Hangi kan değerlerimi yükseltmeliyim?

Merhaba,Yazılım sektörü üzerine çalışmaktayım. Eğitim alırken konuları hızı bir şekilde hafızama alabilmek için kendi durumumu araştırmaya başladım. Kan tahlili, mr, EEG gibi tahliller yaptırdım ve sonuçlarımda herhangi bir sıkıntı görülmedi. Ancak kan tahlillerim sağlık ocağına gittiğimizde belli değer aralığında görünüyorsa normal bilgisi veriliyor sadece. Gitmiş olduğum bir psikologum bu değerlerin bizi sadece ayakta tutmaya yaradığını, Eğer ki hafıza konusunda zorluklar yaşanıyorsa yine bazı değerlerin yüksek olması gerektiğini belirtmişti. Günümüzde tahlil sonuçları yorumlama eğitimi alan bazı uzmanlarında bu görüşte olduğunu biliyorum.Benim sizden beklentim size göndereceğim tahlillerimi yorumlayarak (özellikle hafızaya etki eden vitaminler) (b12 im 318 görünüyor ve normal görünen değer 126-505 iken sen bu değeri 800 ün altında tutma gibi, bunu bakır, çinko, demir vs hafızaya gerekli olan) şeklinde dönüş yapmanız.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Evet her ne kadar Vitamin B 12 değeriniz normal sınırlar içinde olsa da, beyninizi kullanarak youn bir çalışma içinde olduğunuz için bu değeri 500 ve üstü yapmanız yeterli. Ancak vitamin b 12 için 800 lü değerler aşırı yüksek. Bu değerler vücudunuz için toksik olabilir. B 12 değeriniz 500 ile 550 bandı arasında olabilir.
Folik asit de beyinsel çalışmalarınız için önemli bir vitamin olup bunun da 10 civarında olmasını öneriyoruz.
Çinko değeri için de önerimiz bu değerin minimal  85-90  civarı bir değer olması Normalde bu değer 70 ile 250 arasıdır.
Günümüzde D vitamini değerleri de bir çok kişide düşük çıkmaktadır. İş hayatınızda hafıza ile ilgili olası sorunlara karşı D vitamini değerinin ideal olarak 50 bandında olmasını önermekteyiz.
Bakır testinizin değeri de, ideal 100 ile 120 bandında olmasıdır.
Gelelim demire, demir değerin aşırı yüksek olması demir vücutta biriktiğinden önerilmez. Burada önemli olan vücudunuzda depo demiri olan ferritin testinin normal değerler arasında yine aynı şekilde demir değerinin de normal değerler aarsında olmasıdır.
Ferritin için, test raporunda belirtilen normal sınırlarda olma kaydıyla en az 50 olması  demir içn de 90 ile 100 arası değerler idealdir.

Sağlıklı bir çalışma hayatı dilerim size.