Halsiz olmamın sebebi nedir tahlillerimi değerlendirince?

38 yaşındayım kadınım 2018 de safra 2020 de apandisit ameliyatı oldum.uzun zamandir sürekli eklem ağrısı ve halsizlik çekiyorumKan tahlilimin doğru bi şekilde yorumlanması istiyorum koyu renkli olmasada değerler sınırda gibi tabi doğru yorumu siz yapabilirsiniz.Eklemler için miyosafiral agri sendromu dendi daha çok psikolojikmis ama bu kadar halsiz olmanın sebebi sadece bu olmasa gerek

Tahlil.com Cevabı :

Kan tahlil sonuçlarınızı dikkatle inceledim.Belirttiğiniz kan tahlil sonuçlarında halsizliğinizin nedeni olacak D vitamini düşüklüğü var.  D vitamini değeriniz 15 çıkmış.Bu oldukça düşük bir değer .Doktorunuzun bu yönde eksikliği giderici bir tedavi başlaması gerekiyor. 20 ve altı değerler tedavi gerektirir sizde D vitamini düşük ve tedavi gerektiriyor. Günümüzde D vitamini eksikliği oldukça sık görülüyor. Hazır havalar ısınmış ve güneş de  varken bol bol güneşe de çıkın.

Diğer sonuçlarınıza gelince:
 WBC yani lökosit değeriniz çok hafif (11.349  yüksek, beraberinde NEU yani nötrofil değerinizde de yine çok hafif bir yükseklik var. Bu değerler genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda yüksek çıkar ancak enfeksiyon ile ilgili bir şikayet belirtmemişsiniz. Ancak değerlerdeki çok hafif yükseklik eğer enfeksiyon yönünden bir bulgunuz yok ise çok da dikkate alınmamalıdır. Kan şekeriniz de normalin alt sınırında çıkmış 71 olarak Kan glukozu olarak tanımlanmış testte.. Her ne kadar  normal sınırlarda gözükse de, bir kaç hafta sonra kan glukoz yani şeker testini tekrar etmekte fayda var. Yine bu değerler civarında çıkarsa bu düşüklük ile ilgili ilave testler yapılabilir.

Halsizlik araştırması yönünden bir dahaki testte Folik Asit testi de yaptırmanızı öneririz. Folik asit eksikliği de halsizlik nedenleri arasındadır. Geçmiş olsun dileriz.