Western Blot Testi

07.09.2018 06:01 | Güncelleme: 17.04.2020 11:23 | Yazar: Dr. Cem Argun
Western blot testi günümüzde ELİSA yöntemiyle HIV pozitif bulunan yani AİDS şüphesi taşıyan hastaların tahlil sonuçlarını doğrulamak için kullanılan bir konfirmasyon (doğrulama) testidir.Moleküler biyoloji tahlilleri arasında yerini almış bir yöntemdir.
Western Blot Testi
A

Western blot testi laboratuvarlarda mikro veya makro  ELİSA yöntemiyle HIV pozitif bulunan yani AİDS şüphesi taşıyan hastaların tahlil sonuçlarını doğrulamak için kullanılan bir konfirmasyon (doğrulama) testidir. Bu testte HIV antikorlarının varlığını ortaya çıkaran ve  bunun anlaşılması için renk değişikliklerine yol açan bir enzim kullanılır.

Western Blot Testi Nedir:

Western Blot günümüz modern tıbbında moleküler biyolojide protein solüsyonunda aranan bir proteinin olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu anlamak için kullanılan bir tahlil yöntemdir.Tıbbi çalışmalarda  en çok mikro ELİSA veya makro ELİSA yöntemleri ile HIV (+) bulunan yani AİDS olduğu şüphelenilen kan örneklerinin doğrulanmasında kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Özellikle viroloji laboratuarlarında çalışılmaktadır. Maliyeti yüksek ve özel ekipman ile deneyimli eleman gerektiren bir tahlil yöntemi olduğu için her laboratuvarda çalışılan bir tahlil değildir.
Sağlık Bakanlığı kontrolündeki referans laboratuarlarında HIV enfeksiyonu şüpheli kişilerinkesin  tanısını koymak amacıyla kullanılmaktadır.Bu konuda en güvenilir testdir. İlgili sağlık merkezinde HIV yönünden şüpheli bulunan veya pozitif kan örnekleri bu testin yapılması için doğrulayıcı laboratuvara örnek gönderir.

Western Blot Testi Tekniği

Western Blot Testi Tekniği ile ilgili özet bir bilgi aşağıda verilmiştir:

Şüpheli kişiden alınan kan örneklerine Sds-page yöntemi uygulandıktan sonra, elektro blotting yöntemiyle tesbit edilen proteinler bir membrana geçirilir.
Bu işlemin ardından çeşitli solüsyonlarla işleme tabi tutulan memrandaki proteinlere spesifik antikorlar bağlanır. Bu antikorların tespit edilmesiyle proteinin olup olmadığı, çıkan bantların kalınlığının kontrol bantlarıyla karşılaştırılmasıyla da ne kadar olduğu anlaşılır. 
Sonuç olar Western Blot testi HIV  virüsüne dair  protein varlığını araştıran ve protein varsa da bunun düzeyini ölçen ve kesin HIV tanısında altın standart olarak kabul edilen değerli bir tahlil yöntemidir.

YORUMLAR

unal_tugay | 01.05.2013 02:58

merhaba 5 ay önce bı ilişkim oldu test yaptırdım özel bır merkezde sonucu almaya gıttığımde doğrulanması gerektiği bilgisi verildi ertesi gün bana dönüş yapıldı ve sonuç 0.30 negatif denildi ve 1 ay sonra tekrarlayın kuluçka dönemi var bu hastalıkların denildi tekrarlamalımıyım testimi ??

Tahlil.Com | 01.05.2013 10:42

HIV testiniz normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..
http://tahlil.com/tag/hiv


aycaerdemli | 25.04.2013 05:57

Oğlum 3 yaşında trombositleri 27000 kortizon verdiler 130000 yüksel fakat 1 hafta sonra 8000 düştü doktorlar ilaç vermiyor dikkat edin , düşmesin kafasını vurması diyorlar ama ben korkuyorum ne yapmam gerekir bu süreçte yeme içmesinede bişey söylemediler başka doktoramı götürmeliyim

Tahlil.Com | 25.04.2013 06:29
Öncelikle geçmiş olsun, plt değeri oldukça düşük .Bunun nedeninin araştırılması ve tedavi için tercihen bir üniversite hastanesinin çocuk hematoloji bölümüne başvurmanızda yarar var.
| 13.09.2011 05:57

İyi günler. ben 55 yaşında bir kadınım. yaptırdığım kan tahlilinde hiv+ olduğumu söylediler ve western blot yöntemi için yönlendireceklerini belirttiler. Eşim ve ben, bir başkası ile cinsel ilişkiye girmememize rağmen kan tahlilinde hiv+ çıkma olasılığı var mıdır? cevaplayabilirseniz sevinirim...

Tahlil.Com | 13.09.2011 07:10
Bu konuda net bir şey söylemek doğru değil.Belirtiğiniz durum bir çok bileşene bağlı olabilir.Ama en güzeli doğrulama testini beklemek.Büyük olasılıkla negatif çıkacaktır sonucunuz.Bizi de sonuçtan haberdar ederseniz seviniriz
| 22.06.2011 02:20

ltfen bana cvb verırmsnz doktor bey ?? ltfen

| 20.06.2011 10:42

hocam bugune kadar hıcbır ılıskıde bulunmadım bu hafta evlenıorum.raporlarımda 3,20 HıV vırusu cıktı . bısekılde aıds kapmısmymdır? lutfe n benı bılgılendırın.aılem dahıl olmak uzere suan soktayız.(sonuclar ankaradan deıl ama saglık ocagı raporu.)

| 02.06.2011 05:53

Hocam merhabalar.Yaklaşık 2 hafta önce şüpheli bi ilişkide bulundum.Durumun ciddiyetinin farkına sonradan varabildim.Hocam HIV Rna testi ilişkiden ne kadar süre sonra yaptırılmalıdır. Bu HIV RNA testi kesin sonuç veriyormu.Hocam inanın sıkıntısı kendisinden beter ediyor insanı.Şimdiden teşekkürler.

Tahlil.Com | 03.06.2011 07:48
Erken HIV tanısı için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririm
http://tahlil.com/hiv-aids-erken-tanisi-ve-p-24-antijeni-testleri/
| 28.02.2011 11:32

ben westrn blot tesdini nevssehirde bir ozel hastane dogrultusunda ankara duzen labaratıarlar gurubuna gonderdim ama biraz pahalii 250 tl kadar

| 26.02.2011 03:05

hocam ben süpeli iliskinin 21. gunun sonunda elisa testi yaptirim negatif 42. gunun sonunda Hıv rna testi yaptirdimm negatif ve 95 .gunun sonunda western blot denen bir test daha yaptirdim hala tedirginim yardimci olursaniz sevinirim tskler

Tahlil.Com | 26.02.2011 08:28
Eğer yaptırdığınız testlerin tümü de negatif çıktı ise korkulacak bir şey yok
| 29.06.2010 09:03

lyme hastalığının teşhisinde sanırım western blot testi uygulanıyormuş.bu testi elisa sonucu pozitif çıkmadanda yaptırabilir miyiz? özellikle bu testin uygulandığı bir merkez varmı? ilgilerinize şimdiden teşekkür ederim

Tahlil.Com | 30.06.2010 07:10
Western Blot yöntemi çok güvenilir bir yöntemdir.Örnek vermek gerekirse HIV enfeksiyonunda ELİSA testi pozitif çıkanlara doğrulama için Western Blot Yöntemi kullanılmaktadır.LYME westtern blot testini de Ankara ve İstanbul daki Hıfzısıha enstitüleri Mikrobiyoloji Laboratuvarlarına sormanızı öneriyorum.
Osteoporoz Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Osteoporoz; halk arasında kemik erimesi olarak bilinen, daha çok ileri yaş bayanlarda görülen bir hastalıktır.
Diabet Hastalığı Takibinde HbA1c Testi Değerlendirilmesi
HbA1c testi kronik  ve sistemik bir hastalık olan diabet ( şeker hastalığı)  takibinde en önemli tahlil yöntemlerinden  birisidir.
Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı Tahlilleri
Kırım-Kongo Hemorajik Ateş’e keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir virüs yol açar.Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı tanıısnda kullanılan çeşitli tahliller vardır.Bu…
PSA Nedir? PSA Testi Kullanımı Nasıldır?
PSA testi üroloji doktorlarınca, prostat hastalıklarının tanı ve tedavisinde erkeklerden sıklıkla istenilen bir laboratuvar testidir.
AFP Testi Neden Yapılır?
Genelde doktorlar tarafından karaciğer, testis ve yumurtalık kanserine, siroz ve kronik hepatititin şüphelendikleri durumlarda söz konusu hastalıkların tanısı için yapılması istenilir.
Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi
Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır.
Prolaktin Yüksekliği Nedir? Kimler Prolaktin Testi Yaptırmalı?
Prolaktin hormonu,  beyinde hipofiz bezinin  ön lobundan salgılanan bir hormondur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, memelerinden sebepsiz yere süt gelen ve adet düzensizliği…
Aldolaz Nedir? Hangi Durumlarda Aldolaz Yükselir?
Aldolaz glukozun enerjiye dönüşmesininde görevli bir enzimdir.
Üçlü Test Nedir? Üçlü Test Gebelikte Ne Zaman Yapılır?
Üçlü test, gebeliğin 16 ile 18. haftalarında yapılmaktadır.
Homosistein Nedir? Homosistein Yüksekliği ve Normal Değerleri
Homosistein bir aminoasittir. İçeriğinde kükürt bulunur. Vücudumuzda az miktarda bulunur.Yüksekliği ise kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.Bu nedenle kalp hastalığı takibinde…
Kanda trombosit sayım 124 çıktı kan sulandırıcı coraspirin içiyorum?
Kanda trombosit sayım 124000 çıktı.Ben kan sulandırıcı coraspirin içiyorum aynı zamanda  son günlerde mantar enfeksiyonu da geçirdim.Enfeksiyonun buna bir etkisi olabilir…
Açlık Kan Şekeri 100 mg/dl Üzerinde İse Şeker Hastalığı Riskiniz Var
Şeker hastalığı eğiliminde olanlar ve şeker hastalarında  insülin direncine bağlı olarak insülin hormonu etkisi yavaşlar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com