Annem kan sonuçlarını size gönderdim.

Annem 53 yaşında. 1.58 boyu 82 kg kilosu var. Annemin hastalığı yok biliyoruz. Ama LDL kolestrolü hep yüksek çıkıyor.Annem çok hareketli bir yaşama sahip ama 3 gün çalışıyor.Sonra yoruluyor 3 gün yatıyor. Çok çay içiyor. Ağır yemekler yiyor.2. attığım pdf ler anneme ait.Onları çok seviyorum.Ama hem kiloları var hemde yaşları git gide büyüyor. Hocam annem ve babamla ilgili ne yapabilirim ?İyi çalışmalar hocam..

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar,  annenizin test sonuçlarını inceledim.Annenizin vücut kitle indeksi oldukça yüksek.Obez olarak değerlendirebiliriz. Obezite de ister istemez beraberinde yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi riskleri beraberinde bulundurur. Anneniz kolesterol, trigliserit ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL değerleri yüksek. Bu değerler şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini akla getirir.Bunlara paralel olarak da HBA1C değeri yüksek.Bu test sonucu şeker hastalığı riski ve kan şekerinin son 3 aylık ortalaması yönünden bilgi verir.Bu da şeker hastalığı riski yönünden anneniz için bilgi veriyor.
Annenizde  insülin değeri de yüksek çıkmış. Annenizde insülün direnci var gözüküyor.
Bunu da şöyle hesapladım:
Açlık sonrası alınan kan şekeri ile açlık insülin düzeyi birbiri ile çarpılarak, 405'e bölünür ve HOMA-IR denilen insülin direnci düzeyi ortaya çıkar. Eğer bulunan sonuç 2.5 değerinden büyükse insülin direnci var bulunduğu anlamına gelir.

Annenizde kan şekeri (glukoz), 95 çıkmış. İnsülün ise 14,53 çıkmış. Bunları çarpıp 405'e bölüyoruz. Sonuç 3, 40 çıkıyor ki bu da annenizde  insülün direnci olduğunu ve şeker hastalığı riski olduğunu gösteriyor. Bu nedenle en kısa sürede annenizi bir endokrinoloji uzmanına muayene için yönlendirmenizi ve anenizin tedavi olmasını öneriyoruz.

Annenizin kan değerinde de düşüklük var. Hemoglobin değeri düşük.Bu da bir kansızlık belirtisi olabilir.Çok çay içmesi de demir emilimini engelleyip kansızlığı tetikleyebilir.

Yemeklerle birlikte çay içmemesini öneriyorum.
Babanızın kan sonuçlarını ekte göremedik. Ekteki her 2 dosyaya da annenizin test sonuçlarını atmışsınız. Babanızın test sonuçlarını da [email protected] a atarsanız.Babanızın sonuçları hakkında da sizlere bilgi vermekten mutluluk duyarız.

Geçmiş olsun.