Astım Krizi Mi ? Panik Atak Veya Kalp Mi ?

Doktor hanım merhabalar, Adım Eda, 22 yaşındayım. 1 haftadır ağrı kesicilerle ve kas gevşetici iğnelerle geçmeyen sırt ağrım var. Kanlar ve röntgen temiz olduğu için miyalji olarak tanımlandı. Asıl sorunum şu ki bu sırt ağrısına ansızın gece yarısı eşlik eden göğüs sıkışıklığı, göğüs baskısı ve yeteri kadar nefes alamama başladı. Resmen nefes alamıyorum diye baygınlık geçirdim. Kalbimin attığını hissetmiyordum. Ekg temiz, röntgenler temiz, kanlar temiz deniyor ve hava veriliyor serum vuruluyor. 2 gecedir perişan haldeyim.Ölüm korkusundayım. Psikolojim çok kötü. Dişim için Macrol 500g kullanıyorum başta onun reaksiyonu sandım ama ilacı 12 saatte 1 içiyorum yani ondan sebep olsa gündüzde olur. Benim sıkışmam gece aniden başlayıp 2 saat içinde gittikçe artan ve beni ölüyorum diye bağırtan bir seviyede. Aklıma bir tek astım krizi senaryosu geliyor çünkü panik atak bu kadar güçlü olabilir mi bilmiyorum. Tetkikin acilde yanlış yorumlanmış olabileceğinide düşünüyorum. Bütün işlemleri aşağıya ekliyor olacağım şimdiden teşekkür ediyorum. Fotoğrafa sığmadı ama PO2 değeri 62.5.

Tahlil.com Cevabı :

Çok geçmiş olsun Eda hanım, bu hikaye ile öncelikle akciğer embolisini olmadığını ayırt  etmek isterim, bunun için de kanda d-dimer, alt extremite venöz doppler, diğer kan tetkikleri, crp, sedim, hemogram, LDH,ferritin isterim, kalple ilgili durum nedir?  troponin,  ck-mb, EKG görmek isterim, astım tanısı var mı önceden bilinen? muayene nasıl? ayırıcı tanıda bunlar önemlidir, panik atak demeden önce dikkatlice bunların deperlendirilmesi gerekir, AC grafisinde belirgin bir patoloji görünmüyor ama yeterli değil . DDimer yüksek ise BT anjiyo çekilmesi gerekebilir, gögüs hastalıkları polikiiniğine tekrar başvurmanızı öneririm.