Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Normalde Ne Renk Olmalı Nasıl Görünmelidir?

19.05.2016 08:37 | Güncelleme: 17.04.2020 12:25
 Beyin Omurilik Sıvısı normalde renksiz , şeffaf ve berrak olarak görülmelidir.
Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Normalde Ne Renk Olmalı Nasıl Görünmelidir?
A

Beyin omurilik sıvısı gerekli görüldüğü duurmlarda lomber ponksiyon (belden su alma) yoluyla elde edilir.Elde edilen sıvının normal rengi ve normal olmayan renkleri ile ilgili aşağıda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Normalde Ne Renk Olmalıdır?

Beyin Omurilik Sıvısı normalde renksiz ,şeffaf ve berrak olarak görülmelidir.

Ancak bazı hastalıklarda BOS'un rengi ve görünümü değişebilir:

BOS'un Gri Renkte Olması:

İltihabi menenjitlerde BOS pürülan olacağından gri renkte görülür.

BOS'un Sarı Yeşil Renkte Olması:

Bakteriyel kökenli enfeksiyonlara bağlı olarak BOS'un rengi sarı-yeşil arası olabilir.Tipik olarak Meningokok, Pnömokok ve Streptokok bakterilerinden kaynaklanan enfeksiyonlarda bu ve benzeri  renklerde BOS görülebilir.

BOS'un Sarı Renkte Olması:

Özellikle travmaya bağlı beyin dokusu zedelenmesi, bilirubin ve hemoglobinin BOS'a geçmesi durumlarında pigment artışına bağlı olarak sarı renkte görülür.

BOS'un Kırmızı Renkte Olması:

Özellikle beyin omurilik sıvısının alımı sırasında travmatik olarak damarların da zedelenmesi sonucu kan BOS'a geçebilir.Ayrıca lokal kanamalara bağlı olarak da BOS kırmızı renkte görülebilir. 

Bombay Kan Grubu Nedir?
Tahlil.com yazarı Uz.Dr. Kemal Aslan son yazısında aslında pek bilinmeyen ancak son günlerde daha sık konuşulmaya başlanan farklı bir kan grubuna değindi.
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında…
Hemogram Testi Hangi Hastalık Tanılarında Kullanılır?
Hemogram testi yani kan sayımı tüm dünyada en yaygın uygulanan kan tahlilidir.Nir çok hasylığın tanı ve takibinde söz sahibidir.
Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
Boğaz Kültürü Örneği Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Boğaz kültürü alınmadan önce bir şey yememeye özen gösterilmelidir.Eğer yenilmiş ise birkaç kez ağız çalkalanmalı veya dişler fırçalandıktan sonra kültür alınmalıdır.
Gebematik Nedir?
Gebematik bir Tahlil.com buluşudur.Tahlil.com doktorları kan veya idrarla yapılan gebelik testi sonuçlarını merak eden kadınlar için Gebematik programını geliştirdi.
Çinko Fazlalığının Zararları Nelerdir?
Çinko eksikliği kadar fazlalığı da oldukça zararlıdır
İyi Kolesterol ( HDL) Nedir? HDL Ne İşe Yarar?
İyi kolesterol yani HDL vücudumuzda yer alan  kötü kolesterolü karaciğere taşıyıp safra olarak atılmasını sağlar.
Çocuklarda BT Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?
BT çekimleri klinik olarak çok yararlı olmasına rağmen, özellikle radyasyona yetişkinden daha duyarlı olan çocuklarda, potansiyel kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme geliyor
Prick Testi Nedir?
Prick test, alerjenlerin ortaya konmasında en yaygın kullanılan testtir
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com