Kahverengi Akıntı Nedir? Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir?

15.09.2018 11:22 | Güncelleme: 04.03.2020 10:17 | Yazar: Dr. Cem Argun
Vajinada kahverengi akıntı kadınlarda adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Kadınlarda görülen akıntılar arasında kahverengi renkte akıntı da sıklıkla merak edilen bir konudur. Kadınlarda vajinadan gelen kahverengi akıntı ile gebelik veya hastalıklar arasında bir ilişki olup olmadığı ve kahverengi akıntının neden görüldüğü konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Kahverengi Akıntı Nedir? Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir?
A

Kahverengi Akıntı Nedir?

Kadınlarda vajinal akıntı adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Vajinal akıntının rengi ve görünümü  adet döngüsünün farklı evre ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Kadınlarda ovulasyon yani yumurtlama evresinden önce,  adet döngüsünün başında, mukus üretimi en yüksek oranlardadır.

Kadınlarda adet görüldükten sonra meydana  gelen kahverengi akıntı oluşumu ve olası nedenleri sıklıkla merak edilmektedir. Vajinal akıntılar arasında yer alan ve kahverengi renkte olan bu akıntı kadınlarda farklılık gösterebilir. Adet dönemlerinde görülen kahverengi akıntı her zaman ciddi bir sorun veya hastalık belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Kahverengi akıntı kesin bir gebelik bulgusu da değildir.

Sağlıklı kadınlarda da adet dönemi boyunca zaman zaman kahverengi renkli akıntı görülebilir. Kadınlarda görülen ve çoğu zaman da merak konusu olan kahverengi akıntılar adet sonrası hafif bir leke şeklinde olabileceği gibi kimi zaman da yoğun şekilde görülebilir. Ortalama her 20 kadından birinde kahverengi akıntı görülebilmektedir.

Kahverengi Akıntı Tehlikeli midir?

Vajinada kahverengi akıntı çoğu zaman endişelenecek bir durum olmasa da kimi zaman da tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle kahberengi akıntı göz ardı edilmemelidir.

Vajinada Kahverengi Akıntı

Kadınlara Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kadınlara adet dönemi sonrası görülen kahverengi akıntı fizyolojik yani olağan (normal) şekilde de görülebilir. Bunun çoklukla nedeni geciken adet kanamalarının  kimi zaman adet dönemi sırasında ve sonrasında kahverengi, koyu kırmızı veya koyu kahverengi bir akıntıya da yol açabilmesidir.

Kahverengi vajinal akıntılara en sık olarak endometriyumdan kaynaklanan ölü rahim (uterus) hücreleri yol açar. Bu durum korkulacak bir sorun değildir.

Adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı kadınlarda uterusun yani rahim mukozası olan endometrium dokusundan kaynaklanmaktadır ki bu çoğunlukla olağandır ve normal olarak kabul edilebilir. Endometriyum olan kadınlarda her adet dönemi sırasında adet kanamasını sağlamaktadır.Ayrıca adet kanaması sonrası rahmin temizlenmesi olarak adlandırılan dönemde de kahverengi akıntılar görülebilmektedir.
Kahverengi  akıntı temizlenme sürecinden kaynaklanıyorsa o zaman belli bir zaman içinde durması gerekir geçmezse kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

Adet döneminin sonlarında halen adet görülmemiş veya adet gecikmesi olmuş ise  kahverengi renkte akıntı görülebilir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve bol su içme gibi önlemler bu basit sorunu ortadan kaldırabilir. 

Kahverengi Akıntı Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı farklı nedenlere de bağlı olabilir:

  1. Rahmin yüzeyinin ve aynı zamanda rahmin ağzının yaralanması, yıkımı  
  2. Rahimde görülen polipler
  3. Kronik vajinal mantar enfeksiyonları (kandidiyaz)
  4. PID (pelvik inflamatuar disease): Pelvisin iltihabi hastalığı 
  5. Bakteriyel vajinosis, vajen enfeksiyonları (vaginitler)
  6. Rahim ağzı kanseri
  7. Menopoz öncesi ve menopoz gibi adet döngüsünün birçok safhası da bir uyarı işareti olarak adet dönemi sonrasında kahverengi akıntıya neden olabilir.  
  8. Kahverengi akıntı kimi zaman gebeliğe bağlı görülen implantasyon yani yerleşme kanaması kaynaklı da olabilir.Adet dönemimin sonlarında kahverengi akıntı görülebilir.Gebelik belirtisi  olabilir ancak asla tek başına bir gebelik tanı kriteri olamaz.

Hastalıklara bağlı kahverengi akıntı genito üriner sistemden  kaynaklanan hastalıklara bağlıysa bir takım belirtiler de akıntıya eşlik eder.Bunlara örnek olarak,  vajina ağzında kaşınma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cilt tahrişi, sık aralıklarla tuvalete çıkma, iştah kaybı, disfonksiyonel uterin kanama, vajina içinde yanma hissi, ruh hali dalgalanmaları ve depresyon gösterilebilir.  

Kahverengi Akıntı Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda hahverengi renkteki akıntılar  bir sağlık sorunundan ötürüyse bu durumda hastalığın nedenine yönelik ilaç tedavisi, cerrahi girişim, diyet programları ,gerekirse  kemoterapi gibi  tedavi yöntemlerine gereksinim duyulabilir.Bu tedavileri tercihen kadın doğum doktoru yapmalıdır.

Kahverengi Akıntının Tanısı Nasıldır?

Kahverengi akıntının araştırılması için doktorlar sıklıkla smear testi ve bir takım tahliller ( hormon tahlilleri, mikrobiyolojik tahliller,( vajen kültütü ve mikroskopisi gibi), biyokimyasal tahliller, radyolojik tahliller vb.) isteyebilir. 

Kahverengi Akıntı ve Gebelik

Kahverengi akıntının gebelikle ilgisi olup olmadığı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir hususdur.
Kahverengi akıntı kimi zaman gebeliğe bağlı görülen implantasyon yani yerleşme kanaması kaynaklı da olabilir.
Adet dönemimin sonlarında kahverengi akıntı görülebilir.Gebelik belirtisi  olabilir ancak asla tek başına bir gebelik tanı kriteri olamaz. Bu tür şüpheli durumlarda ancak gebelik testi yapılması durumunda gebelik tanısı  koyulabilir.

Kahverengi Akıntı ve Kaşıntı

Kahverengi akıntıya kaşıntı eşlik ettiğinde ilk olarak akla vajinal enfeksiyonlar gelir.Bu hastalıklar vaginosis veya vajinit olarak da adlandırılır.Özellikle mantarların yol açtığı vajinal enfeksiyonlar kaşıntı ile birlikte seyreder. Candida isimli bir mantara bağlı olarak vajinal enfeksiyonlar kaşıntılı olarak klinik belirtiler verir.Bu durumda doktor vajinal enfeksiyon yönünden vajen kültürü ve vajen mikroskopisi isterler. Bu enfeksiyonun tedavisi için vajina için ovüller, ağızdan haplar ve vajina ve ağzına sürülen kremler kullanılmaktadır.

Kahverengi Vajinal Akıntı Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Bu durumda en doğru olan jinekolojik bir muayene için kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır.Doktorunuz muayene sonrası bunun olağan bir durum olup olmadığı konusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Gerek görür veya bir hastalıktan şüphe duyarsa da bir takım ilave tahliller de isteyecektir.Muayene sonrası tahlillerin de değerlendirilmesiyle tıbbi tedavi ve/veya periyodik kontroller yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verecektir.

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Smkl | 10.04.2019 01:18

Merhaba lütfen çok acil cevaplar mısınız? Geçtiğimiz ay nişanlımla 3 kez ilişkiye girdik ve ikisinde ella ertesi gün hapını kullandım. Hiçbiri yumurtlama döneminde değildi, boşalma olacağı sırada hep çıktı ve boşalma olmamasına rağmen temizlendim, ve bu pazar regl oldum normalde bugün yani salı günü başlaması gerekiyordu ilk iki gün kanama normal renkliydi ara ara pıhtılar düşüyordu ve arada koyu renk kanama vardı. Dün akşamdan sabaha kadar sadece az miktarda kahverengi siyahımsı kanama vardı ve bugün sabahtan akşama kadar iki-üç damla kahverengi kanama olmuştu. 2 gündür baş dönmesi var ama ben psikolojik olduğunu düşünüyorum ve şuan reglim kesildi bununda psikolojik olduğunu düşünüyorum. Daha önce istenmeyen bir gebelik yaşadım onun korkusuyla olabileceğini düşünüyorum. Sizce sebebi nedir?

Tahlil.Com | 11.04.2019 09:49

Adet gördüğünüz için hamilelik ihtimali mümkün görülmüyor.
Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Smkl | 10.04.2019 12:49

Geçtiğimiz ay nişanlımla 3 kez ilişkiye girdik ve ikisinde ella ertesi gün hapını kullandım. İlki yumurtlama döneminin son günüydü, boşalma olacağı sırada hep çıktı ve boşalma olmamasına rağmen temizlendim, ve bu pazar regl oldum normalde bugün başlaması gerekiyordu ilk iki gün kanama normal renkliydi ara ara pıhtılar düşüyordu ve arada koyu renk kanama vardı. Dün akşamdan sabaha kadar sadece az miktarda kahverengi siyahımsı kanama vardı ve bugün sabahtan akşama kadar iki-üç damla kahverengi kanama olmuştu. 2 gündür baş dönmesi var ama ben psikolojik olduğunu düşünüyorum ve şuan reglim kesildi bununda psikolojik olduğunu düşünüyorum. Daha önce istenmeyen bir gebelik yaşadım onun korkusuyla olabileceğini düşünüyorum. Sizce sebebi nedir?

Tahlil.Com | 12.04.2019 09:58

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

27.04 | 27.03.2019 08:46

Merhabalar. Ben bu ayin8 i adet oldum, genelde 7 gun oluyorum 3-4 gun kan geliyor ertesi gunler normal akintilar oluyor. 14 u adetim bitdi. 18 i sozlumle iliski yasadik, sürtunme yoluyla, bakireyim, ama o biraz hafifce vajinama surtub cikariyordu, ama bosalma yoktu yalniz zevk suyuydu.bosalmak istiyibcede zaten gitdi kenarda peceteye sildi, yani vajinama birwey dokunmadi. Acaba icime bir şey kaçmış olabilirmi? Zevk suyuyla birwey olurmu? 20 sinden beri, 1 hadtadir dayanmadan vajinal akintim oluyor saribeyaz çalarli birseyler, dayanmadan geliyor. Bugunde biraz kahverenki ajinti geldi, dun cok kotu omurgam agriyordu, sol taraf, bir yananda midemin yukarisi. internetde okudum, boyle seyler hamilelik belietileri diyorlad. Cok korkuyorum

Tahlil.Com | 29.03.2019 01:00

Küçük yaşlarda  olup  cinsel konularda bilgi sahibi olmadan  cinsel  deneyim yaşayan sizler gibi pek çok okurumuz var.
Bu tür  ilişki sonrası hamilelik korkusu ile bizlere bir çok soru geliyor.
Bize yazdığınız ilişki türünde  hamilelik ihtimali pek mümkün görülmüyor.

Tahlil.com doktorları olarak size önerimiz mutlak suretle aşağıdaki bağlantıyı dikkatle okuyup hamilelik oluşumuna dair bilgi sahibi olmanız.

Aşağıdaki bağlantıda belirtilen yazıları ve sorulmuş benzer soru ve uzmanlarımızca verilen cevapları dikkatle okursanız bu konuda bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz.

 

27.04 | 27.03.2019 03:17

Merhaba lutfen cevapladirisiniz. Ben bu ayin 8 i adet oldum genelikdw 7 gun oluyirum, 4 gun kan geliyor 3 gunde akinti . Ayin 14 u adetim bitti. Ve 18 i sözlûmle birlikte , sürtünme yoluyla beraber olduk, bir iki kez penisini vajinamin girisine salip cikarmiwsi ama bakireyim. Zevk suyu ondada bendede gelmiwdi, ama ustume bowalmadi yani vajinama sprem falan deymedi. Bugun ayin 28 i dunden beri belimle sûmüyüm karnimin yukarisi agriyor sanki onurga agrisi gibi, ve son 1 haftadir dayanmadan beyaz akintilar geliyor, sanki bosalmiwim gibi. Bugunde sehee uyandikda , kahverendi akinti gelmiwdi. Genelikde adetden 14-16 gunde hamile kalinir denir. Cok korkuyorum hamile ola bilirmiyim? Bel agrisi falanda gebelikde oluyor diyiyorlar.

Tahlil.Com | 29.03.2019 01:00

Hamileliğin nasıl oluştuğu konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
Cinsel konularda bilgi sahibi olmadan ve çoğunlukla da  erken yaşlarda bu tür beraberlik yaşayanlardan Tahlil.com'a  buna benzer yüzlerce soru geliyor.Bu soruların çoğu da cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sorular.
Muhtemelen yaşınız da küçük.Bu tür durumlarda hamilelik şansı yoktur.
Size önerimiz hamilelik oluşumu ve konuya dair sitemizde yazdığımız yazıları dikkatle okumanız ve bu konuda sorulmuş soru ve cevapları gözden geçirmeniz.Aşağıdaki bağlantıda konuya dair detaylı bilgi ve benzer soru ile cevapları okuyabilirsiniz.

 

sudexoa | 13.03.2019 09:35

Merhabalar 24 şubatta erkek arkadaşım penisini sürttürdü boşalma olmadı ama zevk suyu gelmiş olabilir ve ben o akşam adet oldum 4 gün sürdü normalden birwz daha azdı miktar olarak 2.gün hariç ve son 2 gündür iç çamaşırımda kahverengimsi akıntı var sebebi gebelik olamaz değil mi risk yoktur

Tahlil.Com | 18.03.2019 03:39

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.

 
Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 

 

Merve567 | 28.09.2018 07:44

Merhaba evliyim adet dönemimden sonra koyu kahve renkli akıntım var internette bir çok sayfanın yazılarını okudum açıkcası yazılara göre doktora gitmeye de çekiniyorum evlenmeden önce de bu durum vardı ne yapmalıyım teşşekür ederim

Tahlil.Com | 29.09.2018 05:33
Kahverengi akıntı kadınlarda sık görülen bir durumdur.Yukarıdaki yazıda da belirtiğimiz üzere bunun pek çok nedeni olabilir.Bu konuda size önerimiz bir kadın doğum doktoruna muayene olmanız.Gerek görürse ilave tahliller de isteyecektir.
Sskk | 16.09.2018 06:51

Merhaba öncelikle şunu söylemek istiyorum regl gecikmem var 15 gün daha geç olabiliyorum iki hafta önce oldum ve 3 gündür akıntı halinde kuru kan görüyorum ilk gün çok az 1 damla kadar açık kahverengiydi ikinci gün koyu kahve rengi 3 4 damla kadar üçüncü gün simsiyahtı ve 6 damla kadar gelmişti yaşım daha 16 araştırdım rahim ağzı kanseri olabilirmiş acaba ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz lütfen

Tahlil.Com | 17.09.2018 11:56
Bu yaşta rahim ağzı kanseri çok uzak ihtimal.Rahim ağzı kanseri cinsel yönden aktif kadınlarda görülür.Smear testi ile tanısı koyulur.Yine de bir kadın doğum hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririz kahverengi akıntınızın araştırılması amacıyla.
13 | 11.09.2018 11:04

13 yaşındayım hiç adet olmadım ama iki gündür ishal oldum ve koyu kahverengi akıntı geliyo nedeni ne korkuyorum

Tahlil.Com | 15.09.2018 10:32
Öncelikle geçmiş olsun.Yaşında çok küçük.Bu durumda anne ve babana durumu anlat.Seni muayene için bir çocuk doktoruna götürsünler.Korkacak bir durum olduğunu düşünmüyoruz.
beyaz_melek_burda | 02.08.2017 06:34

Evliyim fakat yaklaşık bi haftadır kahverengi tonda akıntım var ve adet donemini duzenli görmüyorum ya 6 ayda bir veya 3 ayda bir goruyorum bazense hic görmüyorum sizce ne yapmaliyim?

Tahlil.Com | 18.01.2015 02:06

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

gyeniay93 | 09.09.2016 05:01

Merhaba 23 yaşındayım 1-7 eylul regli donemimdi ama regli gormedim 1inden bugune kadar kahve rengi akintim oluyor az az evliyim hamile olabilir miyim ? Herhangi baska birsey yok kasinti yanma gibi doktora gorunmem mi lazim ?

Tahlil.Com | 10.09.2016 06:22

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Şikayetleriniz devam ederse kadın doğum doktoruna da muayene için başvurabilirsiniz.

DAHA FAZLA GÖSTER
Kaygılı Ebeveynler ve Çocuklarda Sosyal Fobi
Çocuklarını yetiştirirken sürekli kaygı ve panik halinde davranan ebeveynlerin çocuklarında sosyal fobinin gelişme olasılığı yükselmektedir
Adetl Döneminde Çıkan Ağız Yaraları Nasıl Önlenir?
Kadınların belirli yaş aralığında düzenli olarak yaşadığı regl dönemi sırasında ağız içerisinde açılan aftlar pek çok kadının baş derdidir
Ağır Spor Yapan Kadınlarda Adet Düzensizliği Riski Vardır
Ağır spor yapan kadınlarda ilk kanama gecikmesi ve iki dönem arasindaki sürenin uzama ve hiç yumurtlamama riski vardir
Kanser Tedavisinde Kök Hücre Teknolojisi
Kanserin görülme sıklığının hızla artmasına paralel olarak gelişen teknolojiyle birlikte bu hastalığa karşı geliştirilen tedavi yöntemleri de artmaktadır
Duş Başlığının Hijyeni Önemlidir
Her yıl binlerce kişi Non-Tüberküloz Mikobakteri enfeksiyonu sebebiyle tedavi görür
Kadınlarda Saçlar Neden Dökülür?
Özellikle kadınlar için çok önemli olan saçların gün içerisinde 50-100 adet saç teli kaybının normal olduğunu söyleyen saç uzmanları ve doktorlar daha fazla dökülmelerin kontrol altına alınması gerektiğini…
Hamilelikte Sivilce Gelişimi Normaldir.
Hamilelik sürecinde değişen hormonlarla birlikte ergenliğin vazgeçilmez belirtilerinden olan sivilcelere tekrar merhaba diyebilirsiniz
Fazla Baskı Çocuğunuzu Kekeme Yapabilir
Kekemelik, konuşmada var olan sürekliliğin belirli aralıklarla kesintiye uğradığı bir çeşit iletişim bozukluğudur
Hamilelik döneminde görülen bulantı ve kusma bebeği korur
Hamileliğin özellikle ilk üç ayında görülen bulantı ve kusma davranışı, oldukça savunmasız olan fetusun dışarıdan gelebilecek patojenlere karşı korunması için geliştirilmiş bir davranış olabileceği üzerinde…
2015 Yılında Grip Yine Gündemde
Grip yine gündemdeki yerini koruyor
Meme Ucu Akıntısı Kanser Habercisi Olabilir.
Meme ucunda zaman zaman akıntıların görülmesi olağandır
Kemoterapi ve Radyoterapi Kemik Erimesi Yapar mı?
Kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde en sık uygulanan yöntemlerden ikisi
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com