Dalak büyümesi ve siroz riski

Merhaba 29 yaşındayım geçen Perşembe günü sol tarafım ağrıyor diye dahiliye bölümüne gittim ve dalağımın 147 mm olduğunu öğrendim.Trombositlerim de 94 çıktı ama yıllardır benim trombositlerim hep düşüktü bununla ilgili hastaneye gittiğim zaman hiç bir şeyin yok dediler.Asıl sorum şu bana doktor siroz olabilrsin dedi fakat bu bu ikisi dışında hiç bir değerim de anormallik yok sizce böyle bir şey varmıdır? Tahlillerimi fotoğraflarda da yolladım sizlere.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Tahlil sonuçlarınızı inceledim. 2 önemli anormal bulgu var.

1. Dalak büyüklüğü tıbbi adıyla splenomegali. Bu durum sol taraftaki ağrınızın muhtemel sebebi.

2. PLT düşüklüğü yani kan pulcuğu olarak da bilinen trombositlerin 94 olarak çıkması.

Öncelikle PLT düşüklüğünüzü değerlendirelim:

Kan sayımı sonucunuza göre trombosit diğer adıyla da platalet( PLT)  değeri oldukça düşük.
Bu sonuç  normal değil, Araştırılması gerekir.
Kan sayımında PLT düşüklüğü olduğunda, kanamalara karşı bir eğilim olabilir.Bir kan hastalığı da bulunabilir.
Bu durumda ileri tetkik ve tedavi için bir hematoloji uzmanına başvurulmasında  yarar var.

Dalakta büyüme durumuna gelince, bunun da bir çok sebebi olabilir. Doktorunuz sizde, siroz hastalığından şüphelenmiş. Bunun sebebi de, dalak, siroz gibi bir nedenle büyürse, normalde içinde bulundurduğu trombosit seviyesinden daha fazlasını tutabilecek kapasiteye gelir. Yani kandan trombosit çeker. Bu da kan akışında yeterli trombosit  yani plt olmamasına yol açar. Bu kişilerde bu sebeple PLT değeri düşer.Bu da sizin kanda bulunan PLT değerinizdeki düşüklüğü akla getiriyor.

Mevcut testlerinizde karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veren testler bulunmuyor.Bu nedenle başka bir anormal tahlil bulgunuz olmamış olabilir. ALT, AST, GGT gibi. Muhtemelen bu tahliller de size yapılacaktır. Sadece mevcut bulgularınızla size siroz tanısı koyulması mümkün değildir.

Sonuç olarak Trombosit değeriniz 100 ün altında ve bunun nedeninin araştırılması mutlaka gerekli. Bunun için bir hematoloji doktoruna danışmanızda yarar var. PLT değerinizdeki düşüklük araştırılması  için ilave tahlillere de gerek bulunmaktadır.

Siroz olasılığı için deher ne kadar ultrason muayeneniz normal olsa da  karaciğer fonksiyon testleri,  karaciğer biyopsisi ve  bilgisayarlı tomogrofi ve MR gibi tahlillere gerek var. Bu yönde de gastroenteroloji uzmanı muayenesine ihtiyacınız var.

Sağlıklı günler dileriz.