Suriye'de Görülen Çocuk Felci Vakaları Nedeniyle Aşı Uygulamaları Başladı

Yayın Tarihi : 2014/06/08 13:20 • Güncelleme Tarihi : 2019/03/31 23:07 •
Suriye'de son günlerde yaşanmakta olan çocuk felci vakaları  başta  Suriye’ye komşu ülkeler olmak üzere Avrupa ülkelerini de tehdit  eder hal almış durumda.
Suriye'de Görülen Çocuk Felci Vakaları Nedeniyle Aşı Uygulamaları Başladı

Suriye'de son günlerde yaşanmakta olan çocuk felci vakaları  başta  Suriye’ye komşu ülkeler olmak üzere Avrupa ülkelerini de tehdit eder hal almış durumda.
Resmi kayıtlara göre, Suriye’de  çocuk felci virusu nedeniyle   enfeksiyon geçiren 200 kişiden birinde çocuk felci oluşmuş durumda. Enfeksiyona yakalanan diğer kişiler ise potansiyel olarak çocuk felci yapabilen polio virüsünün taşıyıcısı durumundalar. Bu durumda Suriye vatandaşlarına kapılarını açmış ülkemiz de risk altında.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Suriye'de çocuk felci hastalığının görüldüğünü açıklamasının ardından harekete geçen Sağlık Bakanlığı  Suriye sınırındaki illerde aşılama kampanyası başlattı. Aşı uygulaması Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Adana'da gerçekleşecek.
Aşı uygulamasının hedef kitlesini ise 5 yaş ve altı çocuklar oluşturuyor. Bu illerde yaşayan yabancı uyruklu çocuklar da aşı kapsamına alınacak.
Ülkemizde bildirilen en son çocuk felci vakası 1998 yılında idi.  Bu nedenle  yaklaşık  olarak 15 yıldan bu güne kadar  ülkemizde çocuk felci hastalığıyla karşılaşılmıyor.
Özellikle 5 yaş ve altı çocuğu olan ailelerin en yakın sağlık merkezine başvurup aşı yaptırması uzmanlarca öneriliyor. Çocuklara uygulanan aşı, ağız yoluyla damla şeklinde veriliyor.
  
 Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?