebeliktir. Vajinal muayene, sadece kolay düşmesini tetiklemiş olur. Yani ortada zaten düşmüş, ancak henüz vajinadan uzaklaşmamış bir gebelik var demektir.

Bazen vajinal muayene sonrası kanama görülür ki, bu da anne adayını korkutur. Ancak bu, vajinanın dış kısmından gelen kanamadır rahim kanaması değildir. Bu sebeple yine bir zarardan bahsedilemez.

Sık Ultrasonun Zararı Nedir?

Sık ultrasonun tek zararı; oluşturduğu ses dalgalarından dolayı, bebekte duyma bozukluğuna sebep olmasıdır. Bu ihtimal değerlendirilerek, çok sık ultrason isteğinde bulunulmamalıdır.

 

Ultrasonografi nedir? Ultrason Hakkında Genel Bilgiler
Ultrason ya da ultrasonografi günümüzün vazgeçilmez bir tanı yöntemi olmuştur.
Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Hangi Kan Grubu Hangi Kansere Yatkındır?
Yapılan araştırmalara göre; bazı kan grupları, bazı kanserlere daha yatkındır.
Kan Ve İdrarda Uyuşturucu Nasıl Tespit Edilir
Uyuşturucu maddeler idrar, plazma, tükürük ve ter  yoluyla tespit edilir.
Gaitada Gizli Kan Testi Neden Yapılır?
Dışkıda gizli kan testi; sindirim ve boşaltım sisteminde herhangi bir kanamanın olup olmadığı araştırmasının yapılmasında kullanılan testtir.
Romatizma Teşhis Tahlilleri Nelerdir?
Romatizma teşhisi bu konuda uzman romotologların gözlemi ile konulmaktadır.
NST Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?
NST; anne karnında bebeğin kalp atışlarının ölçülmesidir.
Gaitada Amip Antijeni Nasıl Bakılır?
Amibiazis; parazit kaynaklı bir bağırsak hastalığıdır. Amip araştırılması için gaitada amip antijeni testi yapılmaktadır.
Kruger Yöntemiyle Yapılan Spermiogram Testinde Normal Şekilli (Morfoloji) Spermatozoa Yüzdesi Oranlarının Değerlendirilmesi
Bu yazımızda Kruger yöntemiyle spermiogram testinde normal şekilli (morfolojili) spermatozoa bulunma oranı değerlendirilmesi ve muhtemel gebelik oranları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
Ankara Diyabet Derneği Diayabet Hastalarını 13 Kasım'da Buluşturuyor
Ankara Diyabet Derneği, Dünya Diyabet Günü nedeniyle, Ankara Güven Hastanesi işbirliği ile diyabetli hastalara yönelik eğitim etkinliği düzenledi.
Tahlil İçin Kan Vermeden Önce Önemli Öneriler
Tahlil için kan vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu önerileri birlikte inceleyelim.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com