Kahverengi Akıntı Nedir? Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir?

15.09.2018 11:22 | Güncelleme: 26.05.2020 02:49 | Yazar: Dr. Cem Argun
Vajinada kahverengi akıntı kadınlarda adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Kadınlarda görülen akıntılar arasında kahverengi renkte akıntı da sıklıkla merak edilen bir konudur. Kadınlarda vajinadan gelen kahverengi akıntı ile gebelik veya hastalıklar arasında bir ilişki olup olmadığı ve kahverengi akıntının neden görüldüğü konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Kahverengi Akıntı Nedir? Kahverengi Akıntı Sebepleri Nelerdir?
A

Kahverengi Akıntı Nedir?

Kadınlarda vajinal akıntı adet dönemlerinde olağan olarak görülebilmektedir. Vajinal akıntının rengi ve görünümü  adet döngüsünün farklı evre ve sürelerinde farklılık gösterebilir. Kadınlarda ovulasyon yani yumurtlama evresinden önce,  adet döngüsünün başında, mukus üretimi en yüksek oranlardadır.

Kadınlarda adet görüldükten sonra meydana  gelen kahverengi akıntı oluşumu ve olası nedenleri sıklıkla merak edilmektedir. Vajinal akıntılar arasında yer alan ve kahverengi renkte olan bu akıntı kadınlarda farklılık gösterebilir. Adet dönemlerinde görülen kahverengi akıntı her zaman ciddi bir sorun veya hastalık belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Kahverengi akıntı kesin bir gebelik bulgusu da değildir.

Sağlıklı kadınlarda da adet dönemi boyunca zaman zaman kahverengi renkli akıntı görülebilir. Kadınlarda görülen ve çoğu zaman da merak konusu olan kahverengi akıntılar adet sonrası hafif bir leke şeklinde olabileceği gibi kimi zaman da yoğun şekilde görülebilir. Ortalama her 20 kadından birinde kahverengi akıntı görülebilmektedir.

Kahverengi Akıntı Tehlikeli midir?

Vajinada kahverengi akıntı çoğu zaman endişelenecek bir durum olmasa da kimi zaman da kadınlarda tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle kahverengi akıntı göz ardı edilmemelidir. Tekrar eden kahverengi akıntı şikayetlerinde mutlak suretle bir kadın doğum uzmanına başvurup muayene olmak gerekmektedir.
Doktorunuz gerek gördüğü takdirde akıntının nedenini araştırmak üzere bazı hormon ve kan tahlilleri isteyebilir.Buna ilave olarak da vaginadan sürüntü örneği alıp vajina kültürü ve/veya mikroskopisi gibi bazı mikrobiyolojik testler isteyebilir.Smear testi de kimi zaamn bu tür şikayetlerin varlığında kadınlardan istenen tahliller arasındadır.Bu testlerde kadında adet döngüsünde bir anormallik olup olmadığı, hormonların işleyişinde bozukluk araştırılması, rahimde ve rahim ağzında hastalık araştırılması ve vajinal enfeksiyonların varlığının belirlenmesi gibi analizler yapılmaktadır.

Vajinada Kahverengi Akıntı

Kadınlara Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kadınlara adet dönemi sonrası görülen kahverengi akıntı fizyolojik yani olağan (normal) şekilde de görülebilir. Bunun çoklukla nedeni geciken adet kanamalarının kimi zaman adet dönemi sırasında ve sonrasında kahverengi, koyu kırmızı veya koyu kahverengi bir akıntıya da yol açabilmesidir.

Kahverengi vajinal akıntılara en sık olarak endometriyumdan kaynaklanan ölü rahim (uterus) hücreleri yol açar. Bu durum korkulacak bir sorun değildir.

Adet dönemi sonrasında gelen kahverengi akıntı kadınlarda uterusun yani rahim mukozası olan endometrium dokusundan kaynaklanmaktadır.Bu çoğunlukla olağandır ve normal olarak kabul edilebilir. Endometriyum kadınlarda her adet dönemi sırasında adet kanamasını sağlamaktadır.Ayrıca adet kanaması sonrası rahmin temizlenmesi olarak adlandırılan dönemde de kahverengi akıntılar görülebilmektedir.
Kahverengi akıntı temizlenme sürecinden kaynaklanıyorsa o zaman belli bir zaman içinde durması gerekir geçmezse kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

Adet döneminin sonlarında halen adet görülmemiş veya adet gecikmesi olmuş ise kahverengi renkte akıntı görülebilir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve bol su içme gibi önlemler bu basit sorunu ortadan kaldırabilir. 

Kahverengi Akıntı Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Adet döneminden sonra gelen kahverengi akıntı farklı nedenlere de bağlı olabilir:

  1. Rahmin yüzeyinin ve aynı zamanda rahmin ağzının yaralanması ve yıkımı,
  2. Rahimde görülen polipler kahverengi akıntıları tetikleyebilir,
  3. Kronik vajinal mantar enfeksiyonları (kandidiyaz, Candida enfeksiyonu gibi),
  4. PID (pelvik inflamatuar disease): Pelvisin iltihabi hastalığı,
  5. Bakteriyel vajinosis, vajen enfeksiyonları (vaginitler),
  6. Rahim ağzı kanseri,
  7. Menopoz öncesi ve menopoz gibi adet döngüsünün birçok safhası da bir uyarı işareti olarak adet dönemi sonrasında kahverengi akıntıya neden olabilir. 
  8. Kahverengi akıntı kimi zaman gebeliğe bağlı görülen implantasyon yani yerleşme kanaması kaynaklı da olabilir.Adet dönemimin sonlarında kahverengi akıntı görülebilir.
  9. Gebelik belirtisi  olabilir ancak asla tek başına bir gebelik tanı kriteri olamaz.Bu tür bir şüphede gebelik testi ile gebelik araştırılmalıdır.

Hastalıklara bağlı kahverengi akıntı genito üriner sistemden kaynaklanan hastalıklara bağlıysa bir takım belirtiler de akıntıya eşlik eder.
Bunlara örnek olarak,  vajina ağzında kaşınma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cilt tahrişi, sık aralıklarla tuvalete çıkma, iştah kaybı, disfonksiyonel uterin kanama, vajina içinde yanma hissi, ruh hali dalgalanmaları ve depresyon gösterilebilir.  

Kahverengi Akıntı Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda hahverengi renkteki akıntılar bir sağlık sorunundan ötürüyse bu durumda hastalığın nedenine yönelik ilaç tedavisi, cerrahi girişim, diyet programları ve gerekirse  kemoterapi gibi  tedavi yöntemlerine gereksinim duyulabilir.Bu tedavileri tercihen kadın doğum doktoru yapmalıdır.Tedavi öncesi akıntının nedenine yönelik tahliller ile hastalığın etkeni ortaya çıkarılmalı ve etken odaklı tedavi planlanmalıdır.

Kahverengi Akıntının Tanısı Nasıldır?

Kahverengi akıntının araştırılması için doktorlar sıklıkla smear testi ve bir takım tahliller ( hormon tahlilleri, mikrobiyolojik tahliller,( vajen kültütü ve mikroskopisi gibi), biyokimyasal tahliller, radyolojik tahliller vb.) isteyebilir. 

Kahverengi Akıntı ve Gebelik

Kahverengi akıntının gebelikle ilgisi olup olmadığı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir hususdur.
Kahverengi akıntı kimi zaman gebeliğe bağlı görülen implantasyon yani yerleşme kanaması kaynaklı da olabilir.
Adet dönemimin sonlarında kahverengi akıntı görülebilir.Gebelik belirtisi  olabilir ancak asla tek başına bir gebelik tanı kriteri olamaz. Bu tür şüpheli durumlarda ancak gebelik testi yapılması durumunda gebelik tanısı  koyulabilir.

Kahverengi Akıntı ve Kaşıntı

Kahverengi akıntıya kaşıntı eşlik ettiğinde ilk olarak akla vajinal mantar enfeksiyonlar gelir. Bu hastalıklar vaginosis veya vajinit olarak da adlandırılır.Özellikle mantarların yol açtığı vajinal enfeksiyonlar kaşıntı ile birlikte seyreder.
Bu tür durumlarda vajina çevresinde şişlik, ağrı ve kızarıklık da kadınlarda görülen şikayetler arasındadır.
Mantar kökenli vajinal enfeksiyonlarda kadınlarda görülen kahverengi akıntıya kimi zaman beyazımsı bir akıntı da eşlik edebilir.
Candida isimli bir mantara bağlı olarak vajinal enfeksiyonlar kaşıntılı olarak klinik belirtiler verir.Bu durumda doktor vajinal enfeksiyon yönünden vajen kültürü ve vajen mikroskopisi isterler. Bu enfeksiyonun tedavisi için vajina için ovüller, ağızdan haplar ve vajina ve ağzına sürülen kremler kullanılmaktadır.

Kahverengi Vajinal Akıntı Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Bu durumda en doğru olan jinekolojik bir muayene için kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır.
Doktorunuz muayene sonrası bunun olağan bir durum olup olmadığı konusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Doktorunuz muayene sonrası gerek görür veya bir hastalıktan şüphe duyarsa bir takım ilave tahliller de isteyecektir.
Bu tahliller mikrobiyolojik, patolojik (smear testi gibi), kan testleri ve çeşitli görüntüleme ve radyolojik tahlillerdir.
Muayene sonrası tahlillerin de değerlendirilmesiyle tıbbi tedavi ve/veya periyodik kontroller yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verecektir.

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir

YORUMLAR

| 11.04.2021 02:55

Merhaba ben düzenli regl oluyorum ama reglim den 14 gün sonra kahverengi akıntım geliyor ve genellikle idrarımı yaparken daha yoğun geliyor hiç ilişkiye girmedim bu her ay regl dan sonra oluyor sebebi ne olabikir korkulucak bı durum olabilir mi

Tahlil.Com | 12.04.2021 12:58

Sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.
gizlibirkizias | 17.06.2020 07:11

Merhaba hocam hemen cevaplarsanız sevinirim mayısın 22 si yumurtlama döneminde korumalı bir ilişkiye girdim ve geçen hafta tekrar girdim koruma konusunda da dikkatli davranıyorum herhangi bir hata görmedim(kondom) bu ay reglm 7-8 gün kadar gecikti sırt ağrısı yaşıyorum ve bugün çok az açık kahverengi akıntı geldi acaba bu akıntının sebebi regl gecikmesi mi yoksa hamile kalma ihtimalim var mı? ne kadar daha beklemeliyim

Tahlil.Com | 24.06.2020 12:56

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Aysel | 05.06.2020 09:43

Merhaba. Cevaplarsanız sevinirim.n22 yaşındayım. Bakireyim. Adet dönemim her ay yaklaşık olarak aynı dönem olsada her ayın aynı günü olmuyo ortalama 5 gün sürüyo ilk gün ağrılı olsada ertesi gün normal oluyo. Fakat bundan bir kaç ay önce 1 ay boyunca hiç normal regl olmadım sadece 1 ay gibi bir süre sürekli her gün çamaşırıma kahve rengi; koyu siyahımsı akıntılar küçük pıhtılaşmış akıntılar deyiyordu ve her gün. Bu normal regl döneminde olan kan akması gibi deyil küçük küçük lekeler halinde oluyordu. 1 ay boyunca sürekli oldukdan sonra yeni ayda normak regl olmaya başladım her zamanki gibi. Anneme doktor kontrolu gereklmi diye sordum bana temizlenme olduğunu söyledi. Fakat hala aklımda kalıyo neden olsun niye olsun diye. Lütfen cevaplarmısınız çok önemli bu bakirelikle bi ilgisi olurmu?

Tahlil.Com | 10.06.2020 09:14
Merhaba, öncelikle bu tür bir şikayetiniz olduğunda tercihen bir kadın doğum uzmanına başvurup muayene olmanızda yarar vardır.Olağan dışı bir muayene bulgusu varlığında doktorunuz bir takım tahillere gerek duyabilir.
Aysel | 05.06.2020 09:37

Merhaba. Cevaplarsanız sevinirim.nBi kaç ay öncesinde bir ay boyunca tamamen adet görmedim ve neredeyse aynı süreçte tahmini 1 ay kadar sürekli kahve rengi ;koyu siyahımsı akintilar geliyordu. Fakat bu regl dönemindeki gibi kan akması deyil de her gün

Tahlil.Com | 10.06.2020 09:24

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.

 

Ebrusakarr | 10.05.2020 02:09

Methaba hocam 19 yaşındayım ocak ayında erkek arkadaşımla surtunme yoluyla bi iliski yaşadık boşalma olmadı sadece zevk suyu geldi bunun uzerine 3 defa gayet normal bi adet gordüm ve 3 defa da test yaptım negatif karnımda ne şişlik ne bi hamilelik belirtisi var fakat bu ay adetim 4 gün gecikti 3 günden beridir kahverengi lekeler geliyor sildiğimde hamilelikle bi alakası varmıdır cok endiseleniyorum cevap verirseniz hemen sevinirim teşekkürler .

Tahlil.Com | 11.05.2020 09:52

Yaşadığınız  cinsel beraberliğin ardından arka arkaya  adet görülmüş olması hamilelik olasılığının  bulunmadığını gösterir.
Hamilelik olasılığından bahsedemeyiz  bu durumda.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....
 
Hala gebe olmadığınıza ikna olmuyorsanız bir kadın doğum doktoruna başvurabilirsiniz.Size gerekli bilgilendirmede bulunacaktır.
Adacayi | 08.05.2020 09:58

Adetim bitti eşimle birlikte olduk ve sabahında kahverengi leke gelmeye başladı. Bubdurum normal mi ilk defa başıma böyle birşey geliyor

Tahlil.Com | 09.05.2020 01:33

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Bilmiyorum | 04.05.2020 01:12

Merhaba size sormak istiyorum hemen cevaplarsanız çok sevinirim perşembe prezervatif ile ilişkiye girdim sonra cuma cumartesi pazar günde bir kere olmak uzereye kahverengi sulu akıntılar geldi adet dönemine 9 gün var acaba hamile olma ihtimalim varmı ? Oruç tutuyorum ondan kaynaklana bilirmi cevap verirseniz çok sevininiirm teşekkürler

Tahlil.Com | 04.05.2020 06:46
Prezervatif güvenilir bir doğum kontrol aracıdır.Zaten kahverengi akıntı temel olarak bir gebelik belirtisi değildir.Oruç tutmanız kahverengi akıntıya sebep olmaz. Beklenen adet tarihinizde bir gecikme olursa en az 5 gün kadar tedbiren gebelik testi yaptırabilirsiniz.
busra.jpeg | 23.03.2020 02:50

Merhaba; 24 yaşındayım ve bakireyim. normalde her ayın 20 sinde düzenli olarak adet görüyorum. arada değiştiği oluyor. Ara ara vajina ve makat kısmımda bıçak saplanır gibi ağrı oluyor. 13 şubatta jinekologa gittim hem kahverengi akıntı hem batma şikayetinden dolayı, ultrason ile baktığında hiçbir sorun olmadığını söyledi. kahverengi akıntıyı da takip etmem gerektiğini söyledi. Aşağıda son 3 ayın regl takibi yer alıyor. Tekrar kahverengi akıntı gelmeye başladı ve ara ara bıçak saplanır gibi acı da hissediyorum hem makat hem vajinamda. Ne yapmalıyım ciddi bir durum mu? Bir de makat ile vajinamın orta kısmında kalan alanda siyah ben gibi birşey var. internetten araştırdığımda hps vs diyor ama hiçbir ilişkim olmadan böyle bir virüsün görülme ihtimali var mı? ve eylül ayında alt ast değerlerim yüksek çıktığı (alt 150- ast 120) için aralıklarla dahiliye gastroentroloji bölümlerine de gittim ultrason ve kan değerlerinde birşey çıkmadı ama daha doktor sonuçları gösteremedim. alt ast 45-30 arası değişiyor şu anda. nn20 aralık 2019 kahverengi 21 aralık kırmızı (21-28 aralığı adet)n———————n19 ocak 2020 kahveregi 20 ocak 2020 kırmızı (20-27 aralığı adet)n——————n12-19 şubat aralığında kanlı kahverengi akıntım oldu.n2-9 Mart aralığında adet gördüm.n—————n23 mart açık kahverengi akıntı

Tahlil.Com | 17.04.2020 04:09
Bu duurmda bir genel cerrahi doktoru ve yine bir başka dadın doğum doktoruna başvurmanız uygun görülüyori
Smkl | 10.04.2019 01:18

Merhaba lütfen çok acil cevaplar mısınız? Geçtiğimiz ay nişanlımla 3 kez ilişkiye girdik ve ikisinde ella ertesi gün hapını kullandım. Hiçbiri yumurtlama döneminde değildi, boşalma olacağı sırada hep çıktı ve boşalma olmamasına rağmen temizlendim, ve bu pazar regl oldum normalde bugün yani salı günü başlaması gerekiyordu ilk iki gün kanama normal renkliydi ara ara pıhtılar düşüyordu ve arada koyu renk kanama vardı. Dün akşamdan sabaha kadar sadece az miktarda kahverengi siyahımsı kanama vardı ve bugün sabahtan akşama kadar iki-üç damla kahverengi kanama olmuştu. 2 gündür baş dönmesi var ama ben psikolojik olduğunu düşünüyorum ve şuan reglim kesildi bununda psikolojik olduğunu düşünüyorum. Daha önce istenmeyen bir gebelik yaşadım onun korkusuyla olabileceğini düşünüyorum. Sizce sebebi nedir?

Tahlil.Com | 11.04.2019 09:49

Adet gördüğünüz için hamilelik ihtimali mümkün görülmüyor.
Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Smkl | 10.04.2019 12:49

Geçtiğimiz ay nişanlımla 3 kez ilişkiye girdik ve ikisinde ella ertesi gün hapını kullandım. İlki yumurtlama döneminin son günüydü, boşalma olacağı sırada hep çıktı ve boşalma olmamasına rağmen temizlendim, ve bu pazar regl oldum normalde bugün başlaması gerekiyordu ilk iki gün kanama normal renkliydi ara ara pıhtılar düşüyordu ve arada koyu renk kanama vardı. Dün akşamdan sabaha kadar sadece az miktarda kahverengi siyahımsı kanama vardı ve bugün sabahtan akşama kadar iki-üç damla kahverengi kanama olmuştu. 2 gündür baş dönmesi var ama ben psikolojik olduğunu düşünüyorum ve şuan reglim kesildi bununda psikolojik olduğunu düşünüyorum. Daha önce istenmeyen bir gebelik yaşadım onun korkusuyla olabileceğini düşünüyorum. Sizce sebebi nedir?

Tahlil.Com | 12.04.2019 09:58

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA GÖSTER
Koma Sonrası Anadilini Unutup Farklı Bir Dilde Konuşmak!
Dünya üzerinde nadir olarak rastlansa da koma sonrası görülen belki de en garip gelişmelerden birisi kişinin anadilini unutarak hayatında belki de çok kısa yer tutmuş bir dili akıcı bir şekilde konuşmaya…
Kilo Vermek İçin Önerdiğimiz 10 Altın Kural
Kilo vermek hemen herkesin hedeflediği bir amaçtır
Rahat Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyız?
Yorucu bir günün ardından rahat bir uykuyu hemen herkes ister
Diyet Kolalı İçecekler Diş Sağlığına Zararlıdır
Diş hekimlerine göre son yıllarda yaygınlaşan diyet, light veya şeker içermeyen kola ve meşrubat türleri dişlere zarar veriyor
Sezaryende Genel Anestezi Bebeğin Sağlığı İçin Tehlikeli Olabilir
Sezaryende de her ameliyat gibi genel anestezi yapılması gerekir
Kısırlığa Yeni Bir Umut: Spermbot
Yakın zamanda başarılı sonuçlar alındığı duyurulan 'spermbot' uygulaması yavaş spermlerden kaynaklı kısırlığa çözüm olmuşa benziyor
Limon ve Cilt Sağlığı
C vitamini bakımından oldukça zengin olan limonun tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır
Spor İçeceği ile Enerji İçeceğini Karıştırmayın
Spor içecekleri mineraller, karbonhidrat, elektrolit ve bazı tat verici maddeler içermektedir
Hamilelikte Yolculuk Yapılır mı?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları da başlamıştır
Dalış Sporuna Engel Olabilen Sağlık Sorunları
Yaz ayları yaklaştıkça dalış sporu için kurslar ve aktiviteler yoğunlaşıyor
Yağ Aldırma Nedir?
Yağ aldırma operasyonu vücudun belirli bölgelerinden ince borular yardımı ile yağ çekme operasyonudur
Oruç Nasıl Şifa Olur?
Vücut, öyle bir fabrikadır ki, tüm işleri aynı anda yapabilecek, idare edebilecek ve tabiri caizse kaliteli yakıt kullanır, kaliteli ve düzenli bakımını yaparsanız, hiç bozulmadan fonksiyonlarını normal…
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com