10Yildir Si̇gara İçi̇yorum

Merhabalar hocam 25 yaşındayım yaklaşık 10 yıldır sigara kullanıyorum.Toraks bt çekildim rapor korkuttbu biraz

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba öncelikle geçmiş olsun,  şikayetiniz nedir? Torax BT istenme sebebi nedir ?Bilmemekle birlikte sadece raporu yorumluyorum. Tiroid nodülü için endokrinoloji polikliniğine başvurmanızı öneriyorum. Akciğerde bronşektazi dediğimiz solunum yollarında genişlemeler, hava hapsi dediğimiz küçük hava artışı gösteren bir alan solunum yollarının içinde sekresyon dediğimiz balgam görünümü ve sekel lezyonlar olarak yorumlanan çocuklukta geçirilmiş bir zatürre öyküsü, geçirilmiş covid sonrası izler, erken yaşta sigara öyküsüne bağlı akciğerde mevcut izler olarak yorumluyorum. Kesinlikle sigarayı bırakmanızı öneririm, bu izler kalıcıdır, herhangi bir tedaviyle düzelmez, sigara dumanına, kirli havaya, varsa mesleksel bir kimyasala vs maruziyet ilerlemeye sebeb olur ve genellikle 40 yaş üzerinde KOAH dediğimiz kronik tıkayıcı akciğer hastalığına zemin hazırlama riski vardır. Bu nedenle sigarayı bırakmakla önlem almış olacaksınız. Yaşınız çok genç nefes darlığı oluyorsa solunum fonksiyon testi de yapılması iyi olur. Kitle, tümör vs tarif edilmiyor. Sağlıklı günler diliyorum.