Antikorla Gelen Bağışıklık

19.03.2016 11:01 | Güncelleme: 13.05.2021 04:35 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Eskiden insanlığa büyük kayıplar verdiren pek çok hastalık günümüzde hafif olarak atlatılıyor
Antikorla Gelen Bağışıklık
A

Eskiden insanlığa büyük kayıplar verdiren pek çok hastalık günümüzde hafif olarak atlatılıyor. Bunun en önemli nedeni hastalıklara karşı vücudun oluşturduğu direnç sistemidir. Bu direnç hastalığa karşı oluşan antikorlarla sağlanır. Her karşılaşılan hastalık bağışıklık sisteminin yelpazesini genişletir.

Antikor Nedir?

İnsan vücudundaki hayati sıvı kandır. Kan bütün vücudu dolaşarak yararlı maddeleri organlara taşırken, zararlı olanları da toplamak suretiyle böbrekler yardımıyla dışarı atar. İşte bu sebeple vücudun savunma mekanizmasının da en önemli unsuru kandır.

Kan taşıdığı hemoglobin maddesi sebebiyle kırmızı renktedir. Ancak kan. sadece kırmızı kan hücrelerinden ibaret değildir. İçeriğinde akyuvarlar denilen, beyaz renkli sıvı, vücut savunma sisteminin kaynağıdır. Bu akyuvarlar mikropları içine alır, sindirir ve yok eder. Bu sayede vücut hastalıklardan korunur.

Vücuda her hastalık girdiğinde, vücut akyuvarlarıyla savunma oluşturur ve o mikrobu tanımlayıp savaşır. Bu tanıma sayesinde o hastalığa bağışık hale gelir. Yani o hastalığa antikor üretmiş olur. Bu sayede aynı hastalık bir daha geldiğinde vücut bundan ya hiç etkilenmez ya da çok hafif derecede hastalığı geçirir.

Bağışıklık Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalıklarla savaşma ihtimalini artırır ve kolaylaştırır. Bu yüzden bağışıklık sistemi devamlı güçlendirilmeli ve ayakta tutulmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ilk temel unsuru beslenmektir. Çünkü antikorlar antioksidanlarla beslenir ve gelişirler. Bu besinler çoğunlukla meyve ve sebzelerdir. Özellikle C vitaminince zengin besinler, bağışıklığın en önemli unsurlarıdır.

Vücudun güçlenmesinde diğer önemli mesele ise, dirençtir. Bir vücut ne kadar güçlü ise, hastalıklara toleransı da o ölçüde güçlü olur. Bu sebeple vücudu sporla güçlendirmek esastır. Yapılan sporlar özellikle tüm kasları çalıştırmalı ve akciğer hacmini artırmalıdır. Bu sayede daha gelişmiş bir bağışıklık ve hastalıklara karşı daha dirençli bir vücut beklentisi karşılanmış olur.

Greyfurt Suyu Bazı İlaçlarla Birlikte İçilmemelidir
Yapılan araştırmalara göre greyfurt suyu  ilaç zehirlenmelerine yol açabilir.
E Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?
E vitamini bir çok gıdada bulunmaktadır.
Böyle Virus Görmedim
Yaklaşık 20 yıllık hekimim. Üstelik iç hastalıkları - endokrinoloji ve metabolizma hatalıkları uzmanıyım. Maalesef biz doktorlar dahil hiç kimse böyle bir salgın, böyle bir…
Spor ve Sağlık Bölümümüz Hizmetinize Girdi
Spor ve sağlık ile ilgili yazılarımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Ev İşi Yaparken Gözünüzden Olmayın
Göz işlevsel olarak çok önemli bir duyu organımızdır.Ancak ev işi yaparken gözlerimizi de çeşitli kazalara karşı korumalıyız.
Ağız Kuruluğu Nedir? Ağız Kuruluğuna Bağlı Hastalıklar
Ağız kuruluğu, oral bölgenin ekolojik dengesinin bozulması ile birlikte diş ve diş eti hastalılarının ortaya çıkmasına neden olur.
Saç Dökülmesi ve Genetik Miras
Günümüzde ortalama her 4 kişiden birisinde kellik boyutunda saç dökülme sorunu görülmektedir.
Göz Seyirmesi Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Sıkça yaşadığımız göz seyirmesi ;göz kapağının kendi kendine istemsiz bir haldir. Göz seyirmesinin çeşitli sebepleri vardır.
İlginç Bir Olgu: Başında Boynuz Olan Kadın
Baş kısmında boynuz benzeri çıkıntı çıkan kişiler tarihte oldukça ender rastlanmış durumlardır.
Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?
Son zamanlarda özellikle de erkek çocuklarının saatlerce bilgisayar başından kalkmadığı gerçeğiyle baş başayız.
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com