Mantar Tahlili Nedir? Mantar Tahlili Neden Yapılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 04.05.2020 07:02
Mantar tahlilleri, mantar enfeksiyonu tanısı koymak ve hangi mantar veya mantarların hastalık etkeni olduğunu saptamak amacıyla yapılan tahlillerdir
Mantar Tahlili Nedir? Mantar Tahlili Neden Yapılır?
A

Mantar tahlilleri, mantar enfeksiyonu tanısı koymak ve hangi mantar veya mantarların hastalık etkeni olduğunu saptamak amacıyla yapılan tahlillerdir.
Bu tahlillerin cinsine göre, gerektiği zaman hangi mantarın hangi ilaçla tedavi edilmesi gerektiği de anlaşılabilmektedir.
Mantar tahlilleri mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.
Mantar tahlili, mantar enfeksiyonundan kuşkulanılan bölgeden alınan örnekle yapılır.
Deri kazıntıları, tırnak, saç, vücut sıvıları kan numuneleri örnek alınan bölgelerdir.
Mantar tahlillerinin başlıcaları ise mantar kültürü, mantar mikroskopisidir.Mantar mikroskopisi lam ve lamel aracılığı ile direkt preparat hazırlanarak yapılabildiği gibi özel boyalar ile alınan örneğin boyanması sonrası mikroskopta 100 lük büyütme ile incelenmesi ile yapılır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

kelfem | 01.03.2013 10:58

Hocam mantar tedavisinden sonra tekrar etmesi normalmidir ? Tamamen bu sorun çözülebilirmi Teşekkürler.

Tahlil.Com | 02.03.2013 07:46
Mantar tedavisi uzun soluklu bir tedavidir.Aylarca doktorunuun önerdiği ilaçları kullanmanız gerekebilir. Bir çok hasta bir kaç haftalık ilaç kullunımından sonra, iyileştim nasıl olsa diye tedavilerini duraklatmakta ve bundan sonra da maalesef hastalık tekrar etmektedir.
Lökosit Yüksekliği Nedir?
Lökosit, vücudun beyaz kan hücrelerinden bir tanesidir.Kanda lökosit yüksekliği de özellikle kan sayımı tahlillerinde çıktığında sebebi merak edilen bir durumdur.
Bebekler İçin Yapılması Gereken 4 Önemli Tahlil Nedir?
Bebeklerimizin sağlığı ve önceden tanı konulabilen hastalıkların teşhisi için 4 önemli tahlilden bahsetmek istiyoruz.
Yüz Felci ve Tanısında Kullanılan Tahliller
Yüzde seğirme, güçsüzlük veya hareketsizlik yüz sinirini ilgilendiren bir hastalığın bulgularıdır.Doktorlar yüz felci tanısında bir takım tahliller isteyebilir.Bu…
Batı Nil Virusu (West Nil Fever) (WNF) Türkiye'de
Gün geçmiyor ki,sağlığımızı tehdit eden bir virus veya bakteri ortaya çıkmasın. Batı Nil Virüsü vakaları Türkiye'de de görülmeye başlandı.Batı Nil Virüsü…
Tahlil.com Hakkında Görüşlerinizi Bize Yazar mısınız?
Tahliller ve tahlil yorumlanmasına dair ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bekliyoruz.
Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?
Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Korunmasız ilişki sonrası kadınlar hamile olup olmadıklarını merak eder.Hamile olduğunu kaç günde…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com