Mantar Tahlili Nedir? Mantar Tahlili Neden Yapılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 04.05.2020 07:02
Mantar tahlilleri, mantar enfeksiyonu tanısı koymak ve hangi mantar veya mantarların hastalık etkeni olduğunu saptamak amacıyla yapılan tahlillerdir
Mantar Tahlili Nedir? Mantar Tahlili Neden Yapılır?
A

Mantar tahlilleri, mantar enfeksiyonu tanısı koymak ve hangi mantar veya mantarların hastalık etkeni olduğunu saptamak amacıyla yapılan tahlillerdir.
Bu tahlillerin cinsine göre, gerektiği zaman hangi mantarın hangi ilaçla tedavi edilmesi gerektiği de anlaşılabilmektedir.
Mantar tahlilleri mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.
Mantar tahlili, mantar enfeksiyonundan kuşkulanılan bölgeden alınan örnekle yapılır.
Deri kazıntıları, tırnak, saç, vücut sıvıları kan numuneleri örnek alınan bölgelerdir.
Mantar tahlillerinin başlıcaları ise mantar kültürü, mantar mikroskopisidir.Mantar mikroskopisi lam ve lamel aracılığı ile direkt preparat hazırlanarak yapılabildiği gibi özel boyalar ile alınan örneğin boyanması sonrası mikroskopta 100 lük büyütme ile incelenmesi ile yapılır.

YORUMLAR

kelfem | 01.03.2013 10:58

Hocam mantar tedavisinden sonra tekrar etmesi normalmidir ? Tamamen bu sorun çözülebilirmi Teşekkürler.

Tahlil.Com | 02.03.2013 07:46
Mantar tedavisi uzun soluklu bir tedavidir.Aylarca doktorunuun önerdiği ilaçları kullanmanız gerekebilir. Bir çok hasta bir kaç haftalık ilaç kullunımından sonra, iyileştim nasıl olsa diye tedavilerini duraklatmakta ve bundan sonra da maalesef hastalık tekrar etmektedir.
C-Peptid Testi
C-peptid testi nedir? Ne işe yarar? Niye ihtiyaç duyulur? Sonuçları ne anlama gelir? C-peptide dair tüm soruların cevaplarını makalemizden bulabilirsiniz.
RDW Nedir? RDW Yüksekliği Neden Olur?
RDW alyuvar dağılım genişliği anlamına gelir.Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir.Hemogram testi değerlendirilmesinde RDW yüksekliği merak edilen bir konudur.
Sedimentasyon Hızı Ne Demektir?
Sedimentasyon hızı testi , alyuvarların çökme hızının ölçüldüğü testtir.
Eozinofil (Eosinofil) Nedir? Eozinofil Yüksekliği ve Eozinofil Düşüklüğü Hangi Durumlarda Görülür?
Eozinofil bağışıklık sistemine özel hücrelerdir. Ana görevi alerjik reaksiyonların neden olduğu iltihaplanmalara karşı vucüdu korumaktır. Eozinofil testi aynı zamanda hemogram (tam…
ASO Testi Nedir? Ne gibi Durumlarda İstenir?
ASO kan testi, Beta hemolitik streptokokların vücuttaki miktarını gösteren bir kan tahlilidir.
Gebelik Haftası Hesaplama Gebematik İle Çok Kolay
Gebelik sürecindeki her kadın kan testi değerlerine göre gebelik haftasını hesaplama ve kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmek isteği duyar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com