Western Blot Testi

Yayın Tarihi : 2018/09/07 19:01 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/08 18:23 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Western blot testi günümüzde ELİSA yöntemiyle HIV pozitif bulunan yani AİDS şüphesi taşıyan hastaların tahlil sonuçlarını doğrulamak için kullanılan bir konfirmasyon (doğrulama) testidir. Moleküler biyoloji tahlilleri arasında yerini almış bir yöntemdir.Son derece güvenilir bir testtir.Bu yazımızda western blot testi ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Western Blot Testi

Western blot testi, laboratuvarlarda mikro veya makro ELİSA yöntemiyle HIV pozitif bulunan yani AİDS şüphesi taşıyan hastaların tahlil sonuçlarını doğrulamak için kullanılan bir konfirmasyon (doğrulama) testidir. Bu testte HIV antikorlarının varlığını ortaya çıkaran ve bunun anlaşılması için renk değişikliklerine yol açan bir enzim kullanılır.Bu test sonucu da pozitif olan kişiler HIV enfeksiyonu geçirdiğine karar verilir.
Testin kullanılmasında temel amaç ise ELISA  test sonuçlarına göre yalancı pozitif çıkan test sonuçlarının ekarte edilmesi ve kesin HIV enfeksiyonu tanısının koyulmasıdır.

Western Blot Testi Nedir:

Western Blot günümüz modern tıbbında moleküler biyolojide protein solüsyonunda aranan bir proteinin olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu anlamak için kullanılan bir tahlil yöntemdir.Tıbbi çalışmalarda  en çok mikro ELİSA veya makro ELİSA yöntemleri ile HIV (+) bulunan yani AİDS olduğu şüphelenilen kan örneklerinin doğrulanmasında kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Western Blot testi pozitif çıkmayan ancak ELISA test sonucu pozitif olan sonuçlar ise yalancı HIV pozitif sonuç olarak yorumlanmalıdır.
Western blot testi özellikle viroloji laboratuarlarında çalışılmaktadır. Maliyeti yüksek ve özel ekipman ile deneyimli eleman gerektiren bir tahlil yöntemi olduğu için her laboratuvarda çalışılan bir tahlil değildir.
Sağlık Bakanlığı kontrolündeki referans laboratuarlarında HIV enfeksiyonu şüpheli kişilerin kesin  tanısını koymak amacıyla kullanılmaktadır. Bu konuda en güvenilir testdir. İlgili sağlık merkezinde HIV yönünden şüpheli bulunan veya pozitif kan örnekleri bu testin yapılması için doğrulayıcı referans aboratuvara örnek gönderir.

Western Blot Testi Tekniği

Western blot testi ile HIV virüsüne ait protein antijenlerini analiz edilir. Test tekniğinde İlk olarak, antijenler bir jel üzerinde elektroforez ile ayrılır. Hemen ardından ise  blotlama yoluyla örnek katı bir zara aktarılır.
Zar, antikorlarla inkübe edilir yani proteinlerin saptanması için kuluçkaya yatırılır. Daha sonra bağlı antikorlar, enzimatik veya radyoaktif yöntemlerle tespit edilir.
Western blot testi az miktarda olan antikoru bile  tespit etmek için kullanılır.

Western Blot Testi Tekniği ve uygulanması ile ilgili özet bir bilgi aşağıda verilmiştir:

Şüpheli kişiden alınan kan örneklerine Sds-page yöntemi uygulandıktan sonra, elektro blotting yöntemiyle tesbit edilen proteinler bir membrana geçirilir.
Bu işlemin ardından çeşitli solüsyonlarla işleme tabi tutulan memrandaki proteinlere spesifik antikorlar bağlanır. Bu antikorların tespit edilmesiyle proteinin olup olmadığı, çıkan bantların kalınlığının kontrol bantlarıyla karşılaştırılmasıyla da ne kadar olduğu anlaşılır. 

Western Blot Testi Nasıl Yorumlanır?

Hastanın serumundan herhangi bir HIV antikoru var ise, substrat varlığında renkli bir bant oluşacak ve buna göre test pozitif sonuç verecektir. Viral proteinlerin tanımlanmasına izin vermek için pozitif ve negatif kontrol serum örnekleri de aynı anda çalışılmalıdır. Bu teknik testin güvenilirliği yönünde önemli bir araçtır.
Sonuç olarak Western Blot testi HIV  virüsüne dair  protein varlığını araştıran ve protein varsa da bunun düzeyini ölçen ve kesin HIV tanısında altın standart olarak kabul edilen değerli bir tahlil yöntemidir. 

Western Blot Testi HIV enfeksiyonu tanısında neden altın standarttır?

HIV enfeksiyonu kesin tanısı ELISA testleri ile konulamaz.Bu nedenle pozitif çıkan ELISA testlerinin doğrulanması önem taşır. Bu nedenle Western blot testi tercih edilir. Bu test kan proteinlerini ayırır ve HIV enfeksiyonunu gösteren spesifik proteinleri (HIV antikorları olarak adlandırılır) tespit eder. Yani virüse ait pooteinleri direkt olarak saptadığı için HIV enfeksiyonı tanısında altın standart olarak kabul edilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
u********* :

merhaba 5 ay önce bı ilişkim oldu test yaptırdım özel bır merkezde sonucu almaya gıttığımde doğrulanması gerektiği bilgisi verildi ertesi gün bana dönüş yapıldı ve sonuç 0.30 negatif denildi ve 1 ay sonra tekrarlayın kuluçka dönemi var bu hastalıkların denildi tekrarlamalımıyım testimi ??


Cevap:

HIV testiniz normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..
http://tahlil.com/tag/hiv


a********** :

Oğlum 3 yaşında trombositleri 27000 kortizon verdiler 130000 yüksel fakat 1 hafta sonra 8000 düştü doktorlar ilaç vermiyor dikkat edin , düşmesin kafasını vurması diyorlar ama ben korkuyorum ne yapmam gerekir bu süreçte yeme içmesinede bişey söylemediler başka doktoramı götürmeliyim


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun, plt değeri oldukça düşük .Bunun nedeninin araştırılması ve tedavi için tercihen bir üniversite hastanesinin çocuk hematoloji bölümüne başvurmanızda yarar var.

******* ******* :

İyi günler. ben 55 yaşında bir kadınım. yaptırdığım kan tahlilinde hiv+ olduğumu söylediler ve western blot yöntemi için yönlendireceklerini belirttiler. Eşim ve ben, bir başkası ile cinsel ilişkiye girmememize rağmen kan tahlilinde hiv+ çıkma olasılığı var mıdır? cevaplayabilirseniz sevinirim...


Cevap:

Bu konuda net bir şey söylemek doğru değil.Belirtiğiniz durum bir çok bileşene bağlı olabilir.Ama en güzeli doğrulama testini beklemek.Büyük olasılıkla negatif çıkacaktır sonucunuz.Bizi de sonuçtan haberdar ederseniz seviniriz

******* ******* :

ltfen bana cvb verırmsnz doktor bey ?? ltfen

******* ******* :

hocam bugune kadar hıcbır ılıskıde bulunmadım bu hafta evlenıorum.raporlarımda 3,20 HıV vırusu cıktı . bısekılde aıds kapmısmymdır? lutfe n benı bılgılendırın.aılem dahıl olmak uzere suan soktayız.(sonuclar ankaradan deıl ama saglık ocagı raporu.)

******* ******* :

Hocam merhabalar.Yaklaşık 2 hafta önce şüpheli bi ilişkide bulundum.Durumun ciddiyetinin farkına sonradan varabildim.Hocam HIV Rna testi ilişkiden ne kadar süre sonra yaptırılmalıdır. Bu HIV RNA testi kesin sonuç veriyormu.Hocam inanın sıkıntısı kendisinden beter ediyor insanı.Şimdiden teşekkürler.


Cevap:

Erken HIV tanısı için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririm
http://tahlil.com/hiv-aids-erken-tanisi-ve-p-24-antijeni-testleri/

******* ******* :

ben westrn blot tesdini nevssehirde bir ozel hastane dogrultusunda ankara duzen labaratıarlar gurubuna gonderdim ama biraz pahalii 250 tl kadar

******* ******* :

hocam ben süpeli iliskinin 21. gunun sonunda elisa testi yaptirim negatif 42. gunun sonunda Hıv rna testi yaptirdimm negatif ve 95 .gunun sonunda western blot denen bir test daha yaptirdim hala tedirginim yardimci olursaniz sevinirim tskler


Cevap:

Eğer yaptırdığınız testlerin tümü de negatif çıktı ise korkulacak bir şey yok

******* ******* :

lyme hastalığının teşhisinde sanırım western blot testi uygulanıyormuş.bu testi elisa sonucu pozitif çıkmadanda yaptırabilir miyiz? özellikle bu testin uygulandığı bir merkez varmı? ilgilerinize şimdiden teşekkür ederim


Cevap:

Western Blot yöntemi çok güvenilir bir yöntemdir.Örnek vermek gerekirse HIV enfeksiyonunda ELİSA testi pozitif çıkanlara doğrulama için Western Blot Yöntemi kullanılmaktadır.LYME westtern blot testini de Ankara ve İstanbul daki Hıfzısıha enstitüleri Mikrobiyoloji Laboratuvarlarına sormanızı öneriyorum.

?