York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 18.04.2019 03:27 | Yazar: Dr. Cem Argun
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
A

YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. York testi gıda intoleransını teşhis etmede kullanılan bir testtir.

Gıda intoleransı,  insan nüfusunun neredeyse yarısını tehdit eden bir sağlık problemidir.

Gıda intoleransı konusunu kısaca açıklayalım:

İnsan vücudu bazı gıdalara karşı tepki veriyor olabilir. Bu da hemen hemen bir çok insan tarafından belki de insan hayatının sonuna kadar hiç fark edilemiyor. Bu nedenle zararsız gözüken bir gıda türü, sindirim sisteminizde problem oluşturup,iyice sindirilemiyor ve sindirilemeyen besinler bağışıklık sisteminde sanki bir virüs veya bakteriymiş gibi bir antijen şeklinde vazife görüyor.

Bu nedenle de savunma sistemi faaliyete geçerek bu gıdaya karşı antikor oluşturuyor.Bu reaksiyon da ister istemez beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını getiriyor. York Test ise gıda intoleransını teşhis eden duyarlı bir testtir.
 

Tahlil.com olarak YORK Test hakkında merak edilenleri 7 soruda okuyucularımız için hazırladık.

YORK Testi Nedir?

Gıda intoleransı da denilen çeşitli gıdalara karşı vücudumuzun verdiği reaksiyonları saptamayı amaçlayan ve gıda intoleransına bağlı gelişen sağlık sorunlarını hızlı, doğru ve güvenilir şekilde saptayan duyarlılığı da son derece yüksek olan bir testtir.

YORK Testi Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Günlük hayatımızda tükettiğimiz temel gıdalar ile varsa vücudumuzda bunlara karşı oluşmuş antikorları tesbit ederek hangi gıdaların sağlığımız için sorun olduğunu ortaya koyar.  
YORK testi sonucuna göre, test uygulanan kişiye uyması gereken beslenme programı hekim ve diyetisyen işbirliğiyle oluşturulur.

YORK Testinin Faydası Nedir?

YORK Testi sonuçlarına göre vücudumuz için sorun yaratan ve antikor oluşmasına yol açan gıdalar tesbit edildiğinden bu gıdaların vücudumuz için yaratacağı olası sorunlardan kurtulmuş oluruz.Bu şekilde yaşam kalitemizde bir yükselme olur.
YORK testi sonrası test uygulanan hastaların önemli bir kısmı,sonuç raporuna göre aldıkları diyet programıyla sağlıklarına kavuşmaktadırlar.

YORK Testi ile Hangi Hastalıklarla Mücadele Etmede Yararlıdır?

En önemli faydası çağımızın en ciddi tehditlerinden biri olan obezite’nin önlenmesine katkısıdır. Obezite ve buna bağlı kilo sorunlarından kaynaklanan hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi sağlık sorunlarının giderilmesi ve bu hastalıklara karşı önlem alınmasını sağlamaktadır.
Ayrıca gıda intoleransı ile ilgisi olduğu açıklanmış  irritabıl  barsak sendromu, Chrohn Hastalığı, Kronik Yorgunluk Sendromu, romatizmal Hastalıklar, migren ve çeşitli deri hastalıklarının önüne geçmede de intolerans tespit edilen gıdayı bulduğundan yararlıdır.

YORK Testi Nasıl Yapılır?

YORK Testi ,insan kanında intolerans gelişen gıdaların meydana getirdiği  IgG antikor seviyelerini ELİSA  yöntemi ile tespit eden bir testtir. Doğruluk oranı oldukça yüksek olup hızlı sonuç vermektedir. Test sonrası, gıda intoleransı tesbit edilirse çıkan sonuca göre hastaya diyet programı verilmektedir.

YORK Testi Nerede Yapılmaktadır?

 Özel laboratuvarlar ve özel sağlık merkezlerinde yapılmaktadır. Halen devlet hastanelerinde ve üniversitelerinde yapılmamaktadır.

YORK Testi Fiyatları Nasıldır?

YORK Testi son derece yararlı bir test olmakla birlikte bununla orantılı olarak maliyetli bir testtir .Devlet kurumlarında çalışılmamasının sebebi devletin bu testi sigortalılara ödememesidir. Özel merkezlerde  940  TL den başlayan ücretlerle yapılmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 21.03.2011 10:13

bir anda bir alerji hastalıgı başladı bazi gıdaları yiyince özellikle kuruyemiş vucudumda şişlikler oluyor kaşınıyor ve aniden kilo aldım ve veremiyorum neden olabilir hiç bilmiyorum bu gıda testi bende faydalı olabilirmi acaba cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Tahlil.Com | 21.03.2011 10:35
Anlattığınız şikayetler York testi yaptırmanızın size yarar sağlayacağını gösteriyor.
| 23.12.2010 09:58

york testi yaptırmak istedim çorumdayasıyorum ve çoruma bu uygulamanın geldigini ögrendim ama bukadar yüksek fiyatta olucagını tahmin etmemiştim(940tl) ne önerirsiniz devlet hastanelerindebu test yapılabiliyormu yada başkaisim altında devlet hastanelerinde yaptırabilirmiyiz

Tahlil.Com | 23.12.2010 02:31
York test ücreti diğer testlere göre oldukça yüksek olan özel bir testdir.York test gıda intolerans testidir.Piyasada farklı markalarında gıda intolerans testleri bulunmaktadır.Örnek vermek gerekirse imupro da farklı bir markada gıda intolerans testidir.Bunun da fiyatlarını araştırabilirsiniz.Tahlil.com olarak,yakında ziyaretçilerimize gıda intolerans testleri yaptırmaları için farklı alternatifler ve avantajlar sunmayı hedefliyoruz.Sitemizi takip etmenizi öneririm bu konuda,
| 04.12.2010 01:53

Merhabalar.. York testi "yaptırmak istemeyi" "düşündük". Fiyatın bu kadar fazla olacağını tahmin edememiştik... Acaba fiyatında düşme yaşanır mı eğer rağbet olursa, ya da rağbet azalırsa fiyattan ötürü..

Tahlil.Com | 04.12.2010 11:48
YORK test aslında gıda intolerans testlerinden birinin marka adı,piyasada farklı markalarda gıda intolerans testleri bulunuyor.YORK test bilinirliği de fazla olduğundan nisbeten yüksek fiyatlı olabilir.Tahlil.com olarak yakında kullanıcılarımıza,gıda intoleran testi için farklı seçenekler sunmayı planlıyoruz,duyurularımızı bekleyiniz....
| 28.11.2010 01:21

ben kilo alamıyorum üniversitede bütün kan testlerim yapıldı hepsi normal çıktı.parazitden şüphelenildi oda çıkmadı.acaba benmde bi gıda yüzünden kilo alamamam olabilirmi.Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.obezite çıkıyomuş okudugum kadarıyla ama hiç kilo alamamaktan dolayı bu testi yaptıran varmı...

Tahlil.Com | 28.11.2010 07:42
Kilo alamadığınızı yazmışsınız.Boy ve kilo oranınızı yazabilir misiniz.BMI değerinizi hesaplayalım.
| 24.06.2010 07:21

3 senedir ibs hastasıyım diyelimki ete süte içkiye york testinde olumsuz çıktı iyide ben daha evvelde bunları alıyordum ne olduda ne değişti vucudumda asıl bu sorunu york testi veriyorsa para önemli değil

| 23.06.2010 08:50

SAĞLIĞIN VE MUTLULUĞUN FORMÜLÜ,

AZ YE, ÇOK ÇİĞNE, ZEVK ALARAK YE,

GÜNDE EN AZ YARIM SAAT NEFES TEKNİĞİNİ KULLANARAK TEMPOLU YÜRÜ,

KALBİNLE BEYNİN UYUMLU OLUP, HER ORTAMDA MUTLU OLMANIN OLABİLECEĞİNİ KABULLENMEK,

HAYDİ BAKALIM.

| 03.06.2010 05:34

36 yaşındayım sürekli uykum geliyor kendimi halsiz hissediyorum, kan testi yaptırdım. değerlerim HCT 43.0, MCH 23.9, MCHC 27, PLT 663 X 10, MPV 6.7, PCT 0.444 çıktı acaba bu değerlerle uyku halimin ve yorgunluğumun bir sebebi var mı? Teşekkür ediyorum.

| 02.06.2010 08:04

Kesinlikle tavsiye ederim.Bende kronik ürtiker var yıllardır her gün antihistaminik kullanmaktan başka bir çarem yoktu.Buna rağmen ürtikerden dolayı vücudumun çeşitli bölgelerinde,ağzımda,gözümde çok büyük şişlikler ödemler çıkıyordu.Dayak yemiş gibi görünüyordu ve pek çok kere bu nedenden işe dahi gidemediğim oldu.Testi yaptırdığımdan beri bana yasak olan gıdaları yemiyorum ve tam 6 ay oldu mucize gibi birşey ilaç kullanmıyorum, ürtikerden kurtuldum çok harika bir şey bu.Gerçekten verdiğim paraya çok çok değdi.

| 21.05.2010 06:01

doktorum normal memur fıyatlı ucuzundan bı tarıfe yokmu

Tahlil.Com | 22.05.2010 06:38
York testi maalesef sosyal güvenlik kuruluşları ödemiyor.Bu nedenle de özel laboratuvarlar,yüksek ücretlerle yapıyorlar.Pazarlık yaparak ucuz bir fiyat alınabilir.
| 22.04.2010 01:11

kilo vermek için yaptırdım kilo vermedim ama sindirim sistemimde düzelmeler başladı devam edeceğim çok sık yediğim yumurta maya ve fındığı hayatımdan çıkardım, bakalım ne olacak

DAHA FAZLA GÖSTER
Tahlil.com Hakkında Görüşlerinizi Bize Yazar mısınız?
Tahliller ve tahlil yorumlanmasına dair ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bekliyoruz.
Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?
Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Korunmasız ilişki sonrası kadınlar hamile olup olmadıklarını merak eder.Hamile olduğunu kaç günde…
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
PGT; tüp bebek yöntemiyle oluşturulan embriyonun kromozomal olarak yapı ve sayı bakımından incelenmesidir.
Kanda Bakılan Down Sendromu Testi
Down sendromu genetik bir hastalıktır.Down swndromu tanısında çeşitli testler kullanılmaktadır.
IVP (Damardan Boya ile İdrar Röntgen) Nedir?
İdrar yollarının görüntülenmesinde kullanılan bir yöntem olan IVP'nin açıklaması damardan boya ile idrar röntgenidir.
Keton Değeri Tek Başına Ne İfade Eder?
Keton değeri, kan tahlili ile yapılan bir analizdir. Tek başına keton değerinin normalin dışında olmasının bir anlam ifade edip etmediği de merak edilen bir konudur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com