Kahverengi Akıntı Nedir? Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir?

15.09.2018 11:22, Son Güncelleme: 26.10.2018 11:59 Dr. Cem Argun
Kadınlarda vajinal akıntı adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Kahverengi akıntı ve akıntının sebepleri de sıklıkla merak edilen bir konudur.Özellikle kadınlarda vajinadan gelen kahverengi akıntı ile gebelik veya hastalıklar arasında bir ilişki olup olmadığı ve kahverengi akıntının neden görüldüğü konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Kahverengi Akıntı Nedir? Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir?
A

Kadınlarda vajinal akıntı adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Vajinal akıntının rengi ve görünümü  adet döngüsünün farklı evre ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Kadınlarda ovulasyon yani yumurtlama evresinden önce,  adet döngüsünün başında, mukus üretimi en yüksek oranlardadır.

Kadınlarda adet görüldükten sonra meydana  gelen kahverengi akıntı oluşumu ve olası nedenleri sıklıkla merak edilmektedir. Ortaya çıkan ve kahverengi renkte olan bu akıntı kadınlarda farklılık gösterebilir. Adet dönemlerinde   görülen kahverengi akıntı her zaman ciddi bir sorun veya hastalık belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Kahverengi akıntı kesin bir gebelik bulgusu da değildir.

Sağlıklı kadınlarda da adet dönemi boyunca zaman zaman kahverengi renkli akıntı görülebilir.Kadınlarda görülen ve çoğu zaman da merak konusu olan kahverengi akıntılar adet sonrası leke şeklinde olabileceği gibi kimi zaman da yoğun şekilde görülebilir. Ortalama her 20 kadından birinde kahverengi akıntı görülebilmektedir.

Kahverengi akıntı çoğu zaman endişelenecek bir durum olmasa da kimi zaman da tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorununun habercisi olabilir. 

Adet dönemi sonrası görülen kahverengi akıntı fizyolojik yani olağan şekilde de görülebilir. Bunun çoklukla nedeni geciken adet kanamalarının  kimi zaman adet dönemi sırasında ve sonrasında kahverengi, koyu kırmızı veya koyu kahverengi bir akıntıya da yol açabilmesidir.

Kahverengi vajinal akıntılara en sık olarak endometriyumdan kaynaklanan ölü rahim (uterıs) hücreleri yol açar. Bu durum korkulacak bir sorun değildir.

Adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı kadınlarda uterusun yani rahim mukozası olan endometrium dokusundan kaynaklanmaktadır ki bu çoğunlukla olağandır. Endometriyum olan kadınlarda her adet dönemi sırasında adet kanamasını sağlamaktadır.Ayrıca adet kanaması sonrası rahmin temizlenmesi olarak adlandırılan dönemde de kahverengi akıntılar görülebilmektedir.Kahverengi  akıntı temizlenme sürecinden kaynaklanıyorsa o zaman belli bir zaman içinde durması gerekir geçmezse kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

Adet döneminin sonlarında halen adet görülmemiş veya adet gecikmesi olmuş ise  kahverengi renkte akıntı görülebilir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve bol su içme gibi önlemler bu basit sorunu ortadan kaldırabilir. 

Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı farklı nedenlere de bağlı olabilir:

1.Rahmin yüzeyinin ve aynı zamanda rahmin ağzının yaralanması, yıkımı  

2. Rahimde görülen polipler

3.Kronik vajinal mantar enfeksiyonları (kandidiyaz)

4. PID (pelvik inflamatuar disease): Pelvisin iltihabi hastalığı 


5.
Bakteriyel vajinosis, vajen enfeksiyonları (vaginitler)

6 .Rahim ağzı kanseri

7.Menopoz öncesi ve menopoz gibi adet döngüsünün birçok safhası da bir uyarı işareti olarak adet dönemi sonrasında kahverengi akıntıya neden olabilir.  

8 Kahverengi akıntı kimi zaman gebeliğe bağlı görülen implantasyon yani yerleşme kanaması kaynaklı da olabilir.Adet dönemimin sonlarında kahverengi akıntı görülebilir.Gebelik belirtisi  olabilir ancak asla tek başına bir gebelik tanı kriteri olamaz.

Hastalıklara bağlı kahverengi akıntı genito üriner  sistemden  kaynaklanan hastalıklara bağlıysa bir takım belirtiler de akıntıya eşlik eder.
Bunlara örnek olarak,  vajina ağzında kaşınma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cilt tahrişi, sık aralıklarla tuvalete çıkma, iştah kaybı, disfonksiyonel uterin kanama, vajina içinde yanma hissi, ruh hali dalgalanmaları ve depresyon gösterilebilir.  

Kadınlarda hahverengi renkteki akıntılar  bir sağlık sorunundan ötürüyse bu durumda hastalığın nedenine yönelik ilaç tedavisi, cerrahi girişim, diyet programları ,gerekirse  kemoterapi gibi  tedavi yöntemlerine gereksinim duyulabilir.

Kahverengi akıntının araştırılması için doktorlar sıklıkla smear testi ve bir takım tahliller ( hormon tahlilleri, mikrobiyolojik tahliller,( vajen kültütü ve mikroskopisi gibi), biyokimyasal tahliller, radyolojik tahliller vb.) isteyebilir. 

Kahverengi vajinal akıntı görüldüğünde ne yapılmalıdır?

Bu durumda en doğru olan jinekolojik bir muayene için kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır.Doktorunuz muayene sonrası bunun olağan bir durum olup olmadığı konusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.Gerek görür veya bir hastalıktan şüphe duyarsa da bir takım ilave tahliller de isteyecektir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Merve567 | 28.09.2018 07:44

Merhaba evliyim adet dönemimden sonra koyu kahve renkli akıntım var internette bir çok sayfanın yazılarını okudum açıkcası yazılara göre doktora gitmeye de çekiniyorum evlenmeden önce de bu durum vardı ne yapmalıyım teşşekür ederim

Tahlil.Com | 29.09.2018 05:33
Kahverengi akıntı kadınlarda sık görülen bir durumdur.Yukarıdaki yazıda da belirtiğimiz üzere bunun pek çok nedeni olabilir.Bu konuda size önerimiz bir kadın doğum doktoruna muayene olmanız.Gerek görürse ilave tahliller de isteyecektir.
Sskk | 16.09.2018 06:51

Merhaba öncelikle şunu söylemek istiyorum regl gecikmem var 15 gün daha geç olabiliyorum iki hafta önce oldum ve 3 gündür akıntı halinde kuru kan görüyorum ilk gün çok az 1 damla kadar açık kahverengiydi ikinci gün koyu kahve rengi 3 4 damla kadar üçüncü gün simsiyahtı ve 6 damla kadar gelmişti yaşım daha 16 araştırdım rahim ağzı kanseri olabilirmiş acaba ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz lütfen

Tahlil.Com | 17.09.2018 11:56
Bu yaşta rahim ağzı kanseri çok uzak ihtimal.Rahim ağzı kanseri cinsel yönden aktif kadınlarda görülür.Smear testi ile tanısı koyulur.Yine de bir kadın doğum hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririz kahverengi akıntınızın araştırılması amacıyla.
13 | 11.09.2018 11:04

13 yaşındayım hiç adet olmadım ama iki gündür ishal oldum ve koyu kahverengi akıntı geliyo nedeni ne korkuyorum

Tahlil.Com | 15.09.2018 10:32
Öncelikle geçmiş olsun.Yaşında çok küçük.Bu durumda anne ve babana durumu anlat.Seni muayene için bir çocuk doktoruna götürsünler.Korkacak bir durum olduğunu düşünmüyoruz.
beyaz_melek_burda | 02.08.2017 06:34

Evliyim fakat yaklaşık bi haftadır kahverengi tonda akıntım var ve adet donemini duzenli görmüyorum ya 6 ayda bir veya 3 ayda bir goruyorum bazense hic görmüyorum sizce ne yapmaliyim?

Tahlil.Com | 18.01.2015 02:06

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

gyeniay93 | 09.09.2016 05:01

Merhaba 23 yaşındayım 1-7 eylul regli donemimdi ama regli gormedim 1inden bugune kadar kahve rengi akintim oluyor az az evliyim hamile olabilir miyim ? Herhangi baska birsey yok kasinti yanma gibi doktora gorunmem mi lazim ?

Tahlil.Com | 10.09.2016 06:22

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Şikayetleriniz devam ederse kadın doğum doktoruna da muayene için başvurabilirsiniz.

rumi3466 | 06.09.2016 02:07

Merhabalar 13 yaşındayım ve henüz regl olmadım bu son iki gündür kahverengi bir akıntım oluyor korkuyorum bunun nedeni nedir acaba

Tahlil.Com | 08.09.2016 06:44

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

ghostpoetgirl | 06.02.2016 11:27

aralıkda cinsel ilişkiye girdm kızlığım bozulmadı ama korkup 3 gün sonra ertesi gün hapı kullandım1.5 hafta kadar önce adetim bitti ama dün sarı akıntı bugünde kahverengi akıntım old ama zaten ilişkiden öncede kahverngi akıntım vardı hamile miyimdir?

Tahlil.Com | 06.02.2016 11:36

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

havvalbyrak.ha | 27.12.2015 05:46

kahverengi akıntılarım bitti fakat hala regl olmadım test yaptım negatif çıktı kahverengi akıntı sandığım bu yoğun akıntı regl olabilir mi acabaaa ?

Tahlil.Com | 27.12.2015 10:17

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

havvalbyrak.ha | 23.12.2015 01:39

Reglımden 3 hafta sonra çok yogun bir şekilde regl görüyormuş gibi kahverengi akıntım oldu daha öncede yaşadım ilaç ve krem tedavisi gördüm ama bu sefer daha yoğun geliyor.Reglim düzensiz bu ayda olmadım.bu şekilde yoğun akıntımın sebebi ne olabilir?

Tahlil.Com | 24.12.2015 01:18
Bu durumun pek çok nedeni olabilir. Eğer şikayetler devam ederse bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. 
dark-_angel-_ | 07.10.2015 05:00

Regl günüm 8 gün geçti dün ve bu gün damla şeklinde kahverengi akıntım oldu regl ağrısı gibi ağrım oluyor 5-10 dk sürüp bitiyor. kahverengi akıntının sebeplerinide araştırdım kaşnma idrar yaparken yanma v.s yok sebebi ne olabilr yardımcı olabilrmsnz?

Tahlil.Com | 08.10.2015 11:34

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.


Ayrıca kesin nedeni konusunda bir kadın doğum doktoru tarafından yapılacak jinekolojik muayene de önemli bilgiler verecektir.

DAHA FAZLA GÖSTER
Doğru Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?
Dişlerimiz, besinleri öğütmemiz ve düzgün bir diksiyonla konuşmamız için son derece önemlidir
Cips Yerine Kuru Yemiş Tercih Edin.
Kuru yemişler içerdikleri yağ asitleri nedeni ile vücudun ihtiyaç duyduğu besin gruplarındandır
Hamilelik Sürecinde Döl Yatağının Genişlemesi Nasıldır?
Sperm ile yumurta hücresi buluşup döllenme olduktan sonra, döllenmiş olan yumurta artık hızla bölünmek ve gelişmek üzere döl yatağına doğru yola çıkar
Kramp Nedir? Kramp Nedenleri Nelerdir?
Kramp kaslarda, şiddetli bir ağrı ile beraber istem dışı meydana gelen ani kasılmalar olarak tanımlanabilir
Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yapılır mı?
Lazer epilasyon; hem bayanlarda, hem erkeklerde rağbet gören, istenmeyen bölgelerdeki tüylerden tamamen kurtulmanın adıdır
Çoğul Doğum Nedir? Çoğul Doğum Nedenleri Nelerdir?
Kadınlarda  çoğul doğum yaygın bir durum  değildir
Anne Sütü Nasıl Muhafaza Edilmeli?
Anne ile bebek arasında en önemli bağı sağlayan anne sütünün bebeğe emzirilerek verilmesi gerekir
Mucize Meyve Karadutun Faydaları Nelerdir?
Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir
Yaz Aylarında Lazer Epiyasyon
Lazer epilasyon, vücudun belli bölgelerini kıl ve tüylerden arındırmak için, köklerinin yakıldığı bir operasyondur
tahlil.com
tahlil.com