11 gün gecikmeli gelen regl kanaması normal midir?

Merhaba hocam. Kız arkadaşım en son 18 Ekimde adet oldu ve 24’ünde bitti. Kasım ayı içinde cinsel birlikteliğimiz olmuştu. 18 Kasımda adet görmesi gerekiyordu fakat 11 gün gecikmeyle 29 Kasımda adet oldu. Gecikme süresi içinde 28 Kasımda tekrar cinsel birlikteliğimiz oldu ve 1 gün sonra adet oldu. İlk başta değişik bir kanama olduğunu söylediği için üstüne görme sandık. Fakat 30 Kasım itibariyle kanamanın normal regl kanaması olduğunu söyledi. Gebelik söz konusu olabilir mi? 11 gün gecikme normal mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, sorularınıza sırayla cevap verelim. Ekte gönderdiğiniz tarihleri de inceledik. Son ilişkinizden 1 gün sonra kız arkadaşınızın adet görmüş olması gebelik ihtimalinin ortadan kalktığını gösterir. Adet gören biri hamile olamaz.
 Zaten bu nedenle 28 Kasım'daki ilişkiniz nedeniyle de bir hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır. Bu nedenlerle gebelik söz konusu değildir.
11 günlük adet gecikmesi normal değildir. Ancak adet gecikmesi gebelik dışında bir çok nedene bağlı da görülebilir.
Kız arkadaşınızda adet gecikmeleri sonraki dönemlerde de devam ederse ve adet düzensizliği görülürse nedenlerinin araştırılması için bir kadın doğum doktoruna başvurması gerekebilir.

Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.

Adet gecikmesi nedenleri nedir?