Transaminazlar Hangi Durumlarda Artar?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 07.03.2020 12:07
Transaminazlar; karaciğer hücrelerinde bulunan, karaciğer hasarında dışa sızan enzimlerdir. Bu grupta yer alan enzimler özellikle karaciğer hastalıklarının tanı ve takibinde sıklıkla kullanılan kan tahlilleri arasındadır.
Transaminazlar Hangi Durumlarda Artar?
A

Transaminazlar; karaciğer hücrelerinde bulunan, karaciğer hasarında dışa sızan enzimlerdir.Bu enzim testleri biyokimya laboratuvarlarında çalışılan ve karaciğer fonksiyonları yönünden hekime doğru bilgiler veren tahlillerdir.

Transaminazlar Nelerdir?

ALT, SGPT testi ile ölçülür ve normal değeri; 0-35 U/L’dir.Kan seviyesi yükselirse, karaciğer hasarı oluşur ve ALT, SGPT enzimleri hücre dışına sızar.

ALT sadece karaciğere özgü bir değerdir.

AST ise; sadece karaciğer değil de, kalp ve iskelet kası hasarlarında da yükselebilen bir değerdir. AST; miyokard enfarktüsü tanısında da kullanılır. Alkole bağlı rahatsızlıklarda; ALT, AST’den daha belirleyicidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
York Testi Forum Bölümümüz Açılmıştır
Tahliller ve laboratuvar testleri ile  ilgili bir sağlık sitesi olan Tahlil.com'da York Testi ile ilgili forum bölümü açılmıştır.
CPK Testi
Bu yazımızda, CPK testlerinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neden yapıldığını, sonuçlarınızın nasıl olması gerektiğine dair tüm cevapları bulabilirsiniz.
EEG (Elektroensefalografi) Nedir?
EG veya uzun hali ile elektroensefalografi, beynin elektriksel dalgalarını çizelgeye döken bir tanı yöntemidir.Çoğunlukla bazı nörolojik hastalıkların tanı ve takibinde kullanılır.Nöroloji…
Ter Testi Nedir? Ter Testi Ne Zaman Yüksek Çıkar?
Ter testi kistik fibrozis adı verilen bir hastalığın tanısında kullanılan bir testdir. Ter testi bazı hastalıklarda normalin üstünde çıkmaktadır.
Digoksin Tahlilinin Normal Değeri ve Kullanım Yerleri
Digoxin testi, kanda digoxin adı verilen ilacın miktarını ölçen ve buna göre gerekirse ilacın dozunun ayarlanmasını sağlayan bir testtir.
Nötrofilleri Anlama: Fonksiyon, Sayım, ve Daha Fazlası
Bu makalemizde, nötrofillerden yani çoğu beyaz kan hücresi olan hücrelerden bahsedeceğiz. Nötrofillerin ne olduğunun yanı sıra yüksek olduğunda veya düşük olduğunda…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com