90. gün 3. nesil test için yeterli süre midir?

MEHRABA hocam benim size 2 sorum var 1. Hocam Partnerime Korunmasız an*l İliski yapmıstım sonrası özel bir hastanede 50. Gün ve 90.gün Sadece antikora bakan Anti Hiv Kemileminesas veya benzeri testim negatif geldiAsıl sorum su ÖZEL HASTANE VEYA DEVLET hastanesi olsun yani ÖZEL hastanede Bu testleri kendi labaratuarı varmıdır yoksa baska biryeremi gönderir kanı test icin sonucum 2 saat icinde cıktı gerci ama merak etim yani hocam ÖZEL hastane ve DEVLET hastanelerinde özelikle ÖZEL hastanede LABARATUAR olması zorunlumu sonuc olarak bu hiv testimi kendi mi yapmıstır yoksa baska biryere göndermismidir?? siz labarutuar uzmanı oldunuz icin bilginiz vardır bu konu hakında??2. Sorum hocam Korunmasız an*l ve Vajinal iliski sonrası 50.gün ve 90. Günde sadece antikora bakan Anti Hiv kemileminesas veya benzeri test NEGATİF ama 4. Nesil deyil ona eminim 1. Nesilmi 2.veya 3. Nesilmi bilmiyorum90. Günde sonuc kesinmi ? Bu konuda 6 ay 1 yıl diyen var İminül sistemi baskılanmıs kisilerde gec cıkıyormıs diye duydum 90.günde cıkmazmı? Bunun icin illa 6ay yapmakmı gerekir?Yoksa bagısıklık sistemi baskılanmıs kisi varsayalım kesin 90. Günde cıkarmı?Sonuc olarak ne olursa olsun 90. Gün negatif gelen sonuc kesinmidir.3. Nesil test olsa bile?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle ilk sorunuza cevap vereyim. Evet HIV test sonucu 2 saat içinde çıkabilir.Her özel hastanenin laboratuvarı olmak zorundadır aksi takdirde Sağlık Bakanlığı ruhsat vermez hastaneye.Özel hastaneler bu testleri genellikle kendi bünyelerinde yaparlar. Ancak doğrulama veya farklı amaçlarla bu testleri başka merkezlere gönderebilir fakat bu merkezler de Sağlık Bakanlığından onaylı olmak zorundadır. Sonuç olarak her durumda bu testleri Sağlık Bakanlığından ruhsatlı merkezler uzman doktor kontrolünde yapmakta olup test sonuçlarına güvenebilirsiniz.

Gelelim ikinci sorunuza, ilişki sonrası 90.gün antikor testiniz negatif çıkmış.3. nesil testtir bu. Bu yeterli bir süre ve sizde HIV olmadığını ispatlar. 90 gün yeterlidir ve 6 ay beklemeye gerek yoktur. Bunu bilimsel kaynaklar da doğruluyor. Sonuç olarak  90. Gün negatif gelen sonuç 3 nesil testler için kesindir.Bağışıklık sistemi baskılanmış kişi için de 90. bün doğru sonuç verir.İçiniz rahat olsun sizde HIV bulunmuyor.