Teknolojisi ve Fiziksel Değişime

Yayın Tarihi : 2017/07/05 11:43 • Güncelleme Tarihi : 2023/01/17 11:24 •

İnsan hayatında ne sık yaşanırsa, o değişime sebep olur. teknoloji de hayatımızın her alanında bulunduğuna göre, tabii ki fiziksel etkilerini görmek de her gün daha belirginleşiyor.

Teknolojisi ve Fiziksel Değişime

Teknolojinin gelişmesi pek çok cihazın kullanımını da değiştirdi. Artık tuşlu bir ekran bulmak neredeyse imkansız. Hemen her ürün dokunmatik ekrana sahip. Bu durum kullanışlılığı ve hızı muhakkak arttırdı ancak yapılan incelemeler özellikle parmak yapılarında bazı değişimlere neden olduğunu da gösteriyor. Ayrıca dokunmatik ekranın bilinçsiz kullanımı parmaklarda sinir sıkışmasına da neden oluyor. 

Teknoloji Fiziği Nasıl Değiştirir?

İnsan hayatında ne sık yaşanırsa, o değişime sebep olur. teknoloji de hayatımızın her alanında bulunduğuna göre, tabii ki fiziksel etkilerini görmek de her gün daha belirginleşiyor. Teknolojinin en sık kullanılan ürünü, cep telefonlarıdır. Bu sebeple değişime en fazla sebep olan da, cep telefonlarıdır.

Son zamanlarda sosyal medyada da sık kullanılan dikkat çekici bir durum vardır. Artık insanların serçe parmakları, ilk boğumdan sonra bir çukura sahip ve serçe parmak, diğer parmaklardan daha ayrı duruyor. Bu, en bariz örnektir. Çünkü artık büyük telefonları elde tutmak için serçe parmak destek olarak kullanılıyor ve yaptığı baskı sebebiyle parmakta çukur ve ayrılık meydana geliyor.

Diğer bir fiziksel kusur da duruş bozukluğudur. Özellikle ekranların doğru hizada tutulmaması, sürekli üzerine eğilmek gibi durumlar boyun kavisinde artık, omuz düşüklüğü ve sırt ağrılarına sebep oluyor. Bu aşamada da sporun önemine yeniden dikkatleri çekmek gerekiyor. Çünkü eğer vücut düzenli spor yapıyorsa bu ağrılara ve değişimlere dirençli olur ve sıkıntı yaşamaz. Özellikle ağırlık kaldırma, sırt, omuz ve göğüs çalışılan durumlarda bu olgulardan etkilenme ihtimaliniz de düşer.

Ayıca teknoloji kullanımının sıklığı, bireylerin yediklerinin farkına varmamalarına sebep oluyor. Bu sebeple özellikle bebek ve çocuklara ekran önünde yemek vermek, ileride obezite riskini de artıracak ve toplum olarak fizik değişimine sebep olacaktır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?