Doğumdan Sonra Saçlar Neden Dökülür?

27.06.2018 12:00
Tüm anneler doğumdan sonra saç dökülmesini tecrübe ederler ama şiddeti kişiden kişiye değişir
Doğumdan Sonra Saçlar Neden Dökülür?
A

Tüm anneler doğumdan sonra saç dökülmesini tecrübe ederler ama şiddeti kişiden kişiye değişir. Gebelikte hormonal değişiklikler nedeniyle saçların dökülmesi azalır ve saçlar normaline göre daha az dökülür ve hatta kalınlaşır.
Doğumdan 2 hafta sonra hormonların miktarı sabit bir seviyeye ulaşır ve saçlar dökülmeye başlar. Bu durumda sabırlı olmalısınız.
Saçları daha az şampuanlamak veya daha az saç kurutma makine kullanmak saçların dökülmesini nispeten hafifleştirebilir. Ancak doğumdan sonra bir sene içinde artık saç dökülmesinin normal haline dönmesi gerekir. Eğer devam ederse bir doktora danışmanız tavsiye edilir.
Özellikle D vitamini eksikliği, B 12 vitamini ve folik asit eksikliği ile demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesinin sık görülen sebepleridir.

Hangi Besinler Kadınlarda Meme Kanserinin Riskini Düşürür?
Cilt ve göğüs kanseri kadınlar arasında çok yaygındır. Beslenme faktörleri özellikle kadınlarda meme kanseri oluşma riskine etki yapabilmektedir.
Kalbinizi Kışa Hazırlayın
Kış ile birlikte soğuk havalara kendinizi hazırlayın.Soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden riskleri de beraberinde getirecektir.
Tahlil.com'a Sorulmuş İlginç Sorular İlginizi Çekebilir
Tahlil yorumlayan sağlık sitesi Tahlil.com'a her gün birbirinden ilginç sorular geliyor.
A VİTAMİNİ
Yağda eriyen önemli bir vitamindir.  A vitamini doğada iki ayrı yapıda bulunan bir vitamin çeşididir.Birinci yapı yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur. İkinci yapı ise pigment içeren…
Talasemi Nedir ? Talasemi Tipleri ve Talasemi Taşıyıcılığı
Talasemi kalıtımsal bir kan hastalığıdır. Hematoloji bölümünde değerlendirme, tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Tlasemi farklı tiplerde görülebilir.Talasemi yönünden taşıyıcılığı…
Günde 6 Bin Adım Atarak Kireçlenmeyi Engelleyin
Kireçlenme; eklemler arasında kayganlığı sağlayan sıvının azalması sonucu, kemiklerin sürtmesi durumudur. Kireçlenme egzersiz yapılarak önlenebilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com