Sivilcelere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

04.02.2017 11:17 | Güncelleme: 13.02.2021 12:02
Sivilce, vücutta meydana gelen iltihaplı kabarcıklardır. Bu kabarcıklar bazı vücutlarda ortamını bulduğundan dolayı kolaylıkla dağılır ve çoğalır.
Sivilcelere İyi Gelen Besinler Nelerdir?
A

Sivilce Nedir?

Sivilce, vücutta meydana gelen iltihaplı kabarcıklardır. Bu kabarcıklar bazı vücutlarda ortamını bulduğundan dolayı kolaylıkla dağılır ve çoğalır. Dokunulduğunda kalıcı izler bırakır ki hiç istenen bir görüntü de değildir. Özellikle yüz bölgesinde konumlanır ve alın gibi sert bölgelerde meydana geldiğinde oldukça acı veren, zonklamalara sebep olan cilt hastalığıdır. 

Sivilce Neden Olur?

Sivilce oluşumunun pek çok sebebi vardır. 

Karaciğer hastalıkları; karaciğer kanın temizlenme mekanizmasının temelini oluşturur. Haliyle eğer kanınızda istenmeyen maddeler çoğunluktaysa, karaciğer bunun göstergesi olarak ciltte lekeler meydana getirir. Bu sebeple eğer bir sivilce iyileştirme talebi ile doktora başvurursanız. Öncelikle karaciğer testlerinize bakılacaktır. Özellikle yenilen aşırı yağlı ve baharatlı besinler, sivilce oluşumunda ana role sahiptir. Bu sebeple sivilce şikayetiniz varsa sebze ağırlıklı beslenmeniz, bol su tüketmeniz, kuruyemiş ve paketli gıdalardan uzak durmanız tavziye edilecektir. 

Aşırı stres, yine organları yoran ve çalışmasını aksatan unsurlardan biridir. Haliyle stresi yoğun yaşadığınız dönemlerde vücudunuzda sivilce üreterek sinyal veriyor olabilir. 

Kadınlarda adet döngüsü yine sivilce artıran faktörlerdendir. Adet dönemlerinde hormon salgıları artar. Bu sebeple kadınlarda aşırı stres, şişkinlik meydana geldiği gibi, sivilceler de meydana gelebilir. Bu son derece normal, ancak istenmeyen bir durumdur. Ne yazık ki engellenmesi mümkün değildir. 

Cilt bakım ürünleri de sivilce sebebi olabilir. Her cilt, her kimyasal ürünü kaldıramaz. Bazı ciltler özellikle daha hassastır. Bu ciltler kullanılan bazı kimyasallara tepki olarak sivilceler meydana getirir. Böyle durumlarda o ürünü kullanmakta ısrarcı olmamakta fayda vardır. 

Sivilceye İyi Gelen Besinler Nelerdir? 

Herkesin şikayetçi olduğu, görüntüsü hoş olmayan sivilcelere iyi gelen besinler;  kırmızı üzüm, kızılcık, çilek, kiraz, mürdüm eriği gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için en iyi potansiyel antioksidan görevi yürüten besinlerdir.

Yoga Nedir, Vücuda Yararları Nelerdir?
Yoga günümüzde popülerliği artmış uygulamalardan biridir
Sarı Leblebinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Sarı leblebi aslen nohut kökenlidir
Ramazan Ayında Kalp Hastaları Dikkatli Olmalı
  Her yıl ramazan ayı boyunca oruç tutan kişi tarafından büyük bir mutlulukla  beklenen bayram geldiğinde oruç bitti diye birden fazla yemeye başlar
Bebeğin Konuşması İçin Yapılması Gerekenler
Bebek, ebeveyn elinde adeta bir hamurdur
Yaban Mersini Şeker Hastalarının Umudu Olabilir
Uzmanlar yaban mersininin şeker hastalığına iyi geldiğini belirtiyorlar
Sesi Doğru Kullanma Önerileri
Bir ömür sağlıklı bir sese sahip olmak için ses tellerinin sağlığını korumak oldukça önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com