Tenisçi Dirseği Nedir?

18.04.2018 10:44
Tenisçi dirseği, dirseğin dış kısmında ki tendonların dejenerasyonu sonucu oluşan ve dirseğin dış kısmından ön kola yayılan ağrı şeklinde ortaya çıkan ortopedik rahatsızlıktır
Tenisçi Dirseği Nedir?
A

Tenisçi dirseği, dirseğin dış kısmında ki tendonların dejenerasyonu sonucu oluşan ve dirseğin dış kısmından ön kola yayılan ağrı şeklinde ortaya çıkan ortopedik rahatsızlıktır.

 İlk olarak tenis oynayanlarda görülen bir hastalık olduğu için tenisçi dirseği ismi verilmiştir. 35 yaş üstü tenisçilerin %50' si, 50 yaş üstü tenisçilerin ise %60'ı spor yaşantılarının bir döneminde bu rahatsızlıkla karşılaştıkları belirlenmiştir.

Bir kolun aşırı kullanımından kaynaklı ağrılı bir rahatsızlıktır. Bazı spor dallarında sık rastlanan bir durumdur (tenis ,masa tenisi vb.) ayrıca  el bileği ve dirsekleri zorlayan işlerle uğraşan kişilerde (inşaat, marangozluk,makine işleri vb.) veya  uzun süre  bilgisayar kullanımına bağlı klavye , mouse kullanan kişilerde sık görülmektedir.

Kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Tokalaşma gibi basit durumlarda bile aşırı ağrıya sebep olabilmektedir.

 Belirtileri:

El de ağrı ,bilek dirseğin dış tarafında hassasiyet ve ağrı,ağır eşyaları kaldırırken ağrı hissetme,el sıkışmalarda,kapı kolu çevirme gibi basit işlerde rahatsızlık hissi gibi belirtileri vardır.

İlk aşamalarda 3-4 saatte bir, 20-30 dk. dirseğe buz uygulaması önerilmektedir. Bununla birlikte fizyoterapistin önerdiği egzersiz ve kolun yorulmaması önemlidir. Tenisçi dirseği %95 oranında ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Daha ileri durumlarda;

İğne ile yağmurlama: Kortizon uygulamasıdır. Enjeksiyon sonrası buz uygulaması ağrıyı azaltacaktır.2-3 haftada  uygulama sonrası ağrı azalması görülmektedir..

Radyofrekans yöntemi ile fizik tedavi: Dirsek kenarına gönderilen dalgalar sayesinde ağrı olan bölgede kanlanma artırılarak, iyileşmenin hızlanması ve ağrının ortadan kalkması sağlanmaktadır.

PRP uygulaması: . PRP uygulamasında, kandaki onarıcı olduğu düşünülen zenginleştirici plazma ayrıştırılarak iğne ile uygulanır.

Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen şikayetleri devam eden hastalarda son olarak cerrahi yönteme başvurulmaktadır.

Bu yöntemle tenisçi dirseği rahatsızlığına neden olan dokunun çıkarılmasına dayanan bir durumdur. 

Tedavilerde %100 başarı oranı diye bir durum söz konusu değildir. Ameliyat sonrası küçük bir oranda olsa ağrı şikayeti devam eden kişiler de bulunmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kırmızı Yanakların Sebebi Nedir?
Al yanak ya da kırmızı yanak olarak bilinen durum aslında yüz bölgesinde kılcal damarların deri yüzeyine yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumu bir hastalık olarak kabul etmek doğru değildir.
Kış Aylarında Cilt Kuruluğuna Karşı Alınacak Önlemler
Cildimizin yumuşak ve dayanıklı olması için nemli olması gereklidir. Ancak kış aylarında soğuk havalar cilt kuruluğuna yol açmaktadır. Kış aylarında cilt kuruluğuna karşı mücadele etmek için bazı önlemlerin…
Kış Aylarında Sağlıklı Olmak İçin Beslenme Önerileri
Kış aylarında mevsim değişikliğine bağlı olarak bağışıklık sistemimiz zayıf düşebilir. Sağlığımızı korumak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için uzmanların altını çizdiği bazı beslenme önerilerine…
Kışa Hazır mısınız?
Kış  mevsimi oldukça oldukça yaklaştı. Peki kışa hazır mısınız? Kış aylarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar daha sağlıklı bir kış geçirmenizde işe yarayacaktır.
Artık Kışın Hasta Olmayacaksınız Neden mi?
Havaların aniden soğumasıyla adapte olamayan vücudunuzun grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı zayıf düşmesi daha kolaydır. Kışın hasta olunmaması için kolaylıkla dikkat edilebilecek birkaç unsur…
Kış Güneşi de Yaz Güneşi Kadar Önemlidir
Güneş, dünya canlılığının temelini oluşturan enerjinin kaynağıdır. Kış aylarında güneşi bulmak ne kadar zor olsa da güneşli günlerde güneşin tadını çıkarmak çok önemlidir.
Üstüne Görme (Yerleşme Kanaması) tekrar eden bir durum mudur?
Üstüne görme diğer adıyla da yerleşme kanaması hakkında ne yazık ki bir çok internet sitesi veya forum sayfalarında yalan yanlış bilgiler bulunuyor. üstüne görme veya yerleşme kanaması tekrar eden bir…
3 Saat Diyetinin Özelliği Nedir?
3 saat diyeti; yemek yeme arasındaki sürenin 3 saatten az tutulmasını öngören bir diyet türüdür.
Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir
Düzenli olarak adet gören kadınlar da bazen adet gecikmesi olabilir. Bu durum hemen bir gebelik belirtisi olarak algılanmamalıdır.
Okula Yeniden Alışma Süreci
Uzun süren yaz tatili ardından okul zillerinin tekrar duyulma vakti geldi. Yazın özellikle okuldan, derslerden tamamen uzaklaşan, tekrar yapma, test çözme alışkanlığı olmayan öğrenciler bu süreci biraz…
Bombay kan grubu ; Yeni bir kan grubu mu, önemi nedir ?
Tüm kan gruplarına (A,B,AB ve 0) kan verebilirken, bunlardan kan alamayan Bombay kan grubu hakkında biraz bilgi sahibi olalım.Bombay kan grubu yeni bir kan grubu olarak değerlendirilebilir.
Erkeklerde FSH ve LH Hormonu Salınımı Nasıldır?
Erkeklerde FSH ve LH hormonlarının salınımı hipotalamustan salgılanan GnRH hormonu vasıtasıyla olmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com