Karpuzun Faydaları Nelerdir?

02.08.2018 10:02 | Güncelleme: 18.11.2020 12:08 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Soğuk yenmesi, bol su içermesi, tatlı olması ve her yemeğin yanına yakışmasıyla beraber, tek başına da bir öğün olabilen bir meyvedir.
Karpuzun Faydaları Nelerdir?
A

Karpuz, yaz aylarının benzersiz ve vazgeçilmez meyvelerindendir. Soğuk yenmesi, bol su içermesi, tatlı olması ve her yemeğin yanına yakışmasıyla beraber, tek başına da bir öğün olabilen bir meyvedir. Bu sebeple faydaları da çok fazla merak edilir. Çünkü insanlar hep severek yedikleri besinlerin faydalı olmasını bekler ve bi nevi yemek için bahane ararlar. Neyse ki, karpuz gerçekten oldukça faydalı ve besleyici bir meyvedir.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Yaz günlerinde sık tüketilen karpuz; C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta karoten içerir. 
Kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Karpuzun içeriği büyük oranda sudur. Bu sebeple idrar oluşumunu artırır ve böbreklerin çalışmasını destekler.

Karpuz, yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır. Şekeri az, suyu çok olduğundan öğün aralarında tüketildiğinde midede doluluk oluşturur ve tokluk hissi verir. Ayrıca sindirimi hızlandırır. Bu sebeple ana öğün değil de ara öğün olarak dahi tüketilmesi fayda sağlayacaktır.

Güzel bir detoks içeceğidir. Bu sebeple özel karışımlar hazırlarken, karışımları tatlandırmak, serinletmek, hafifletmek için de kullanılabilen yegane besinlerdendir.

Karpuz, az miktarda da olsa barındırdığı "likopen" maddesi, kalbi enfarktüs olasılığına karşı koruyor.

Kimler Karpuzu Az Tüketmelidir?

Karpuz her ne kadar faydalı olsa da, bu sınırsız tüketim anlamına gelmemelidir. İçeriğinin çoğu su olduğundan, devamlı yendiğinde tokluk oluşturacağından, diğer besinlerin alımını engelleyebilir. Neticesinde uzun sürelerde yeterince beslenemeyen vücut, baş dönmeleri, halsizlik ile tepki verecektir.

Bunun dışında karpuz, tatlı meyvelerdendir. Yani üzüm, incir gibi, şeker hastalarının dikkatli yemeleri gereken meyvelerdendir. Şeker hastalarınca karpuzun fazla tüketilmesi şekeri yükseltir.  

 

Yemek Arkasından Çay İçmek Zararlı Mıdır?
İnsanın günlük demir ihtiyacı vardır. Ancak çay demir emilimini olumsuz yönde etkilyebilir.
Gebelik Düşüncesi ve Radyasyon
Radyasyon; teknolojik aletlerde bulunan direkt ışınlardır.
Kserostomi: Ağız Kuruluğu Nedir?
Kserostomi yani ağız kuruluğu, çene altında yer alan tükürük bezlerinin gerektiği kadar çalışmaması halinde oluşan bir durumdur.
Siyah Noktalara Doğal Bir Çözüm: Limon ve Karbonat
Özellikle burun çevresinde görülen siyah noktalar kişiyi oldukça rahatsız ediyor.
Göz Numarası Büyümesi Durur mu?
Göz numarasının ilerlemesi belirli yaş aralıklarında hızlanır ve durağanlaşır.
Palm Yağı Nedir? Sağlığımıza Zararları Nelerdir?
Palm yağı çeşitli hazır gıdalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu yağın sağlığımıza bazı zararları vardır. Palm yağının sağlığımıza zararları konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler…
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Kimler Tüketmemelidir?
Alkali; pH değerinin 7,5 ve üzeri olmasını ifade eder. Son zamanlarda sıkça beslenme tarzı olarak sıklıkla gündeme gelmiştir ve sağlıklı yaşama katkıları pek çok araştırma ile…
Koyu Renkli İdrar Neyin Belirtisidir?
İdrar rengi vücuttaki su oranını  göstergesidir.
Karın Şişkinliği ve Gaz Problemine İyi Gelen Yiyecekler
Karın şişkinliği ve gaz problemi  sık görülen  sağlık sorunlarıdır.
Rotavirüs Aşısı
Rotavirüsü enfeksiyonu çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerinden biridir.
Doktorunuza Sormadan Haplarınızı Çiğnemeyin
Hapların çiğnemesi yutmasından daha kolay görünür.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com