Durum degerlendirme

Merhaba ; ben bu bildirimi annem icin yapiyorum. Kendisi 66 yasinda.Maalesef grev nedeniyle Doktor bulamadigimiz icin bu sekilde arayis icindeyim. Kendisi dün Doktora gitti ve sikayetlerini belirtti. Buna karsilik Doktor Idrar ve kan tahlili istedi. Sonuclarini da gönderiyorum.Ramazan ayindan beri kendisinde karinda sislik/gaz , Bacaklarda ödem olusuyor. Ayrica idrara cok az cikiyor ve cok az idrar geliyor.Kendisinde uzun yillardir kemik erimesi var. Su tüketimi maalesef serin havalarda cok düsük. Sigara , alkol kullanmiyor, hic kullanmadi.haraket düsükte olsa mevcut.Umuyorum bilgiler dogrultusunda bilgi verebilirsiniz. en azindan sorun arayisini hangi yönde devam ettirelim. Üroloji , ic hastaliklari vs... MR cekimi ile daha net bilgi alabilir miyiz?Simdiden zaman ayirdiginiz icin tesekkürler;Saygilarla;

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler, annenizin tetkiklerini inceledim. teker teker anormal bulguları inceleyelim.

1-LDL ve Kolesterol düzeyi yüksek çıkmış, ancak yaşına göre ciddi bir yükseklik görünmüyor, iyi bir diyet ve düzenli sporla toparlanabilir, burada bu yaş için en iyi spor yürümektir,

2-Böbrek fonksyon testlerinden biri olan kreatinin değeri normal sınırlarda görünüyor, ancak 60 yaşından sonra insanlarda su ihyiyacı hissi azalır, günde özellikle sıcak havalarda en az 2 litre su tüketimi öneririm, idrarın da arttığını göreceksiniz,

3-Karaciğer enzimleri ve kan sayımı tablosunda sorun görünmüyor,

4-06/07/22 tarihinde yapılan idrar tetkikinde idrarda 15 eritrosit yani kan hücresi görülmüş, daha önce böbrek taşı veya kum dökme şikayeti oldu mu bilmiyorum ama bu durumda öncelikle börek ve üriner sistem ultrasonografisi çekilmesini öneririm,

5-Ramazan ayından beri karında şişlik ve bacaklarda ödem olduğunu belirtmişsiniz, bu durumda ise öncelikle kalp ve tansiyon problemi açısından kardiyoloji muayenesi ve  kabızlık ve karın şişliği şikayeti açısından gasroenteroloji muayenesi uygun olacaktır, 50 yaş üzeri zaten mutlaka 1 kez gastroenteroloji muayenesi ve gerekli görüldüğü taktirde kolonoskopi yapılması birçok hastalığın erken tanımlanması açısından çok önemlidir,

Kemik erimesi şikayeti ülkemiz kadınlarında menopoz sonrasında çok görülen bir durum, özellikle yanında D vitamini düşüklüğü de varsa yaygın ağrılara neden olabilir, vitamin D düzeyine bakılarak gerekli ise tamamlanması iyi olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim..